Site logo

Podsumowanie rekrutacji w Toruniu i Bydgoszczy

Hitem tegorocznej rekrutacji w województwo kujawsko-pomorskim okazała się medycyna. Na jedno miejsce na kierunku lekarskim prowadzonym przez Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przypadły bowiem 32 osoby. Czy pozostałe kierunki studiów również cieszyły się podobnym zainteresowaniem ze strony kandydatów?

Na skutki niżu demograficznego na pewno nie może narzekać Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, na który zgłosiło się 20 tys. osób. Uczelnia przygotowała dla nich 7 tys. miejsc.

Absolutnym hitem okazał się kierunek lekarski, na który zgłosiła się blisko ¼ wszystkich kandydatów – 4,8 tys. osób. Sporym zainteresowaniem cieszyło się również prawo, które chciałoby studiować 1,3 tys. kandydatów. Do innych popularnych kierunków można zaliczyć: farmację (1000 kandydatów), finanse i rachunkowość (600 kandydatów), bezpieczeństwo wewnętrzne (510 kandydatów), analitykę medyczną (500 kandydatów), filologię angielską (430 kandydatów) oraz ekonomię (360 kandydatów).

Najmniejszą popularnością cieszyło się natomiast religioznawstwo, filologia klasyczna oraz nauczanie przody, na które konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowego naboru.

Pierwszy etap rekrutacji zakończyła również druga pod względem wielkości uczelnia w województwie, czyli Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który przygotował dla swoich nowych studentów blisko 2,9 tys. miejsc. Liczba chętnych, podobnie jak rok temu, przekroczyła 5 tys. osób. Spośród 47 kierunków, które mieli do wyboru kandydaci, najbardziej oblegana była psychologia – 5,8 osób na miejsce.

Tegoroczni kandydaci byli także zainteresowani filologią angielską (5,2 osób na 1 miejsce) oraz lingwistyką stosowaną – język angielski z językiem niemieckim (4,8 osób na 1 miejsce).
Średnio dwie lub ponad dwie osoby na miejsce zgłosiły się na następujące kierunki: politologia, filologia germańska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, bezpieczeństwo narodowe czy biologia. Nowy kierunek innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną przyciągnął 1,5 osoby na miejsce.

Najmniejszym zaintesowaniem cieszyła się natomiast filologia rosyjska, matematyka, fizyka, filozofia, stosynki międzynarodowe, regionalistyka europejska oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochroną zabytków. Na początku sierpnia uczelnia ogłosi listę kierunków, na które przeprowadzony zostanie dodatkowy nabór studentów.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Polonistyka dla Chińczyków

Studenci uniwersytetu w Harbinie, chińskiego partnera Uniwersytetu Gdańskiego, od listopada mogą zgłębiać tajniki języka polskiego na otwartej właśnie polonistyce – donosi trójmiejska “Gazeta Wyborcza” Chińscy

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję