Co to jest turbulencja?
Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego
{{locationDetails}}
Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego
Myślisz o studiach w zakresie techniki rolniczej i leśnej, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania,
Myślisz o studiach w zakresie inżynierii lotniczej i kosmicznej, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania,
Myślisz o studiach elektrotechnicznych, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania, jakie uczelnie je prowadzą? I
Czym jest inżynieria systemów biotechnicznych? Inżynieria systemów biotechnicznych to interdyscyplinarny kierunek studiów łączący zagadnienia techniczne, technologiczne z przyrodniczymi i ekologią. Studenci poznają nowoczesne metody projektowania
Wiedza z zakresu ekonomii jest nieodzownym elementem funkcjonowania współczesnego człowieka i dotyczy wielu dziedzin jego aktywności. Ponadto wraz z rozwojem gospodarczym krajów wzrasta zapotrzebowanie na
Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania budownictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
Co warto wiedzieć o mechanice i budowie maszyn? Jeśli wahasz się, czy studiowanie kierunku mechanicznego, wybierając jedną z wielu specjalności (np. profil informatyczny, mechaniczny, logistyczny oraz związany z zarządzaniem) ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Dodatkowo możesz wybrać takie kierunki jak technika rolnicza i leśna, inżynieria ogólna i inżynieria mechaniczna. Zanim przystąpisz do rekrutacji na kierunki mechaniczne, dowiedz się o nich jak najwięcej. Sprawdź, co to jest mechanika i budowa maszyn, jakie daje możliwości studiowania i rozwijania swoich pasji oraz jakie daje możliwości pracy dla absolwentów. Kierunki mechaniczne są dostępne na studiach I stopnia i są to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku oraz jako studia uzupełniające – magisterskie trwające 1,5 roku. Wiedzę zdobytą podczas studiów tradycyjnych można poszerzać i pogłębiać na studiach podyplomowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących zdobyć dodatkowe kwalifikacje często wymagane w procesach rekrutacyjnych, jak i podczas wykonywania zawodu. Początek studiów bywa zderzeniem z oczekiwaniami nauczycieli ze szkoły średniej w stosunku do zupełnie innych oczekiwań na studiach. Wiedza matematyczna i umiejętności analityczne są bardzo istotne. Na początku studenci poza przedmiotami akademickimi muszą pogłębiać wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i mechaniki oraz projektowania. Studia pozwalają na realizację swoich pasji i zainteresowań, jednak ze względu na profil są bardzo wymagające. Na pewno interesuje Cię, jakie specjalności masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na profil kształcenia: ogólny mechaniczny (MiBM), mechaniki pojazdów, informatyczny, logistyczno-transportowy oraz zarządzanie produkcją.
Mechanika i budowa maszyn: Mechanika i budowa maszyn to studia typowo techniczne. Ich przedmiotem jest projektowanie, budowanie i eksploatacja maszyn. Ważnym aspektem studiów jest ciągle zmieniająca się rzeczywistość wykładanych przedmiotów. Rozwój technologii i nauk inżynierskich powoduje, że przekazywana wiedza musi być właściwie co roku aktualizowana. Wiedza wytworzona na ich podstawie, nie jest dana raz na zawsze. Maszyny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, stały się niebywale skomplikowane i złożone. Studia mechaniczne powinny zostać poprzedzone dobrym przygotowaniem, wypływającym ze szkoły średniej. Kandydat na studia powinien bardzo dobrze znać matematykę, fizykę i chemię. Oczywiście musi być oswojony z podstawiani informatyki, ponieważ wiele jego przyszłych zadań opartych będzie na pracy z obrabiarkami sterowanymi numerycznie.
Mechanika pojazdów: To studia mechaniczne związane z konstruowaniem, produkcją i eksploatacją różnego typu pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: samochodowe silniki spalinowe, budowa samochodów i ciągników, pojazdy elektryczne i hybrydowe, paliwa konwencjonalne i alternatywne w motoryzacji, eksploatacja pojazdów samochodowych, technologia napraw pojazdów samochodowych, podstawy badań pojazdów samochodowych, motoryzacyjne zagrożenie środowiska, podstawy diagnostyki pojazdów samochodowych.
IT w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań informatycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz tworzeniem oprogramowania do automatyzacji i zarządzania urządzeniami mechanicznymi i pojazdami. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: podstawy programowania CNC, obróbka skrawaniem, budowa obrabiarek i maszyn CNC, obróbka plastyczna, podstawy projektowania obróbki plastycznej, metrologia produkcyjna, podstawy CAD/CAM, narzędzia skrawające, technologie zaawansowane, maszyny technologiczne do obróbki plastycznej, wspomaganie komputerowe projektowania procesów obróbki plastycznej.
Logistyka i transport w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań logistycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz logistyki w eksploatacji urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: diagnostyka maszyn, logistyka produkcji, zużycie w eksploatacji maszyn, inżynieria powierzchni, podstawy logistyki, inżynieria systemów, regeneracja i technologia napraw, projektowanie nowoczesnych powłok w systemach eksploatacji, techniki laserowe w eksploatacji maszyn, logistyka międzynarodowa.
Zarządzanie i jakość w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem technik zarządzania w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniu rozwiązań mechanicznych oraz zarządzania produkcją jej odpowiedniej jakości w wytwarzaniu urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak:
wzajemnie powiązane mechanizmy i procesy oraz metody i narzędzia związane z kontrolą, sterowaniem, zarządzaniem i zapewnieniem jakości zmierzające do doskonalenia i zwiększenia konkurencyjności wytwarzanych wyrobów, rozpoznawanie stosownych mechanizmów określających jakość, umiejętność rejestrowania wyników i sprawdzania ich norm jakościowych.
Technika rolnicza i leśna: Kierunek technika rolnicza i leśna zajmuje się tematyką gospodarki żywnościowej i leśnej. W czasie studiów zdobywa się wiedzę zarówno mechaniczną, rolniczą jak i ekonomiczną. Studia skierowane są do kandydatów, którzy interesują się rolnictwem i leśnictwem i z tymi zagadnieniami chcieliby związać swoją przyszłość.
Inżynieria ogólna: Studia na kierunku inżynieria ogólna są bardzo wyjątkowe. To studia interdyscyplinarne obejmujące kilka dziedzin nauki i łączące zajęcia na wielu wydziałach. Współczesny rynek pracy potrzebuje absolwentów, którzy poza wiedzą teoretyczną z danej dziedziny potrzebują umiejętności praktycznych z różnych kierunków studiów. Dzięki tym studiom wejście na rynek pracy jest dużo łatwiejsze. Kierunek poza przedmiotami ogólnoakademickimi pozwala zdobyć wiedzę z zakresu wiedzy elektronicznej, mechanicznej, energetycznej czy logistycznej.
Inżynieria mechaniczna: Studia na kierunki inżynieria mechaniczna pozwalają na zdobycie umiejętności z rozwiązywania problemów za pomocą technologii. Mechanika jest jedną z najbardziej tradycyjnych dziedzin inżynierii. W trakcie studiów zdobywa się wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji maszyn różnego rodzaju i przeznaczenia. Absolwent poza zdobyciem podstawowych umiejętności z przedmiotów ogólnych, takich jak matematyka, chemia, fizyka zdobywa wiedzę z zakresu: podstawowych zagadnień z przedmiotów technicznych, budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn, projektowania, procesu produkcji, podstawowych zagadnień dotyczących zarządzania, w tym zarządzania jakością i bezpieczeństwem.
Włókiennictwo: Absolwent kierunku włókiennictwo posiada wiedzę z zakresu: fizyki, chemii i informatyki, nauk o włóknie, obróbki włókna, technologii wytwarzania i konfekcjonowania tekstyliów oraz metrologii włókienniczej. W programie studiówna kierunku włókiennictwo wśród przedmiotów nauczania są: systemy mikroprocesorowe we włókiennictwie, modelowanie tekstyliów, projektowanie tekstyliów, projektowanie odzieży, konserwacja produktów włókienniczych, włókna specjalne, mechanika maszyn włókienniczych, zarządzanie produkcją, usługami i personelem. Dlaczego warto wybrać te studia? Dają kwalifikacje do pracy w przemyśle lekkim. Przedmioty nauczania realizowane na włókiennictwie: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, nauka o włóknie, struktura tkanin i techniki wytwarzania tekstyliów, konfekcjonowanie tekstyliów, chemiczna obróbka włókna, technologia włókien chemicznych, metrologia włókiennicza, mechanika techniczna, elektrotechnika i elektronika, automatyka, maszynoznawstwo i grafika inżynierska, zarządzanie.
Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego i jeden z dwóch, obok Białegostoku, głównych ośrodków akademickich w północno-wschodniej Polsce. W tym pięknym warmińskim mieście studiuje około 20 tysięcy studentów. Każdego roku kilka tysięcy absolwentek i absolwentów opuszcza progi tutejszych uczelni. W Olsztynie można wybierać spośród atrakcyjnej oferty studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich jednolitych, magisterskich uzupełniających oraz podyplomowych, na państwowych i prywatnych uczelniach. Wybierać można z około 120 kierunków w różnych specjalizacjach. Kandydaci znajdą tu m.in. kierunki medyczne, prawnicze, humanistyczne, informatyczne. W całym regionie Warmii i Mazur zarejestrowanych jest około 130 tysięcy pracodawców w różnych branżach. Bardzo rozwinięty jest tu sektor turystycznych i jachtowy, dlatego wiele osób może szukać zatrudnienia w tych branżach. Kolejny kluczowy dla rozwoju regionu sektor do meblarstwo, w którym działa ponad 500 renomowanych firm. Przepiękne położenie Olsztyna sprawia, że jest tu co robić w wolnym czasie. Miasto słynie z pięknych jezior oraz odnowionego wybrzeża jeziora Ukiel, które jest uznawane za jedno z najpiękniejszych w Europie. Spacery nad jeziorami, w parkach, czy wzdłuż rzeki Łyny, to okazja do obcowania z naturą. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych lub bogatej oferty sportów wodnych. W Olsztynie znajduje się Teatr im. Stefana Jaracza oraz kilka kin, które uzupełniają ofertę kulturalną miasta. Liczne festiwale muzyczne i Kortowiada, czyli jedne z najlepszych juwenaliów w Polsce, to kolejna świetna impreza dla studentów. Fani zwiedzania mogą odwiedzić tutejszy Zamek Kapituły Warmińskiej, Wysoką Bramę, Planetarium, czy Muzeum Przyrody. W mieście znajdują się liczne puby, dyskoteki i restauracje. W województwie warmińsko-mazurskim studiowanie możliwe jest również w mniejszych ośrodkach. Wśród nich znajdują się takie miasta jak Elbląg, Iława, Ełk, Bartoszyce, Giżycko, Kętrzyn i Szczytno. W tych miastach studiuje kilka tysięcy osób, a tytuł absolwentów zdobywa kolejnych kilkaset.
Rynek pracy jest dość trudny dla absolwentów mechaniki i budowy maszyn, techniki rolniczej i leśnej oraz inżynierii mechanicznej i ogólnej. Nie można powiedzieć, że znajdują oni zatrudnienie bez wyjątków. Dobra praca jest nagrodą dla najlepszych studentów, którzy w trakcie praktyk i staży dali się poznać, jako pasjonaci swojej dziedziny. Bardzo wiele zależy też od specjalizacji, dlatego należy dokonać odpowiedzialnego i przemyślanego wyboru.
Inżynier mechanik: Podstawowa ścieżka kariery po kierunku mechanika i budowa maszyn związana jest z pracą w przemyśle i dla przemysłu. To po pierwsze praca nad nowymi produktami i tworzenie nowych modeli dotychczasowych rozwiązań: projektowanie maszyn i pojazdów w biurach projektowych i w laboratoriach rozwojowych. Po drugie praca inżyniera mechanika jest związana z produkcją maszyn: pracą w przemyśle ciężkim, gdzie produkowane są obrabiarki, elementy linii produkcyjnych oraz pojazdy osobowe i użytkowe. Po trzecie praca przy obsłudze już pracujących maszyn i środków transportu oraz ich serwisowaniu i naprawie. To przede wszystkim praca w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki: branży automotive, kolejnictwie, włókiennictwie i przemyśle lekkim, mechanice precyzyjnej.
Inżynier techniki rolniczej i leśnej: W jakiej pracy odnajdzie się absolwent kierunku technika rolnicza i leśna? Absolwenci kierunku technika rolnicza i leśna znajdą pracę m.in. w:
zakładach produkcyjnych, związanych z przemysłem leśnym, gospodarstwach rolnych, zakładach produkcyjnych maszyn rolniczych i leśnych oraz przetwórstwa płodów rolnych, na stacjach obsługi i w warsztatach naprawczych maszyn rolniczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach samorządu terytorialnego, sektorze energetycznym, jako eksperci planowania infrastruktury energetycznej obszarów wiejskich, nadleśnictwach i administracji leśnej, szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym, mogą prowadzić własne działalności związane z szeroko rozumianym „agrobiznesem”.
Badacz mechaniki: Jako absolwent studiów mechanicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z mechaniką. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami mechanicznymi.
Praca w instytucjach: Absolwent studiów mechanicznych zdobywając dodatkowe umiejętności, może zostać biegłym sądowym lub rzeczoznawcą, co poszerza jego możliwości rozwoje i pozwala nabyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności. Może także pracować w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za kontrolę prawidłowego działania maszyn i urządzeń, takich jak Urząd Dozoru Technicznego (UDT) lub Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).
Rynek pracy w Olsztynie jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Liczne firmy i bezrobocie na poziomie 3,3% dają duże możliwości zawodowe. Stopa bezrobocia w mieście jest blisko dwukrotnie niższa od średniej krajowej. Gorzej wygląda sytuacja w powiecie olsztyńskim oraz województwie, gdzie stopa bezrobocia przekracza obecnie 9%, ale stale maleje. Dodatkowym atutem studiów w Olsztynie i w innych ośrodkach Warmii i Mazur, może być bliskość Pomorza oraz województwa mazowieckiego, gdzie tutejsi absolwenci z powodzeniem mogą znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Dyplomy olsztyńskich uczelni są z uznaniem traktowane w innych miastach i regionach Polski. Na terenie Warmii i Mazur funkcjonuje bardzo wiele zakładów pracy, które poszukują wykwalifikowanej kadry kierowniczej i specjalistów od marketingu i innych, wąskich specjalizacji. Do największych pracodawców w regionie zaliczają się: zakład produkcji opon Michelin Polska S.A., zakłady meblowe Meble Wójcik Sp. z o.o, Constract Lubawa, DFM czy Libro. Inne popularne zakłady to firma Wipasz i Wagon Service Ostróda. Na Warmii i Mazurach rozwinęły się firmy budujące jachty, w tym Ostróda Yacht, Delphia Yachts, czy też Model-Art Ostróda. Wielu absolwentów może znaleźć ciekawą pracę w zakładach produkcji żywności, w tym w Morliny Ostróda, Indykpol, czy też w zakładach Warmia z Biskupca. Warmia i Mazury to również usługi związane z czasem wolnym i turystyką, w tym wysokiej jakości hotele i ośrodki. Mocną częścią gospodarki jest również rolnictwo. Tak naprawdę w jest tu bardzo dużo zróżnicowanych firm, w których absolwenci bez trudu znajdą satysfakcjonujące zatrudnienie.
Architekt musi być prorokiem… prorokiem w prawdziwym znaczeniu tego słowa… jeżeli nie widzi co najmniej 10 lat do przodu nie nazywaj go architektem.” Jeśli te słowa znanego architekta Franka Lloyda Wrighta rozbudziły Twoją wyobraźnię i ambicję, zobacz, jak zostać architektem i co czeka Cię w tym zawodzie. To prawda, w zawodzie architekta bardzo ważna jest wyobraźnia, zdolność spojrzenia w przyszłość
Co to za zawód specjalista ds. internetu rzeczy – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży specjalista ds. internetu rzeczy? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód specjalista ds. internetu rzeczy? Zawód specjalista ds. internetu rzeczy (IoT developer) to osoba, która specjalizuje się w projektowaniu, rozwijaniu
Technolog produkcji (określany również mianem inżyniera procesu) jest odpowiedzialny za proces planowania i optymalizacji technologii produkcyjnych oraz analizę ich efektywności. Ciekawa i wymagająca praca, relatywnie wysokie zarobki i szerokie możliwości dalszego rozwoju zawodowego – brzmi ciekawie, prawda? Kim jest i czym zajmuje się technolog? Technolog (określany również jako inżynier produkcji) to specjalista odpowiadający za sprawne zorganizowanie i koordynowanie całego procesu