Studia na kierunku Położnictwo to świetny wybór dla osób, które zainteresowane są problematyką medyczną, a zawód lekarza lub pielęgniarki nie wydaje im się być optymalnym wyborem. Położnictwo to silnie sfeminizowany zawód, którego istotą jest dbałość o kobietę w okresie ciąży, w trakcie porodu oraz połogu. Położna jest więc osobą, która dba o potrzeby rodziny, a w szczególności matki dziecka w najtrudniejszych dla niej chwilach. Idealny kandydat będzie odporny na stres, zdeterminowany i zdolny do szybkiego podejmowania decyzji oraz naturalną życzliwością i serdecznością.
Położnictwo - rekrutacja i przygotowania do studiów
Wybór studiów w szkole średniej obciążony jest pewnym ryzykiem. W końcu, mając 18 lat można jeszcze nie potrafić w pełni odczytać swojego życiowego powołania, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję, choćby po to, aby zachować konsekwencję w dążeniu do raz obranego celu.
Wybór Położnictwa wiąże się z koniecznością opanowania biologii na poziomie rozszerzonym. Zwykle ten właśnie przedmiot jest brany pod uwagę przez komisje rekrutacyjne w większości uczelni.
Przedmioty na Położnictwie
Lista przedmiotów na tym kierunku studiów jest zaskakująco długa. W jej skład wchodzą wszystkie dziedziny medycyny oraz przedmioty specjalizacyjne. Warto wiedzieć, ze tylko część zajęć to wykłady i ćwiczenia.
Pozostałe godziny to praca w laboratoriach, kontakt z chorymi na różnych oddziałach i zdobywanie doświadczeń w ramach praktyk zawodowych. Oto kilka przedmiotów, które trzeba zaliczyć na studiach położniczych:
- pielęgniarstwo epidemiologiczne;
- promocja zdrowia;
- etyka;
- opieka położnicza;
- opieka ginekologiczna;
- opieka nad matką i dzieckiem;
- edukacja przedporodowa.
Absolwenci położnictwa w pracy
Branża medyczna w Polsce ma wiele twarzy. Z jednej strony, świetnie zarabiający lekarze i specjaliści, którzy nie muszą się martwić o pracę. Z drugiej strony pielęgniarki i salowe, które zarabiają najniższą krajową i codziennie boją się utraty pracy. Sytuacja zawodowa absolwentów położnictwa lokuje się pomiędzy tymi dwoma charakterystykami.
Wielką rolę w tym zawodzie odgrywa tzw. "marketing szeptany", to opinie pacjentek w znacznej mierze decydują o sukcesie zawodowym osoby wykonującej zawód położnika.