phoca_thumb_s_swpslogoJak tworzyć wirtualne rekonstrukcje zabytków, które nie wytrzymały próby czasu? Co łączy nowoczesne technologie cyfrowe z historią sztuki? Od października studenci Instytutu Społecznej Psychologii Komunikacji i Internetu w SWPS (SPIK) poznają praktyczne aspekty projektowania grafiki 2D i 3D. Komunikacja wizualna to jedna ze specjalizacji SPIK w SWPS.

 

Wprowadzenie do grafiki 2D i 3D to nowy przedmiot, w którym wezmą udział studenci Instytutu Społecznej Psychologii Komunikacji i Internetu w SWPS. W ramach zajęć nauczą się, jak przygotowywać ciekawe formy prezentacji przy pomocy grafiki komputerowej wraz z elementami projektowania form trójwymiarowych. Zajęcia prowadzone będą przy użyciu programów graficznych (Photoshop oraz 3DStudioMax). Studenci poznają zarówno najnowsze technologie projektowe, jak i metody wektorowe, modelowanie, teksturowanie, oświetlenie oraz rendering scen 3D, dzięki którym możliwe jest tworzenie wizualnych rekonstrukcji dzieł sztuki.
„Podczas zajęć w SPIK omawiamy arcydzieła sztuki, uczymy, jak je badać i jednocześnie tworzyć wizje świata kultury z wykorzystaniem najnowszych technologii – mówi prof. dr hab. Jerzy Miziołek z Katedry Komunikacji Wizualnej SWPS. – Przychodzą do nas młodzi ludzie z zacięciem artystycznym, którzy chcą zrozumieć dawną i współczesną estetykę, dowiedzieć się, jak tworzyć wnętrza artystyczne i obrazy reklamowe, zmieniać przestrzeń miejską. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu grafiki komputerowej. Rekonstrukcje wirtualne, czyli wizualizacje w 3D to przyszłość nauki o sztuce. Już teraz są powszechnie wykorzystywane w filmie, telewizji i reklamie, choć nie zawsze to sobie uświadamiamy. Zastosowanie 2D i 3D – dodaje profesor –odgrywa coraz większą rolę w badaniach, dydaktyce uniwersyteckiej i przygotowaniu nowoczesnych wystaw, oraz ekspozycji muzealnych”.
Program SPIK oscyluje na pograniczu dwóch nauk: psychologii i sztuki. Kultura wizualna to obok dynamicznej psychologii społecznej, interakcji człowiek-komputer oraz badań społecznych w Internecie, jedna ze specjalizacji realizowanych w SPIK. Do podstawowych elementów programu studiów należą takie przedmioty, jak psychologia Internetu, przestrzeń społeczna Internetu, sieci społeczne, modelowanie rzeczywistości społecznej, sztuka nowych mediów, komputer w komunikacji, dynamiczna psychologia społeczna czy sztuka epoki Internetu. Jednolite studia magisterskie w SPIK realizowane są w trybie stacjonarnym. Ich tradycją są już wizyty studyjne w centrach kultury w Rzymie, Konstantynopolu, a także Krakowie, Poznaniu i Warszawie.
Więcej informacji na: www.spik.swps.edu.pl.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->