Site logo

Odwołanie od decyzji o skreśleniu z listy studentów

Zostałeś skreślony z listy studentów, zastanawiasz się co robić. Sprawa jest trudna i pewnie obciążona niedobrymi emocjami. Nie popadaj w rozpacz i postaraj się działać racjonalnie. 

Od czego zacząć?

Porady, których Ci tu udzielę, mają charakter uniwersalny, pamiętaj, że najważniejsza jest dla Ciebie ustawa prawo o szkolnictwie wyższym i regulamin studiów Twojej uczelni, w oparciu o te uregulowania możesz zwracać się ze swoim odwołaniem. 

Dlaczego czasem warto się odwołać?

Powody, które mogły stać się argumentem na rzecz skreślenia Cię z listy studentów znajdziesz w otrzymanej decyzji dziekana lub rektora. Jeśli sprawa nie jest oczywista, być może powinieneś zasięgnąć opinii prawnika, na wszelki wypadek zapoznaj się z jednym z moich tekstów, dotyczących skreślenia z listy studentów. 

Jeśli sprawa jest oczywista i np. nie zdobyłeś w terminie zaliczeń, albo spóźniłeś się z opłatą czesnego – nie trać nadziei. Napisanie pisma nic nie kosztuje, w zasadzie nie poświęcasz niczego i głupio by było nie wykorzystać szansy. 

Istotne rozróżnienie

Zwróć uwagę na terminologię możesz bowiem w tej sytuacji podjąć dwa różne działania:

  • Napisać i uzasadnić odwołanie od decyzji
  • Napisać i uzasadnić prośbę o przywrócenie na listę studentów

Wbrew pozorom te dwa wnioski mają inne znaczenie. Możliwość złożenia odwołania od decyzji jest Twoim prawem a jego pozytywne rozpatrzenie nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji dla Ciebie. 

Drugie rozwiązanie, czyli prośba o ponowne wpisanie na listę to uznanie decyzji o skreśleniu i jednocześnie wyrażenie prośby o przywrócenie Cię na listę. Trzeba tu zachować ostrożność i działać rozważnie, ponieważ większość prywatnych uczelni pobiera za tę czynność znaczne opłaty.

Jak napisać odwołanie od skreślenia z listy studentów?

Tutaj w zasadzie nie odkrywamy ameryki. Postaraj się na stronie Twojej uczelni odnaleźć wzór takiego pisma, jeśli nie odnajdziesz tego dokumentu po prostu napisz pismo zgodnie z ogólnymi regułami sporządzania dokumentów. W lewym górnym rogu Twoje dane, prawy górny róg to przestrzeń na miejscowość i datę, później tytuł i dane osoby do której adresujesz pismo (zwykle rektor lub dziekan), po czym treść pisma i Twój podpis. 

Argumenty

Postaraj się najpierw znaleźć okoliczności, które sprawią że podjęto niesłuszną i krzywdzącą decyzję. Przeczytaj uważnie regulamin studiów i zastanów się, czy dopełnione zostały wszelki formalności.

Jeśli wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z regulacjami formalnymi, musisz użyć argumentacji dotyczącej samej sprawy lub przedstawić osobiste przyczyny własnego zaniedbania. Doświadczenie pokazuje, że racjonalne argumenty kruszą serca nawet najbardziej zatwardziałych urzędników.

Nie konfabuluj i nie używaj argumentów niezgodnych z prawdą. Możesz przecież zostać poproszony o przedstawienie odpowiednich zaświadczeń, czy dokumentów, potwierdzających Twoje argumenty. 

Podsumowanie

Napisanie odwołania od decyzji o skreśleniu z listy studentów to stworzenie sobie szansy na pozytywne rozwiązanie trudnej sytuacji. Warto zwrócić się do dziekanatu o pomoc w zredagowaniu takiego pisma, być może uzyskasz istotne wskazówki.

Jeśli nie uda Ci się skutecznie odwołać od decyzji władz uczelni, być może warto napisać prośbę o bezpłatne przywrócenie na listę studentów, to też nic nie kosztuje, a zdarza się, że nawet takie pisma bywają rozpatrywane pozytywnie. Nie trać więc nadziei i wykorzystaj wszystkie stojące przed Tobą możliwości. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak uczelnie przyciągają kandydatów?

Polskie uczelnie oficjalnie rozpoczęły walkę o najlepszych, tegorocznych maturzystów. Niektóre kuszą nowymi, unikalnymi kierunkami i specjalizacjami, inne oferują nowoczesną infrastrukturę lub atrakcyjne systemy stypendialne dla

Czytaj więcej »

Ulgi wracają od stycznia

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że od 1 stycznia zwiększone zostaną zniżki na przejazdy dla studentów. Podczas inauguracji roku akademickiego na SGGW, prezydent podkreślił, że środowisko

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję