E-historia to unikalny kierunek studiów niestacjonarnych, który zostanie włączony do oferty kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego w nowym roku akademickim. Autorski program studiów ma łączyć klasyczne wartości nauczania historycznego z nowymi obszarami zainteresowań historii i metodami rozwijającymi się w e-świecie. Nabór na ten nowy kierunek ruszy w sierpniu.

E-historia na Uniwersytecie ŁódzkimKierunek e-historia prowadzony będzie w trybie niestacjonarnym, w którym 60 proc. zajęć realizowanych będzie w formule e-learningu na specjalnej platformie UŁ. Jak zaznaczył dr Kompa, formuła nie oznacza zmniejszenia ilości materiału, który ma do opanowania student, lecz jedynie inny sposób jego prezentacji, który sprawi, że studiowanie stanie się dostępne m.in. dla osób przebywających za granicą czy pracujących zawodowo.

"E-historia to kierunek, który nie ma na celu zastąpienia +standardowej+ historii, lecz uzupełnienie oferty Uniwersytetu Łódzkiego. Wychodzi on naprzeciw wyzwaniom, z jakimi - w związku z istnieniem internetu - musi zmierzyć się historia we współczesnym świecie. Z jednej strony to rzeczy bardzo pozytywne, np. umożliwiony przez sieć rozwój badań genealogicznych i zwiększony dostęp do rzadkich źródeł historycznych, z drugiej zaś nie sposób nie zauważyć, że internet - bardziej niż inne media - stanowi ogromne pole do szerzenia półprawd i alternatywnych historii" - powiedział PAP prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ dr Andrzej Kompa.

Obok przedmiotów spotykanych na "klasycznej" historii, wykładanej na innych uczelniach, e-historia na UŁ będzie obejmować również takie, które mają przygotowywać do wykorzystywania wiedzy historycznej w świecie nowoczesnych technologii i sieci internetowej, m.in. tworzenie stron internetowych, pisanie tekstów w e-świecie czy technologię informacyjną.

"Jednym z takich przedmiotów jest e-genealogia; potrzebna ze społecznego punktu widzenia, bo warto poznawać swoje korzenie, natomiast trzeba też pamiętać, że badania genealogiczne muszą być prowadzone zgodnie z zasadami naukowymi. Z kolei kartografia w e-świecie prezentować będzie zupełnie nowe możliwości nauczania historii czy tworzenia kartografii historycznej przy użyciu narzędzi internetowych" - wyjaśnił prodziekan.

Do zwalczania nieprawdziwych informacji przekazywanych w sieci ma przygotować studentów przedmiot "Historie alternatywne i kłamstwo historyczne w e-świecie". Jednocześnie przewidziano egzaminy ze wszystkich epok historycznych. Na e-historii będą dostępne dwie specjalizacje:
  • historia religii,
  • specjalizacja społeczno-polityczna.

Według UŁ absolwenci nowego kierunku powinni odnaleźć się na rynku pracy jako kierownicy placówek administracji publicznej, publicyści, blogerzy czy pracownicy wydawnictw. Nabór rozpocznie się 1 sierpnia.


Sprawdź również ofertę innych wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego:

ul zarzadzanie logowydzial chemii ul

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->