Czy już niedługo studenci zapłacą za studia?Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szykuje się do wprowadzenia sporych zmian na państwowych uczelniach. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do projektów ustaw, z których wynika, że już niebawem mogą skończyć się czasy bezpłatnych studiów. Sam minister Jarosław Gowin przyznał, że jest za płatnymi studiami na kierunkach medycznych. Planowane zmiany mają wejść w życie w roku akademickim 2018/2019.

Na zlecenie MNiSW trzy zespoły – z Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Allerhanda – przygotowały już nowe projekty ustaw dla uczelni. Na ich podstawie ministerstwo opracuje własny, ostateczny projekt ustawy, która wejdzie w życie w roku akademickim 2018/2019.

Według jednego z przygotowanych projektów, kierunki studiów powinny zostać podzielone na trzy odrębne typy:
  • regulowane,
  • nieregulowane oraz
  • uniwersyteckie.

Za prowadzenie kierunków nieregulowanych uczelnie państwowe nie będą otrzymywać z budżetu państwa ani grosza. Można zatem dojść do prostego wniosku, że w ofercie państwowych uczelni pojawią się kierunki odpłatne...

Minister Gowin podkreśla jednak, że kwestia odpłatności za studia jest najbardziej dyskusyjną z przedstawionych propozycji. Szef resortu nauki przypomniał bowiem, że wprowadzenie takiego rozwiązania jest sprzeczne z konstytucją, która jasno mówi, że studia w Polsce mają być bezpłatne.

- Całkiem serio: nie ma kompletnie żadnych przymiarek do wprowadzenia odpłatności za część studiów, z jednym wyjątkiem. Co do studiów medycznych uważam, że taka odpłatność powinna zostać wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100 procent kosztów, ale potem trzeba by te stypendia odpracować przez kilka lat. Albo jeżeli młody lekarz chce wyjechać za granice niech zwróci stypendium - powiedział Gowin w Poranku Radia TOK FM.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że średni koszt wykształcenia lekarza w Polsce to wydatek co najmniej pół miliona zł. Trudno zatem dziwić się planom resortu nauki i Ministerstwa Zdrowia, które wspólnymi siłami próbują zaradzić rosnącym problemom z niedoborem wykwalifikowanej w polskich szpitalach i odpływowi absolwentów kierunków medycznych do państw Europy Zachodniej i Skandynawii.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / TOK FM

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->