Najpopularniejsze kierunki studiów w rekrutacji 2017Informatyka, kierunek lekarsko-dentystyczny i filologia – to najpopularniejsze kierunki studiów w tegorocznej rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolitego studia magisterskie. Hitem okazała się inżynieria i analiza danych, prowadzona na Politechnice Warszawskiej, gdzie o 1 wolne miejsce stara się aż 66 kandydatów.

Informatyka kusi maturzystów wysokimi zarobkami...

Informatyka  już od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych kierunków studiów. Trudno się jednak dziwić temu trendowi biorąc pod uwagę perspektywę wysokich zarobków po ukończeniu studiów oraz praktycznie zerowe bezrobocie. Wyobraźnię tegorocznych kandydatów na studia rozpaliły dodatkowe dane udostępnione w systemie śledzenia Ekonomicznych Losów Absolwentów. Wynika z nich bowiem, że wśród informatyków nikt nie zarabia lepiej od absolwentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Ci szczęśliwcy zaraz po odebraniu swoich dyplomów otrzymują średnio 12,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Nikogo zatem nie dziwi, że informatyka jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów na polskich uczelniach. Na informatykę prowadzoną na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zarejestrowało się 1125 osób a próg punktowy był najwyższy od pięciu lat. Informatyka na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Warszawskiej okazała się jednym z najpopularniejszych kierunków w całej rekrutacji 2017/2018: ponad 7 osób walczy o 1 indeks.

Ogromną popularnością wśród tegorocznych kandydatów cieszył się ponadto unikatowy kierunek studiów prowadzony na Politechnice Warszawskiej: inżynieria i analiza danych, gdzie na 1 wolne miejsce przypada aż 66 osób. W czołówce znalazły się również inne kierunki: zarządzanie (25 osób na miejsce) oraz automatyka i robotyka (21).

Widać zatem wyraźnie, że kandydaci stawiają nie tylko na sprawdzone kierunki gwarantujące znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy, ale także na kierunki unikatowe wprowadzane do oferty kształcenia na przestrzeni ostatnich lat. Współpraca uczelni ze środowiskiem biznesowym przynosi zatem konkretne, mierzalne rezultaty...

Poradnik: jak dobrze rozpocząć rok akademicki?

Psychologia i prawo nadal bardzo modne...

Nie wszyscy kandydaci zainteresowani są jednak studiami na kierunkach matematyczno-informatycznych czy technicznych. Spośród blisko 20 tys. osób, które zarejestrowały się internetowym systemie rekrutacyjnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, najwięcej chętnych było na psychologię (1368), prawo (1282) oraz filologię angielską (1095).

Na podium najpopularniejszych kierunków Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie znalazły się: prawo (1978), kierunek lekarski (1677) oraz psychologia (1267).

Z rekrutacji na rok akademicki 2017/2018 może niewątpliwie cieszyć się Uniwersytet Wrocławski, na którym chce studiować ponad 26 tys. osób, czyli o 1,5 tys. więcej niż rok temu. Najpopularniejszymi kierunkami okazały się: psychologia (2039 chętnych) oraz prawo (1790). Największa konkurencja panuje natomiast na chemii i toksykologii sądowej, gdzie o 1 indeks ubiega się ponad 20 osób ).

Rosnącą popularnością cieszą się także kierunki filologiczne. Na Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejsza jest skandynawistyka (ponad 11 osób na miejsce), na Uniwersytecie Szczecińskim filologia angielska i również skandynawistyka (4 osoby na 1 miejsce). Filologia angielska okazała się także jednym z najbardziej obleganych kierunków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: ponad 1,1 tys. osób zarejestrowanych.

Kandydaci zainteresowani są ponadto filologiami egzotycznymi: koreanistyką, iranistyką, japonistyką, sinologią oraz filologią norweską.

Od wielu lat na liście najpopularniejszych kierunków znajduje się także kierunek „Finanse i rachunkowość”. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie o jedno miejsce na FiR ubiega się aż 1027 osób (8,6 na 1 miejsce). Na podium uplasowały się także: turystyka i rekreacja (8,2 osób na 1 miejsce), dietetyka (7,8 osób na 1 miejsce) i informatyka (6,7 osób na 1 miejsce).

Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej kandydatów zarejestrowało się na ekonomię, finanse i rachunkowość oraz zarządzanie: na każdy z nich ponad 2 tys. osób.

Poradnik: jak znaleźć pracę na studiach?

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->