Site logo

Studia na uczelniach wojskowych (+test kompetencji)

Medycyna, prawo, zarządzanie, informatyka, a może psychologia? Polskie i zagraniczne uczelnie kuszą abiturientów szerokim wachlarzem dostępnych kierunków i specjalizacji. Na forach dyskusyjnych można znaleźć tysiące wypowiedzi osób, które już za kilka miesięcy będą musiały podjąć jedną z najważniejszych, życiowych decyzji: wybór kierunku studiów. Bardzo rzadko jednak można natrafić na słowa poświęcone studiom na uczelniach wojskowych i perspektywow zatrudnienia po ich ukończeniu. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu…

Wybór studiów

Wybór kierunku studiów stanowi jedną z najważniejszych decyzji, którą człowiek musi podjąć w swoim życiu. Jeszcze do niedawna wybór odbywał się w oparciu o sprawdzoną i modną zasadę “studiuję to, co mnie interesuje”. Niestety, czasy się zmieniły, a wraz z nimi podejście do określenia ścieżki edukacyjnej. Czy w takim razie warto zastanawiać się nad studiami wojskowymi? Czy ukończenie jednej z wojskowych uczelni zapewni nam w przyszłości satysfakcjonującą pracę? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, to ten artykuł przybliży Cię do ich odnalezienia.

Wielu z Was zastanawia się teraz dlaczego nie znajdzie w tym artykule “gotowej odpowiedzi”. To proste – wybór studiów jest kwestią indywidualną i bezpośrednio związaną z Waszymi kompetencjami i zainteresowaniami. Studia wojskowe nie stanowią w tej materii żadnego wyjątku. Co w takim razie zyskacie dzięki lekturze tego artykułu? Pomocne informacje, dzięki którym wyrobicie sobie własne zdanie na temat studiów wojskowych. Potraktujcie ten artykuł jako źródło wiedzy, które pomoże Wam w samodzielnym odnalezieniu odpowiedzi na pytanie: Czy warto wybrać studia wojskowe?

Uczelnie wojskowe w Polsce

Na terenie Polski funkcjonują obecnie cztery uczelnie wojskowe oraz Wydział Wojskowo-Lekarski w ramach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Gdzie można studiować?

  • Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
  • Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki
  • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi Wydział Wojskowo-Lekarski z Oddziałem Fizjoterapii

Akademia Sztuki Wojennej, która powstała w wyniku przeorganizowania Akademii Obrony Narodowej, prowadzi studia studia licencjackie i magisterskie o profilu ogólno akademickim, doktoranckie i podyplomowe dla osób cywilnych w obszarach bezpieczeństwa i obronności.

Przyjęcie na studia nie wiąże się z powołaniem do służby wojskowej. Ukończenie studiów nie powoduje automatycznego uzyskania stopnia oficerskiego.

Reforma Polskich Sił Zbrojnych pociągnęła za sobą pewne zmiany kadrowe. W ich efekcie kadra zawodowa Sił Zbrojnych dzieli się obecnie na korpus oficerów zawodowych, korpus podoficerów zawodowych oraz korpus szeregowych zawodowych. Studia wojskowe I i II stopnia przeznaczone są dla osób, które po zakończeniu swojej ścieżki edukacji chcą związać swoją przyszłość z korpusem oficerskim.

Studia na uczelniach wojskowych

Polskie uczelnie wojskowe prowadzą studia na następujących poziomach:

  • Studia wojskowe (w trybie stacjonarnym);
  • Studia cywilne I stopnia (w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym);
  • Studia cywilne II stopnia (w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym);
  • Studia III stopnia (w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym);
  • Studia podyplomowe oraz kursy.

Co jednak można studiować na rodzimych uczelniach wojskowych? Wybór kierunków jest bardzo szeroki i każdy zapewne znajdzie coś dla siebie. W czym możemy wybierać?

  • Zarządzanie;
  • Bezpieczeństwo narodowe;
  • Inżynieria bezpieczeństwa;
  • Socjologia;
  • Informatyka;
  • Elektronika i telekomunikacja;
  • Energetyka;
  • Budownictwo;
  • Geodezja i kartografia;
  • Mechanika i budowa maszyn;
  • Lotnictwo i kosmonautyka;
  • Mechatronika;
  • Chemia;
  • Inżynieria materiałowa;
  • Fizyka techniczna;
  • Logistyka.

… i wiele więcej.

Na osoby, które już wcześniej ukończyły edukację, na jednym z następujących kierunków: Medycyna, Informatyka, Elektronika i telekomunikacja, Elektrotechnika, Automatyka i robotyka,  czekają szkoły oficerskie. W ramach studium oficerskiego kandydaci na oficerów zawodowych zdobędą wiedzę i umiejętności, niezbędne do pełnienia obowiązków w ramach odpowiedniego korpusu osobowego. Dla przykładu: absolwenci Informatyki oraz Elektroniki i telekomunikacji zostaną przydzieleni do korpusu Łączności i Informatyki.

Korzyści związane z ukończeniem studiów wojskowych

Studia na uczelniach wojskowych pozwalają zdobyć nam nie tylko interesujące wykształcenie i dyplom licencjata, magistra lub inżyniera, ale również stopień oficerski (podporucznika). To właśnie dzięki niemu przyszłość mamy już praktycznie zapewnioną. W wojsku stawia się obecnie na wysokiej klasy specjalistów, którzy staną się wartościowym elementem jej struktur. Dlaczego? Wraz z biegiem lat zmieniła się specyfika potencjalnego pola walki. Obecnie specjalista z zakresu Informatyki jest tak samo cenny, jak dobrze wyszkolony żołnierz piechoty. Czy trzeba skończyć studia wojskowe żeby pracować w wojsku? Oczywiście, że nie. Cywilni pracownicy na stałe już wpisali się w obraz współczesnego Wojska Polskiego. Należy jednak pamiętać, że cywile podlegają zupełnie innym zasadom zatrudnienia. W związku z tym dodatki finansowe, które przyciągają wielu chętnych na żołnierzy zawodowych są w tym przypadku „niedostępne”. Na co może liczyć osoba po ukończonych studiach wojskowych lub studium oficerskim?

Wynagrodzenie podporucznika – 3800 zł. Dodatki – urlopowy (w wysokości 660 zł na każdego członka rodziny), dodatek mundurowy, dodatek za długoletnią służbę, nagrody za wzorowy przebieg służby, nagrody roczne (za pełnienie służby przez przynajmniej 6 miesięcy). Urlop w wymiarze 26 dni może być powiększony o dodatkowe 10 dni (tzw. urlop nagrodowy). Urlop okolicznościowy od 3 do 7 dni.

Czy warto pójść na studia wojskowe?

Na początku artykułu zaznaczyliśmy, iż nie znajdziecie tutaj gotowej odpowiedzi. Postaraliśmy się jednak przedstawić Wam tematykę studiów na uczelniach wojskowych jak najdokładniej. Wiecie już więc co możecie studiować, w jakim trybie i na jakich uczelniach. Poznaliście również korzyści z wyboru “ścieżki wojskowej” w swoim przyszłym życiu zawodowym.

Na nasze pytania, odnośnie studiów wojskowych, odpowiedział mjr mgr inż. Piotr Szczepański, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem wrocławskiej Szkoły Oficerskiej, to wywiad przez nas przeprowadzony będzie stanowił dla Was cenne źródło informacji na temat tej uczelni. Zapraszamy do lektury – Dlaczego warto pójść na studia wojskowe.

Autor: Miłosz Szkudlarski

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Za jakie studia warto płacić?

‘- Najważniejszą rolą uczelni, jest pomoc studentom w znalezieniu swojego miejsca na ziemi i realizacja rozwoju osobowości. Jeśli znajdą na niej unikalne programy studiów, bez

Czytaj więcej »

Socjologia ekonomiczna na AGH

Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uruchamia od nowego roku akademickiego na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia z socjologii nową specjalność: socjologia ekonomiczna: rynek,

Czytaj więcej »

Nowe specjalności na Uczelni Łazarskiego

Wydział Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na prezentację nowych specjalności, których realizacja rozpocznie się semestrze letnim roku akademickiego 2011/12. Podczas spotkania

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję