UJ KrakwBioinformatyka nabiera coraz większego znaczenia we współczesnym, scyfryzowanym świecie. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od analizy danych biologicznych. Bioinformatycy pracują nad najbardziej zaawansowanymi i innowacyjnymi rozwiązaniami w sektorze IT i nauk o życiu. Zarobki w branży systematycznie idą w górę.
 
W roku 2019 na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchomione zostały studia licencjackie i studia magisterskie z bioinformatyki. 

Bioinformatyka jest interdyscyplinarną, rozwijającą się dynamicznie dziedziną wiedzy, która zajmuje się zagadnieniami gromadzenia i przetwarzania informacji pochodzących z badań biologicznych i medycznych.  Na świecie generowana jest obecnie niewyobrażalnie duża liczba rozmaitych danych z zakresu nauk o życiu (tj. nauk biologicznych, farmaceutycznych, leśnych, medycznych, rolniczych, weterynaryjnych, nauk o kulturze fizycznej, o Ziemi, o zdrowiu). Dzięki komputerom, rosnącej mocy obliczeniowej urządzeń i Internetowi możliwa stała się wielkoskalowa analiza tych danych. Jednak do przeprowadzenia właściwej analizy oraz interpretacji uzyskanych wyników niezbędne jest interdyscyplinarne przygotowanie zarówno z zakresu nauk ścisłych, jak i nauk biologicznych. Zgodnie z przewidywaniami miejsc pracy dla bioinformatyków będzie coraz więcej, gdyż różnego rodzaju firmy prywatne oraz instytucje państwowe dostrzegają ogromne korzyści, stojące za tego rodzaju analizami. bioinformatyka small
Studia licencjackie z bioinformatyki dają studentom szeroką wiedzę z matematyki, informatyki, fizyki, chemii oraz z biochemii, biologii komórki, genetyki molekularnej i genomiki. Przy tworzeniu kierunku duży nacisk położono na wykształcenie u studentów konkretnych, praktycznych umiejętności, dlatego w programie obok wykładów znalazły się liczne i urozmaicone ćwiczenia laboratoryjne. Co więcej, studenci mają możliwość wybrania zindywidualizowanego toku studiów i uzyskania specjalistycznych, zróżnicowanych kompetencji zawodowych, poszukiwanych w sektorze przemysłu wysokich technologii. W programie przewidziane zostały również praktyki zawodowe oraz możliwość wyjazdów zagranicznych w ramach programów wymiany studenckiej.

Celem studiów utworzonych na WBBiB UJ jest wykształcenie kompetentnych informatyków dysponujących równocześnie wiedzą o aktualnych metodach badania układów biologicznych (ludzi, zwierząt, roślin). Dzięki takiemu połączeniu absolwenci bioinformatyki będą mogli tworzyć nowe, przełomowe rozwiązania IT związane z między innymi z: 
  • ochroną zdrowia, 
  • medycyną spersonalizowaną, 
  • tworzeniem nowych leków, 
  • opracowywaniem skutecznych terapii przeciw chorobom cywilizacyjnym, 
  • dietetyką,
  • weterynarią, 
  • ochroną roślin i zwierząt,
  • produkcją żywności, 
  • kryminalistyką.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->