Obraz polonisty z filmu "Dzień Świra" utkwił bardzo głęboko w świadomości społecznej. Oto polonista, uzyskawszy dyplom z wyróżnieniem odrzuca możliwość zostania nauczycielem akademickim i trafia do szkoły średniej, gdzie jako belfer spędza dwadzieścia lat, w poczuciu niedowartościowania, bezsensu oraz rozczarowania bezsensem pracy dydaktycznej i pensją daleko poniżej średniej krajowej. Taki wizerunek to już obraz historyczny. Polonistyka może być świetnym kierunkiem studiów. Chcecie dowiedzieć się dlaczego? Zapraszamy do dalszej lektury.


Nieodkryte umiejętności polonistów

Studia w zakresie Filologii polskiej to niesamowita przygoda dla wszystkich tych, którzy potrafią docenić piękno zaklęte w słowach, tekstach, zabytkach kultury językowej oraz współczesnych dziełach literackich. Nie można jednak myśleć o Filologii polskiej jak o akademickim miejscu przechowywania oderwanych od świata artystycznych dusz. Studia nad językiem kształcą zdolność przekonującego, komunikatywnego i klarownego pisania. Tego rodzaju umiejętności są dziś bardzo potrzebne w różnych sektorach komunikacji społecznej. Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy generowane są przez branżę marketingową, Public Relations i rynek publikacji internetowych. Gdy tylko oderwać od polonisty łatę zgnuśniałego mola książkowego, można dostrzec w jego umiejętnościach niezwykły potencjał.

Przed przystąpieniem do testu, prosimy o wypełnienie poniższych pól:
Oświadczam, że zapoznałem(am) się i akceptuję treść Regulaminu.

Wypełnione? W takim razie, życzymy powodzenia!Nieujawnione atuty kierunku Polonistyka

Jakie, zdobyte w trakcie studiów, umiejętności może wykorzystać Polonista na rynku pracy? Wystarczy przyjrzeć się programom kształcenia. Dostrzeżemy tam, że polonista:

  • potrafi pisać teksty reklamowe i tworzyć świetne slogany;
  • potrafi jasno komunikować swoje myśli i odczucia;
  • zna kulturę i wie, co tkwi w narodowej duszy;
  • umie przemawiać publicznie;
  • zna historię języka, dzięki czemu używa go świadomie;
  • ma ogromny zasób słownictwa.


Powyższe umiejętności mogą znaleźć zastosowanie w bardzo wielu różnych dziedzinach życia gospodarczego czy społecznego. Dobry polonista niekoniecznie musi poszukiwać etatu. Może działać także jako freelancer, przyjmując zlecenia na tworzenie różnego rodzaju kontentu (treści, teksty, artykuły na strony i portale internetowe). Poloniści sprawdzają się także jako świetni analitycy internetowi, specjaliści od reklamy kontekstowej oraz jako znakomici pozycjonerzy stron www.

Recepta na sukces absolwenta Filologii polskiej

Jaka jest recepta na sukces absolwenta Polonistyki? Przede wszystkim aktywność poznawcza i twórcza w trakcie studiów. Rozwijanie szerokich zainteresowań oraz dążenie do uzyskania eksperckiej wiedzy i unikalnych umiejętności w bardzo wąskiej, niezagospodarowanej specjalności. Można śmiało powiedzieć, że Polonistyka może być podstawą świetnej kariery zawodowej, o ile tylko zostanie wykorzystana jako atut, w czasie autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeszcze jedna sprawa, od której zaczęliśmy. Przygotowanie pedagogiczne to zwyczajowy dodatek do studiów w zakresie Filologii polskiej. Szkoły redukują zatrudnienie i wiele wskazuje na to, że niezbyt szybko się to zmieni. Wielu bardzo doświadczonych i dobrych nauczycieli języka polskiego czeka na wolne etaty. Czy warto z nimi konkurować? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

« WWW »

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->