Site logo

Resocjalizacja w Opolu

Resocjalizacja Opole

Gdzie na studia z resocjalizacji w Opolu?

Wszystkie studia z resocjalizacji, pedagogiki resocjalizacyjnej, socjoterapii, w Opolu i na Opolszczyźnie

List view

Opinie o resocjalizacji

Poradniki dla przyszłych studentów resocjalizacji w Opolu i na Opolszczyźnie. Kierunki resocjalizacyjne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców

Bibliotekoznawstwo
Sebastian Szczęsny

Nauczyciele idą znowu na studia?

Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia pedagogiczne w Opolu

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z nauczaniem, wychowywaniem, opieką? Sprawdź wszystkie pedagogiczne kierunki studiowania

Kierunek resocjalizacja - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania resocjalizacji. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na resocjalizację w Opolu i na Opolszczyźnie?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku resocjalizacja, pedagogika resocjalizacyjna, socjoterapia na opolskiej uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć

Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie resocjalizacji, pedagogiki resocjalizacyjnej i socjoterapii, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na resocjalizację – dowiedz się o niej więcej. Sprawdź, co to jest resocjalizacja, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Resocjalizacja dostępna jest na studiach licencjackich (3 lata), a także na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Resocjalizacja to proces, który ma na celu przystosowanie osób do życia w danej społeczności. Studia kojarzą się głównie z pracą z osadzonymi w zakładach karnych w zakresie ich przywracania do życia w danej zbiorowości, ale resocjalizacja to także praca z trudną młodzieżą, pełnienie funkcji kuratora sądowego, praca w ramach instytucji działających w obszarze opieki społecznej, czy prowadzenie terapii i profilaktyki uzależnień. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie resocjalizacji lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.

W programie studiów na resocjalizacji i socjoterapii podczas wykładów i ćwiczeń poznasz takie zagadnienia jak wprowadzenie do pedagogiki, pedagogika społeczna, zaburzenia w rozwoju dzieci i młodzieży, pierwsza pomoc przedlekarska, diagnozowanie problemów podopiecznych, indywidualna i grupowa praca resocjalizacyjna, zapobieganie niedostosowaniu społecznemu, stosowanie przepisów prawa karnego oraz kodeksu wykroczeń, ocenianie skuteczności działań resocjalizacyjnych. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności z resocjalizacji i socjoterapii masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu zadania absolwentów, które są realizowane po ukończeniu studiów np. w ramach funkcjonowania zakładów karnych, domów poprawczych oraz instytucji powołanych do świadczenia pomocy społecznej.

  • Resocjalizacja: Studia resocjalizacja są specjalnością na kierunku pedagogika. W trakcie studiów słuchacz zdobywa wiedzę humanistyczną oraz wykształcone poczucie wrażliwości na potrzeby każdego człowieka, szczególnie człowieka niedostosowanego społecznie. Także człowieka wymagającego wsparcia w rozwoju, edukacji oraz społecznym funkcjonowaniu. Uzyskuje wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w obszarze diagnozy, prognozowania, organizacji i realizacji specjalistycznych działań adresowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych niedostosowanych społecznie. Przykładowe przedmioty z toku studiów: pedagogika resocjalizacyjna z metodyką, penitencjarystyka, podstawy prawne pracy pedagoga resocjalizacyjnego, kryminologia z wiktymologią, diagnoza w resocjalizacji z metodyką, metodyka pracy ze sprawcą przestępstw seksualnych, metodyka resocjalizacyjna w zakładach karnych, poprawczych i wychowawczych, metodyka pracy resocjalizacyjnej z osobami z zaburzeniami rozwoju i niepełnosprawnościami, metodyka pracy socjoterapeutycznej.
  • Socjoterapia: Studia z socjoterapii są specjalnością na kierunkach pedagogicznych. W trakcie studiów słuchacz jest przygotowywany do zajmowania się problematyką przestępczości, różnego rodzaju dewiacjami, niedostosowaniem społecznym młodzieży oraz dysfunkcjami rodziny. Nabywa niezbędne umiejętności kompetentnego nauczyciela, posiadającego odpowiednie kwalifikacje do pracy z uczniem. Dodatkowo zdobywa wiedzę i umiejętności w zakresie właściwym dla socjoterapii z psychologii, pedagogiki, socjologii, dydaktyki, metodyki oraz komunikacji interpersonalnej, które pozwolą na skuteczną realizację procesu kształcenia i wychowania. Przykładowe zagadnienia z toku studiów: teoretyczne podstawy socjoterapii, główne kierunki współczesnej psychoterapii, psychologia dzieci i młodzieży – nowe koncepcje i osiągnięcia, zdrowie psychiczne a zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży, agresja i przemoc we współczesnym świecie, warsztat z zakresu samokontroli, trening interpersonalny, warsztat samoświadomości, warsztat twórczości, warsztat asertywności, warsztat umiejętności wychowawczych, trening w zakresie prowadzenia grup socjoterapeutycznych, umiejętności psychoedukacyjne, komunikacja interpersonalna i negocjowanie, mechanizmy radzenia sobie ze stresem, mechanizmy uzależnień u dzieci i młodzieży – profilaktyka, funkcjonowanie formalnych i nieformalnych grup społecznych.
  • Pedagogika resocjalizacyjna: Pedagogika resocjalizacyjna to specjalność na studia z pedagogiki specjalnej. W trakcie studiów słuchacz pozna podstawowe pojęcia i klasyfikacje stanowiące podstawy pedagogiki resocjalizacyjnej. Nauczy się przeprowadzać diagnozę psychopedagogiczną; diagnozę deficytów, potencjałów, diagnozę osób zagrożonych i nieprzystosowanych społecznie, diagnozę kryminologiczną. Zapozna się z dewiacjami społecznymi z perspektywy pedagogiki resocjalizacyjnej i zdobędzie wiedzę odnoszącą się do prawno- społecznego procesu resocjalizacji. Przykładowe przedmioty z toku studiów: pedagogika resocjalizacyjna z metodyką, penitencjarystyka, podstawy prawne pracy pedagoga resocjalizacyjnego, kryminologia z wiktymologią, diagnoza w resocjalizacji z metodyką, metodyka pracy ze sprawcą przestępstw seksualnych, metodyka resocjalizacyjna w zakładach karnych, poprawczych i wychowawczych, metodyka pracy resocjalizacyjnej z osobami z zaburzeniami rozwoju i niepełnosprawnościami, metodyka pracy socjoterapeutycznej.
  • Terapia pedagogiczna: Terapia pedagogiczna to specjalność na studiach z pedagogiki specjalnej. W trakcie studiów słuchacz dowie się czym jest terapia pedagogiczna i jak ją prowadzić z praktycznego punktu widzenia, nauczy się jak wykorzystywać narzędzia diagnostyczne. Dodatkowo będzie z przeprowadzał samodzielne diagnozy i wskazywał oddziaływania terapeutyczne na przykładzie autentycznych przypadków i zostanie zaznajomiony z formami wsparcia dzieci, rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Zajęcia mają charakter praktyczny. Przykładowe zagadnienia z toku studiów: terapia pedagogiczna z metodyką, diagnoza dojrzałości szkolnej, organizacja, dokumentacja i ewaluacja procesu terapeutycznego, diagnoza specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu, diagnoza specyficznych trudności w początkowym uczeniu się matematyki, metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami w czytaniu i pisaniu, metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami w matematyce, dzieci z zaburzeniami rozwoju i zachowania w przedszkolu i szkole, metodyka symulacji i integracji sensorycznej.

Studia w Opolu i w opolskim

Opole to główny ośrodek akademicki w województwie opolskim. Każdego roku studiuje tu około 15 tysięcy studentów, a ponad 4 tysiące z nich opuszcza mury uczelni jako absolwentki i absolwenci. W mieście tym bardzo często wybierane są kierunki techniczne. Dużym powodzeniem cieszą się również studia pedagogiczne, nauki humanistyczne oraz kierunki związane z medycyną i zdrowiem. Obecnie opolskie uczelnie oferują ponad 100 kierunków, które dostosowane są do potrzeb studentów. W ofercie znajdują się zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające oraz studia podyplomowe. Potencjalni studenci mogą wybierać spośród ofert uczelni państwowych i prywatnych w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Tak bogata oferta sprawia, że ośrodek akademicki w Opolu cieszy się dużym uznaniem wśród osób spoza województwa. Lokalne uczelnie mają rozwiniętą infrastrukturę oraz nowoczesne centra dydaktyczne, co wpływa na jakość i komfort codziennej nauki. W Opolu zarejestrowanych jest ponad 12 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów i pomóc im w wejściu na rynek pracy. W całym województwie jest ponad 105 tysięcy firm, według danych na koniec 2020 r., co może działać motywująco na osoby, które myślą o studiach w Opolu i okolicach. W stolicy województwa opolskiego w wolnym czasie jest co robić, dlatego studenci nie mogą narzekać na nudę. Miasto leży nad Odrą, dzięki czemu można spacerować po bulwarach nad rzeką lub odwiedzić tutejsze wyspy, chociażby Pasiekę i Bolko. Parki, w tym Park 800-lecia Opola, Park Nad Młynówką i Park Edukacyjno-Sensoryczny, również zachęcają do spędzania w czasu wolnego. Na uwagę zasługuje opolska starówka, gdzie znajdują się dobre restauracje, puby i bary, w których można spędzać czas po zajęciach i w godzinach wieczornych. Opole posiada rozbudowaną ofertę kulturalną, która uwzględnia sceny teatralne i kina, również te studyjne. Miłośnicy historii mogą udać się na spacer do Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego lub Muzeum Polskiej Piosenki. W końcu Opole znane jest z festiwali muzycznych. W mieście funkcjonuje piękny ogród zoologiczny. Opole to nie jedyny ośrodek akademicki w województwie. Zainteresowane osoby mogą podjąć edukację w miejscowościach takich jak Kędzierzyn Koźle, Brzeg i Nysa. W tych mniejszych ośrodkach co roku studiuje kilka tysięcy osób, a kilkaset z nich opuszcza uczelnie w roli absolwentów.

 

Studia podyplomowe z resocjalizacji Opolu i na Opolszczyźnie

Gdzie w Opolu i na Opolszczyźnie zdobywać wiedzę z resocjalizacji, pedagogiki resocjalizacyjnej, socjoterapii na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z resocjalizacji

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu resocjalizacji na opolskich uczelniach?

Studia na kierunkach i specjalnościach z pedagogiki i resocjalizacji należą do studiów pracochłonnych i bardzo ciekawych, jednak niezbyt wymagających. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy w szkołach, ośrodkach medycznych, ośrodkach badawczych, czy prowadząc własną działalność gospodarczą muszą być przygotowane na ciągły rozwój i dostosowanie zdobytej wiedzy do potrzeb dzieci i dorosłych. Przyszli pedagodzy i resocjalizatorzy muszą być osobami empatycznymi z dużą zdolnością wielowątkowego myślenia i otwartości na świat. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to absolwentów tych kierunków stale poszukują instytucje publiczne takie jak ośrodki pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje społeczne. Socjoterapeuci mogą prowadzić również własną działalność. Absolwent musi wykazywać się umiejętnością kreatywnego myślenia, dużą szczegółowością i pedantycznym podejściem do wykonywanych obowiązków. Dodatkowo musi mieć wiedzę na temat różnych procesów społecznych.

Resocjalizacja i socjoterapia to bardzo ciekawe kierunki studiów, zapewniające różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w branży nauk pedagogicznych.

Terapeuta: W celu pracy jako terapeuta należy ukończyć studia pedagogiczne, resocjalizacyjne lub psychologiczne np. z pedagogiki specjalnej. Terapeuta jest specjalną osobą, która jest wyszkolona do udzielania pomocy osobom w cierpieniu psychicznym. Terapeuta stosując odpowiednie metody, testy oraz angażując pacjenta w rozwiązywanie określonych zadań i wykonywanie odpowiednich czynności wpływają na zmianę postępowania lub zmianę zachowania swojego pacjenta. Coraz powszechniej ich praca znajduje zastosowanie w pracy z dziećmi agresywnymi oraz z zaburzeniami zachowania.
Resocjalizator: W celu pracy na stanowisku resocjalizatora należy ukończyć studia z pedagogiki, najlepiej o profilu resocjalizacyjnym. Resocjalizator ma spowodować, że osoby, które weszły w konflikt z prawem, zmienią swoje postępowanie, zaczną poważnie myśleć o swojej przyszłości, znajdą pracę, skończą szkołę albo znajdą nową ścieżkę kariery. Pomaga byłym więźniom, osobom stosującym przemoc w rodzinie, młodzieży w zakładach poprawczych przystosować się do życia w społeczeństwie. Absolwent studiów posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku pedagoga resocjalizacyjnego, pedagoga-specjalisty realizującego działania związane z resocjalizacją oraz profilaktyką niedostosowania społecznego: w placówkach ogólnodostępnych i specjalistycznych, w tym specjalnych, w placówkach przeznaczonych dla osób niedostosowanych społecznie (dzieci, młodzież, dorośli), w szkołach podstawowych (realizacja zajęć specjalistycznych – resocjalizacyjnych, socjoterapeutycznych), w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach specjalistycznych podlegających resortowi edukacji lub organizacjom pozarządowym, w placówkach opieki, wychowania i resortu spraw wewnętrznych, poradniach specjalistycznych służby więziennej.

Socjoterapeuta: W celu pracy na stanowisku socjoterapeuty należy ukończyć studia z pedagogiki, najlepiej o profilu resocjalizacyjnym. Ważne w tym zawodzie jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Socjoterapeuta pracuje głównie z dziećmi i młodzieżą, a także z ich rodzicami. Celem pracy jest poprawa trudnych sytuacji życiowych podopiecznych, wyeliminowanie zaburzeń zachowania oraz udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej. Do typowego zakresu obowiązków socjoterapeuty należy między innymi: indywidualna lub grupowa pomoc psychologiczno-pedagogiczna, prowadzenie pracy korekcyjno-wychowawczej i profilaktyki wychowawczej, prowadzenie ćwiczeń mających na celu odreagowanie agresji i nagromadzonych w dziecku emocji, wyładowanie stresu, interweniowanie w sytuacjach kryzysowych i udzielanie wsparcia. Socjoterapeuci muszą wykazywać się szeregiem kompetencji miękkich niezbędnych w zawodzie takich jak: empatia, komunikatywność, cierpliwość, odpowiedzialność, zaangażowanie i wiele innych.
Wychowawca w ośrodkach specjalistycznych i szkołach: W celu pracy jako wychowawca w ośrodkach specjalistycznych i szkołach należy ukończyć studia pedagogiczne. Zalecanym kierunkiem jest zatem pedagogika specjalna. Wychowawca wypełnia zadania zawarte w indywidualnym planie pracy. Na jednego wychowawcę w placówce przypada nie więcej niż osiem dzieci.
Typowe zadania: poznanie potrzeb dziecka, wykonywanie czynności zgodnie z potrzebami podopiecznych, zapewnienie opieki wychowankom, wychowywanie dzieci, kształtowanie zasad, wartości u podopiecznych, stworzenie domowej atmosfery w placówce, czynności pielęgnacje, podawanie posiłków, odprowadzanie dzieci do szkoły oraz odbieranie ic, pomoc w odrabianiu lekcji, organizacja czasu wolnego w placówce, współdziałanie z rodziną wychowanka, kontakt z nauczycielami podopiecznych, przygotowanie wychowanków do samodzielnego życia, opracowanie indywidualnego planu pracy, prowadzenie karty pobytu dziecka.
Strażnik w służbie więziennej, wychowawca penitencjarny: Studia z resocjalizacji dają przygotowanie merytoryczne do pracy w systemie penitencjarnym. Dostępne są dwie ścieżki kariery. Praca funkcjonariusza w służbie mundurowej, czyli strażnika w areszcie śledczym i zakładzie karnym związana jest z zapewnieniem sprawnego funkcjonowania instytucji wysokiego ryzyka. Kompetencje resocjalizacyjne pozwalają na zapewnienie bezproblemowego przebywania osób oskarżonych w areszcie do czasu wyroku sądowego oraz skazanych w procesie karnym. Z kolei praca cywilnego specjalisty w systemie penitencjarnym związana jest z procesem resocjalizacji – nakłonieniu do przestrzegania norm społecznych i prawnych skazanych (dorosłych w zakładach karnych i młodocianych przestępców w zakładach poprawczych) oraz zdemoralizowanych nieletnich pod opieką sądu rodzinnego i dla nieletnich. W przypadku problemowych dzieci i młodzieży można mówić o resocjalizacji w takich instytucjach, jak młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej, zakłady resocjalizacyjno-rewalidacyjne (dla nieletnich upośledzonych umysłowo), zakłady resocjalizacyjno-terapeutyczne (dla nieletnich z zaburzeniami psychicznymi lub innymi zaburzeniami osobowości, uzależnionych od środków odurzających, psychotropowych i alkoholu, nosicieli wirusa HIV) i zakłady readaptacyjne (głównie dla nieletnich odmawiających uczestnictwa w procesie wychowania, edukacji i terapii). To także praca w MOS-ach i MOW-ach. Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii, przeznaczone są dla osób z zaburzeniami rozwojowymi, problemami w nauce i życiu społecznym, zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym, zagrożone niedostosowaniem społecznym. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze resocjalizują młodzież niedostosowaną społecznie skierowaną do nich orzeczeniem sądu.
Pracownik socjalny: Studia z resocjalizacji (pedagogiki resocjalizacyjnej) dają dobrą podstawę do pracy jako pracownik socjalny, specjalista od pomocy społecznej. Bardzo często osoby i rodziny wymagające takiego wsparcia zagrożone są demoralizacją, łamaniem norm społecznych i prawnych, a w konsekwencji mogą stać się zarówno sprawcami, jak i ofiarami przestępstw. Proces resocjalizacji jest jednym z obszarów wsparcia, żeby podopieczni mogli nabywać umiejętności samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jako pracownik socjalny absolwent studiów resocjalizacyjnych może znaleźć pracę w takich instytucjach, jak: regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, OPS (ośrodek pomocy społecznej), MOPS – miejski – w miastach na prawach powiatu, centrum integracji społecznej, klub integracji społecznej, ośrodek interwencji kryzysowej, dom pomocy społecznej, a także w placówce służby zdrowia, zakładzie karnym i organizacji pozarządowej wyspecjalizowanej w pomocy społecznej.
Biegły sądowy: Studia z resocjalizacji dają kompetencje do zdobywania doświadczenia, które umożliwi występowanie przed sądami różnego typu I stopnia, jako biegły sądowy. Wpisanie na listę biegłych sądowych w danej dziedzinie lub powołanie do konkretnej sprawy, to po pierwsze rola konsultanta (udzielanie porad i wskazówek, np. podczas oględzin miejsca przestępstwa), a po drugie opiniodawcy (przeprowadzenie konkretnej ekspertyzy i wydanie opinii w sprawie sądowej).
Kurator sądowy: Kurator sądowy to zawód prawniczo-pedagogiczny, wykonuje orzeczenia sądu dotyczące nadzoru nad osobami i rodzinami w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich. Wykonuje wobec swoich podopiecznych zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym. Kuratorzy sądowi pracują zarówno z osobami pozostającymi na wolności (odwiedzając ich w domach), jak i w zakładach karnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych. Studia resocjalizacyjne pozwalają na zdobycie zawodu kuratora sądowego, ale można go wykonywać także po studiach prawnych, pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych, nauk o rodzinie. Aplikacja kuratorska trwa jeden rok.
Pedagog resocjalizacyjny-naukowiec: Jako absolwent studiów resocjalizacyjnych możesz rozpocząć aktywność naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z resocjalizacją.

Praca po studiach w Opolu i w opolskim

Rynek pracy w Opolu jest bardzo atrakcyjny. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie studiów w tym mieście, a następnie pozostanie w nim i rozwój swojej kariery zawodowej. Obecnie w całym województwie zarejestrowanych jest około 105 tysięcy firm, z czego ponad 12 tysięcy w samym Opolu. To duża szansa dla absolwentów. Stopa bezrobocia wynosi 3,6% i jest prawie dwa razy niższa od średniej krajowej. To tylko potwierdza tezę, że opolskie firmy są bardzo dobrym miejscem, by rozpocząć w nich swoją karierę, a absolwenci nie powinni mieć problemu z płynnym wejściem na rynek pracy. Stopa bezrobocia w całym województwie wynosi 6,6% i jest porównywalna ze średnią krajową, co również jest warte odnotowania. Zdobycie wykształcenia wyższego ułatwia znalezienie satysfakcjonującej pracy, dlatego warto kontynuować edukację na uczelniach w Opolu, Nysie, Kędzierzynie Koźlu i Brzegu. W województwie opolskim znajduje się wiele atrakcyjnych i nowoczesnych zakładów pracy. Wśród nich warto wymienić zakłady przemysłu spożywczego, w tym Nutricia Grupy Danone, Animex i Zott z Opola, a także Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych “Odra” S.A. w Brzegu, Kraft Foods ze Skarbimierza, czy też ZPC Otmuchów. Bardzo rozwinięty jest przemysł chemiczny, w którym z sukcesami działają ZAK S.A, Brenntag i Petrochemia w Kędzierzynie Koźlu. Kolejny dobrze rozwinięty sektor to przemysł metalowy i maszynowy, gdzie znajdują się takie zakłady pracy jak: Besel Grupa Cantoni w Brzegu, Grodkowskie Zakłady Wyrobów Metalowych, Coroplast w Dylakach, Famet w Kędzierzynie Koźlu, Marcegaglia i FAMAK w Kluczborku, a także opolski Tabor Szynowy. To tylko kilka wybranych zakładów pracy, w których karierę mogą rozpocząć absolwenci opolskich uczelni. Zdecydowanie warto studiować w tym regionie.

Wychowawca w domu dziecka, doradca zawodowy w szkole, asystent rodziny | Zawód z pasją

Czy zawód pedagoga to jedynie praca w szkole? Czym może zajmować się absolwent pedagogiki? Czy to prawda, że pedagodzy to kiepsko opłacany zawód? Gdzie można znaleźć pracę po pedagogice? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Justyna Kulczycka, absolwentka specjalizacji pedagogika resocjalizacyjna na kierunku pedagogika na Akademii Ignatianum w Krakowie. Obecnie pracuje Pani jako doradca zawodowy w szkole podstawowej i pedagog w

Czytaj więcej »

Zawód: Doradca zawodowy

Obserwowane przez wszystkich zmiany na rynku pracy, bezrobocie, wzrastająca liczba informacji na temat zawodów i ogrom dróg kształcenia wpływają na zwiększenie zainteresowania usługami doradców zawodowych. Z każdym rokiem zawód ten zyskuje na znaczeniu, a korzystać z jego pomocy zaczynają nawet gimnazjaliści – kto wie, czy nie jest to jeden z najpewniejszych zawodów przyszłości. Czym zajmuje się doradca zawodowy? Doradca zawodowy

Czytaj więcej »

Promocja zdrowia i socjoterapia

Nabywanie umiejętności związanych z edukacją prozdrowotną i społeczną terpią profilaktyczną jest jedną z kluczowych gałęzi rozwoju współczesnej pedagogiki. Dzięki poszerzonej metodologii wariantów terapeutycznych, student przygotowywany jest do pracy w różnych środowiskach. Ponadto posiada on kompetencję z zakresu kreatywnego tworzenia autorskich programów oraz korygowania zdiagnozowanych nieprawidłowości i zaniedbań. Najczęsciej wykładane przedmioty: biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania; historia wychowania; warsztat komunikacji interpersonalnej;

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję