Site logo

Pedagogika – studia dla ludzi chcących pomagać ludziom

Pedagogika to nie jest zawód dla ludzi, którzy chcą pracować osiem godzin, potem zamykać drzwi do biura i zapominać o swojej pracy. Jeśli w jakimkolwiek zawodzie ostała się w dzisiejszym zabieganym świecie “misja” – to właśnie w pedagogice. Nie ma dobrego pedagoga bez pasji. Bez myślenia o swoich podopiecznych jak o ludziach którym trzeba pomóc się rozwinąć, a nie w kategorii zadania do wykonania: “nauczyć”, “wychować”, “zapewnić opiekę”. Nic się nie zmieniło pod tym względem od czasu, kiedy w starożytnej Grecji powtarzał Plutarch: ”

Dusza człowieka to nie jest naczynie, które należy napełnić, ale ognisko, które trzeba rozpalić

Tak właśnie rozumieją kształcenie przyszłych pedagogów wykładowcy Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia szuka pasjonatów, którym daje szanse rozwoju. Po to, żeby w przyszłości pomagali rozwijać się swoim młodszym i starszym podopiecznym. Można ich znaleźć zarówno w placówkach edukacyjnych, kulturalnych, wychowawczych, opiekuńczych, jak w ośrodkach wymiaru sprawiedliwości i systemu opieki społecznej – w tym niosących pomoc wprost na ulicach miast (streetworking). Programy studiów pedagogicznych na UZ można pod tym względem podzielić na trzy obszary:

  • nauka języków obcych i praca z nowymi mediami,
  • praca z podopiecznymi zdolnymi,
  • praca z podopiecznymi z różnymi deficytami.

Języki obce i nowe media

Programy studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Zielonogórskim związane z klasyczną, pozaartystyczną edukacją skupiają się na dwóch rodzajach kompetencji – nauce języków obcych oraz pracą z nowymi technologiami. To kwalifikacje, które przydają się w pracy zarówno w przedszkolu, jak i w klasach I-III szkoły podstawowej, w klasach starszych oraz innych podmiotach edukacyjnych.

  • Edukacja elementarna i wczesne nauczanie języka obcego – specjalność, która pozwala na poznanie specyfiki pracy z językiem obcym w przypadku małych dzieci. Dzięki temu student zyskuje kwalifikacje do pracy dydaktyczno-wychowawczej we wczesnej nauce jezyków obcych – w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
  • Edukacja medialna i edukacja elementarna – specjalność, która pomaga wykorzystywać w nauce małych dzieci nowoczesne technologie informatyczne. Studenci uczą się wykorzystywać zarówno rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne (ICT) offline, jak i online w prowadzeniu swojej aktywności dydaktycznej. Jednocześnie uczą podopiecznych świadomego i bezpiecznego korzystania z możliwości nowych mediów.
  • Nowe media w komunikacji społecznej z językiem angielskim – interdyscyplinarna specjalność łącząca kwalifikacje do nauki języka obcego z wykorzystaniem do działalności dydaktycznej nowoczesnych technologii. Studenci uczą się świadomie korzystać z rozwiązań teleinformatycznych do budowania dialogu z podopiecznymi również na poziomie wirtualnym.
  • Edukacja medialna i informatyczna – specjalność dająca kwalifikacje z obszaru nowoczesnych technologii. Daje kwalifikacje do nauczania zajęć komputerowych w klasach młodszych oraz prowadzenia lekcji informatyki w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum oraz podczas różnego rodzaju kursów.

Rozwijanie zdolności artystycznych

Coraz większe znaczenie w wychowaniu dzieci zyskuje rozwijanie ich naturalnych zdolności. Jednocześnie rozwija się moda na spędzanie wolnego czasu przez dorosłych podczas zajęć rozwijających ich kreatywność. Dla kandydatów chcących prowadzić swoją aktywność zawodową w tych obszarach, Uniwersytet Zielonogórski przygotował trzy programy studiów pedagogicznych:

  • Edukacja elementarna i wczesna edukacja artystyczna – to specjalność zapewniająca przygotowanie do pracy artystycznej z małymi dziećmi. To kwalifikacje przydające się podczas pracy w przedszkolach oraz pierwszych klasach szkoły podstawowej. Mogą także pomóc w rozwijaniu własnej działalności gospodarczej lub pracy w podmiotach zajmujących się organizacją czasu wolnego dla maluchów. Przedmioty artystyczne pomagają rozwinąć zarówno warsztat z obszaru muzyczno-ruchowego, jak i i plastyczno-technicznego.
  • Animacja kultury z profilem artystycznym: fotografia/taniec – to specjalność przygotowująca do pracy zarówno z młodymi ludźmi, jak i osobami dorosłymi uzdolnionymi artystycznie. Zdobyte podczas tych studiów kwalifikacje przydają się do prowadzenia aktywności kultutralnej. Animatorzy kultury uczą się prowadzić zajęcia polegające na pracy artystycznej, gdzie substancją twórczą jest ciało ludzkie lub obraz fotograficzny.
  • Animacja kultury z profilem artystycznym – teatr – to specjalność dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z rozwijaniem aktywności teatralnej podczas czasu wolnego. Rozciąga się tutaj spory obszar możliwości, związany z funkcjownoaniem instytucji kultury, takich jak ośrodki teatralne, teatry amatorskie i uliczne czy kabarety.

Niesienie pomocy potrzebującym

Pedagogika na UZ to nie tylko kierunek przygotowujący do pracy jako nauczyciel nauczania początkowego, nauczyciel języka obcego, nauczyciel informatyki czy animator kultury. To także zdobycie kwalifikacji do pracy z podopiecznymi obciążonymi deficytami. Z jednej strony to probleny wynikające ze stanem zdrowia uczniów – tutaj uczelnia koncentruje się na deficytach w obszarze głosu i słuchu. Z drugiej strony to problemy związane z sytuacją społeczną podopiecznych, która prowadzi do konfilktów z prawem i socjalizacją (zachowaniami społecznymi). To programy studiów dla kandydatów zainteresowanych także takimi kierunkami jak pedagogika specjalna czy praca socjalna.

  • Logopedia i język migowy – specjalność przygotowująca do ogólnej diagnozy stanu rozwoju mowy oraz prowadzenia ogólnej terapii zaburzeń komunikacji językowej. Zarówno u podopiecznych z wadami wymowy, jak i osób głuchoniemych. Studenci zyskują możliwość nauki systemu językowo-migowego na poziomie zaawansowanym z elementami polskiego języka migowego. Absolwenci nie tylko mogą pracować jako logopedzi i nauczyciele osób głuchoniemych, ale i jako tłumacze języka migowego (po zdaniu stosownego egzaminu).
  • Logopedia i terapia pedagogiczna – specjalność koncentrująca się na pracy z podopiecznymi z wadami mowy oraz zaburzeniami komunikacji językowej człowieka na różnych etapach rozwoju i w różnych sferach aktywności (edukacyjnej, społecznej i zawodowej).
  • Edukacja elementarna i terapia pedagogiczna – specjalność przygotowująca do pracy jako nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz pedagog szkolny w trudnych środowiskach. Absowlenci mają kwalifikacje m.in. do prowadzenia terapii pedagogicznej uczniów.
  • Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i profilaktyka – specjalność przygotowująca do pracy w trudnych środowiskach i prowadzenia w nich pracy profilaktycznej z dziećmi i młodzieżą. Studenci zdobywają kwalifikacje do pracy z dziećmi zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, niedostosowanymi oraz z dziećmi i młodzieżą o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Absolwenci mogą znaleźć pracę np.: sądach (kuratorzy sądowi), kuratorskich ośrodkach pracy z młodzieżą, policyjnych izbach dziecka, ośrodkach resocjalizacji i terapii uzależnionych, ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych oraz zakładach karnych (więzienia) i schroniskach dla nieletnich.
  • Resocjalizacja z poradnictwem specjalistycznym – specjalność przygotowująca do projektowania i wdrażania lokalnych i szkolnych strategii profilaktycznych. Studenci zdobywają umiejętności potrzebne do pracy resocjalizacyjnej w środowisku otwartym i publicznych instytucjach prowadzonych przez resorty pracy i opieki społecznej oraz przez resort sprawiedliwości. Mogą prowadzić aktywność pomagającą w przywrócenia do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie osób skazanych za wykroczenia i przestępstwa oraz skierowanych do ośrodków resocjalizacyjnych przez sądy rodzinne.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Finanse to w praktyce matematyka

STUDIUJ MATEMATYKĘ EKONOMICZNĄ I FINANSOWĄ NA UG – REKRUTACJA TUTAJ! Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego umożliwia studiowanie matematyki powiązanej z biznesem na pierwszym

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję