Obrona pracy licencjackiej, magisterskiej lub inżynierskiej

Tematem tekstu jest obrona pracy dyplomowej. Temat ten jest szczególnie ważny, ponieważ stanowi najważniejsze wydarzenie w akademickim życiu wielu studentów. Nie ma próbnych obron, dlatego ktoś, kto broni pracę dyplomową po raz pierwszy może być szczególnie zaskoczony przebiegiem oraz procesem dyplomowania. Z tego artykułu dowiesz się, kim w procesie dyplomowania jest promotor, recenzent oraz czym jest komisja egzaminacyjna, jak się przygotować do obrony oraz jak w praktyce wygląda spotkanie z komisją.

Na początek, zapoznajcie się z pewną opowieścią, która stała się przez wiele lat narracją wyjaśniającą skomplikowane akademickie procesy:

Idzie sobie zajączek przez las. Jest wyjątkowo elegancko ubrany. Ma na sobie garnitur, krawat a w ręku trzyma teczkę pełną materiałów. Spotyka go wilk i patrzy na niego z zaciekawieniem. Zajączek mówi do niego:

– O dzień dobry Wilku Właśnie obroniłem pracę magisterską na temat wyższości zajęcy nad wilkami. 

Wilk patrzy na niego wrogo i mówi:

– Chyba kpisz sobie ze mnie zajączku!

Zając spokojny i pewny siebie mówi tak:

– Chcesz się przekonać? Chodź ze mną do najbliższych krzaków. 

Kiedy tylko wilk podszedł do krzaków został wciągnięty przez jakąś nieznaną siłę. Rozległy się odgłosy straszliwej bijatyki, która zdawała się nie mieć końca. Po jakimś czasie wilk wychodzi z krzaków potwornie poobijany, zakrwawiony wręcz zmasakrowany. Za nim wychodzi swobodnie zając zza zająca wychodził niedźwiedź, który po klepie zająca po plecach i mówi:

– Widzisz zając. Nieważny recenzent, nieważny temat, ważny promotor. 

W ten sposób można wyobrażać sobie rolę promotora w procesie pisania oraz obrony pracy dyplomowej.

Kim jest recenzent pracy dyplomowej?

Recenzent jest pracownikiem naukowym, którego zadaniem jest szukanie w naszej pracy dobrych i złych elementów. Nie bądźmy więc zdziwieni, kiedy dzieło naszego życia zostanie przez recenzenta skrytykowane, bo nawet najgorsze i najbardziej jadowite recenzje kończą się zwykle wnioskiem, że praca jest bardzo dobra i zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Komisja egzaminacyjna

Komisja egzaminacyjna najczęściej składa się z przewodniczącego komisji, recenzenta oraz promotora. Recenzent i promotor są w dość szczególnej sytuacji – przypominają trochę prokuratora oraz adwokata z procesów cywilnych. 

Formalności przed obroną – gdzie znaleźć wszystkie wymagania?

Listę formalności powinieneś otrzymać w dziekanacie lub na stronie internetowej uczelni. Jeśli nie można takich dokumentów odnaleźć, trzeba sięgnąć do regulaminu studiów lub regulaminu dyplomowania. Wszystkie niezbędne wymagania musimy umieścić na naszej liście, po to aby niczego nie zapomnieć i być pewnym że niczego nie pominęliśmy. Na tej liście z pewnością znajdą się oświadczenia takie jak oświadczenia o autorstwie pracy dyplomowej, zaświadczenie od promotora, karta biegowa, której wypełnienie czasami jest niezwykle trudnym wyzwaniem dla studenta oraz innego rodzaju dokumentacja, która ustalana jest indywidualnie przez każdą z uczelni.

Pytania na obronie pracy dyplomowej

Musimy być gotowi do udzielenia prostych i jasnych odpowiedzi na bardzo podstawowe pytania np.: o czym jest twoja praca? Bardzo trudno odpowiedzieć na tego rodzaju pytanie w jednym zdaniu, zwłaszcza kiedy praca liczy kilkadziesiąt stron. Trzeba także umieć odpowiedzieć na pytania o metodologię, a więc: jakie były problemy badawcze? jakie były hipotezy? czy hipotezy znalazły swoje potwierdzenie w toku badań?. Trzeba również być świadomym, jakie metody zastosowano w trakcie badań i jakie były wnioski. Bardzo często w ramach wydziału lub innych jednostek organizacyjnych uczelni funkcjonują listy pytań zadawanych na obronie. Można zapytać o to swojego promotora. Warto też sprawdzić, jakie pytania stawiane były w minionych latach przez komisję egzaminacyjną. Nie ma co ukrywać, każdy nauczyciel ma swoje ulubione pytania. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Poradnik studenta
Miłosz Szkudlarski

Ksero, czyli studiowanie po polsku

Profesor podyktował listę dwudziestu lektur obowiązkowych, grupa zareagowała grobową ciszą. Na korytarzu usłyszał: “I co on z tego będzie miał, że nas tak dołuje?”. Statystyczny

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję