Site logo

Olsztyńska Szkoła Ichtiologów, czyli rybactwo na UWM

 Olsztyńska Szkoła Ichtiologów, czyli rybactwo na UWMIchtiolog to zawód z ikrą

Absolwenci kierunku rybactwo realizowanego na UWM w Olsztynie przygotowani są do podjęcia pracy w gospodarstwach i farmach rybackich prowadzących działalność na terenie całej Europy. Wiedza zdobyta w Olsztynie sprawia, iż nasi ichtiolodzy są poszukiwanymi i cenionymi pracownikami wytwórni pasz oraz podmiotów i stowarzyszeń o profilu wędkarsko-rybackim, organów i instytucji administracji państwowej/samorządowej zajmujących się zarządzaniem, tworzeniem prawa i pozyskiwaniem środków UE w obszarze ochrony środowiska czy gospodarowania zasobami wodnymi. Absolwenci kierunku rybactwo znajdują także zatrudnienie jako specjaliści z zakresu ichtiologii w parkach narodowych i krajobrazowych, ogrodach zoologicznych i innych instytucjach związanych z ochroną przyrody czy też laboratoriach i służbach monitorujących stan środowiska naturalnego. Są wreszcie jako ludzie wszechstronnie wykształceni przygotowani do założenia i prowadzenia własnych firm oraz podjęcia pracy w instytutach naukowych i jednostkach badawczo-rozwojowych w Polsce i na świecie.

Dzięki ścisłej współpracy z renomowanymi podmiotami sektora rybackiego, studenci odbywają w toku studiów kilka praktyk zawodowych w najlepszych ośrodkach (również zagranicznych) specjalizujących się w produkcji ryb łososiowatych i karpiowatych, obiektach wylęgarniczych, gospodarstwach jeziorowych, firmach związanych z przetwórstwem ryb i produktów rybnych czy agroturystyką.

Studia w Olsztynie – na kierunku rybactwo, to nie tylko zdobyta wiedza, pasja czy dobra zabawa … To „przygoda na całe życie” i chwile do których zawsze z dumą i przyjemnością wracamy. A to wszystko w murach Wydziału Nauk o Środowisku, do którego należy m.in. unikalne w skali europejskiej Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej, gdzie studenci w praktyce poznają tajniki rozrodu i hodowli jesiotrów, pstrągów, sandaczy czy miętusów, opracowują receptury eksperymentalnych pasz dla ryb, prowadzą pod okiem swych wykładowców doświadczenia z zakresu genetyki, mikrobiologii czy toksykologii. To wreszcie możliwość realizacji własnych pasji poznawczych i wędkarskich w Studenckich Kołach Naukowych – Hydrobiologów i Rybaków, Akwarystów „Labeo” czy Pasjonatów Wędkarstwa i Aktywnej Ochrony Ryb “FARIO”.

Maturzysto! Studiuj rybactwo w Olsztynie – kierunek z potencjałem i doskonałymi perspektywami

Studiując na kierunku rybactwo w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, masz szansę zostać specjalistą w dyscyplinie naukowej łączącej wiedzę z zakresu produkcji żywności pochodzącej z akwakultury z aspektami zarządzania oraz ochrony naszych wód i bioróżnorodności organizmów wodnych. Zasoby rybne mórz czy oceanów, ale także naszych jezior stale się kurczą i wymagają wsparcia poprzez aktywną ochronę populacji szeregu zagrożonych gatunków, przy jednoczesnym rozwoju akwakultury, czyli chowu i hodowli ryb na potrzeby produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności.

W Olsztynie nauczymy Cię jak założyć i prowadzić własną farmę rybną, zorganizować łowisko specjalne, jak profesjonalnie urządzić akwarium. W czasie studiów praktycznie zapoznasz się ze zrównoważonymi technikami połowu i eksploatacji ryb czy nowoczesnymi technologiami stosowanymi w przetwórstwie produktów rybnych. Dzięki bogatej ofercie „przedmiotów do wyboru” możesz dostosować profil studiów do własnych zainteresowań i pasji oraz zrealizować część zajęć w zagranicznych ośrodkach akademickich np. Portugalii, Holandii, Turcji. Złam stereotyp o rybactwie, bo olsztyński ichtiolog to człowiek z krwi i (k)ości.

O renomie i walorach kierunku niech zaświadczą słowa kilku jego absolwentów:

Mgr inż. Tomasz Skołysz (rocznik 1999)

“Losy życiowe naszych kolegów ze studiów potoczyły się różnie, ale wielu związanych jest z rybactwem praktycznie, tak jak nasza rodzina z akwakulturą ryb łososiowatych. Aktualne zmiany w akwakulturze polegające na specjalizacji oraz konsolidacji firm stwarzają zapotrzebowanie na dobrze wykształconych ichtiologów-pasjonatów. Nawet najlepsze dziecko, jeżeli nie chce i nie pasjonuje się rybactwem, nie poprowadzi dobrze hodowli, czy nie zrozumie toni wody w jeziorze swoich rodziców.”

Mgr inż. Łukasz Ruciński (rocznik 2007)

“Polecam kierunek rybactwo z wielu powodów. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, a w szczególności interesuje Cię życie pod taflą wody, to nie ma lepszego kierunku studiów. Bogate tradycje, wykwalifikowana kadra, interesujące zajęcia i jedyny taki kampus w Kortowie. Na studiach spotkałem wspaniałych nauczycieli, którzy potrafili przede wszystkim zachęcać do nauki, dało się odczuć rodzinną i przyjazną atmosferę, nawet jeśli było pod górkę:). Po studiach wbrew pozorom nie było trudno o pracę w zawodzie. Obecnie pracuję jako Nadzorca Odcinka Wód Śródlądowych w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej i mam okazję spotykać podczas pracy w terenie wielu znajomych absolwentów kierunku rybactwo, pracujących w zawodzie. Rodzina rybaków ma się bardzo dobrze!!!.”

Mgr inż. Piotr Niewiadomski – doktorant

“Studia na kierunku rybactwo? Niesamowity klimat panujący na zajęciach oraz długa i pielęgnowana od lat tradycja skryta w murach ,,podkowy” była odczuwalna dla nas –  młodego ,,narybku”. W niezwykłym miejscu w Polsce nad jeziorem Kortowskim, znaleźli się miłośnicy tego, co niezbadane – ryb i ich życia. Dzięki wybitnej i nietuzinkowej kadrze naukowej odkrywaliśmy krok po kroku tajemnice ichtiofauny. Liczne wyjazdy naukowe i praktyki studenckie pokazały nam piękno rybackiego rzemiosła. Studia te z jednej strony umożliwiają rozwój własnej pasji, a z drugiej dają szansę na ciekawą pracę w przyszłości.”

Mgr inż. Mariusz Zakrzewski – Wojewódzki koordynator ds. ratownictwa wodnego KW PSP w Olsztynie

“Zawsze kochałem wodę i ryby. W moim życiu jest to nadal jedna z największych pasji. Studiując rybactwo, mogłem tę pasję rozwijać poznając środowisko wodne i procesy w nim zachodzące, poznać biologię ryb i innych organizmów wodnych. Rybactwo to też niesamowici ludzie, którzy tak jak ja, mieli tę samą pasję i z którymi do dzisiaj łączy mnie przyjaźń. Chociaż nie zostałem ichtiologiem, to dziś kiedy przede wszystkim zajmuję się nurkowaniem zawodowo i prywatnie, dzięki wykształceniu rozumiem wszystko, to co widzę zanurzając się pod lustrem wody.”

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Lingwistyka dla Biznesu

Celem współpracy Uczelni z Pracodawcami jest wymiana doświadczeń i zacieśnianie współpracy z przedsiębiorcami, którzy mogą współtworzyć programy dydaktyczne, prowadzić zajęcia i warsztaty, organizować staże lub

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję