Już niebawem do oferty kształcenia Politechniki Śląskiej w Gliwicach zostaną włączone kolejne kierunki studiów dualnych, które będą łączyć przygotowanie teoretyczne z praktyczną nauką danego zawodu. Na realizację pięciu projektów takich studiów uczelnia ponad prawie 7 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Politechnika Śląska w Gliwicach: nowe kierunki studiów dualnychProjekty, które uzyskały dofinansowanie w ramach konkursu "Studia dualne", będą realizowane na kierunkach: mechanika i budowa maszyn na studiach I i II stopnia, transport kolejowy na studiach I stopnia, a także logistyka oraz inżynieria materiałowa na studiach II stopnia.

Projekt studiów drugiego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, prowadzony na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki, został w konkursie NCBR oceniony najwyżej spośród wszystkich projektów z polskich uczelni i znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu, ex aequo z projektem Akademii Leona Koźmińskiego.

Od 2016 r., przy współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej są prowadzone studia dualne, w ramach których przez pół roku studenci mają zajęcia na uczelni, a kolejne pół roku pracują w wybranych firmach różnych branż przemysłu - także tych działających w Katowickiej SSE w ramach klastra motoryzacyjnego Silesia Automotive & Advanced Manufacturing. Taka formuła daje studentom nie tylko wiedzę i doświadczenie zawodowe, ale i wynagrodzenie oraz stypendium, fundowane przez firmy uczestniczące w projekcie.

"Postanowiliśmy rozwijać ofertę studiów dualnych na Politechnice Śląskiej. Obecnie z powodzeniem kształcimy już dwa roczniki przyszłych inżynierów na tego rodzaju studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn, a trzeci rocznik właśnie się rekrutuje. Do tej pory współpracowaliśmy w tym zakresie głównie z firmami z branży automotive, jednak biorąc pod uwagę różnorodność kierunków studiów dualnych, które uzyskały dofinansowanie w konkursie, jestem przekonany, że współpraca zostanie rozszerzona o kolejne obszary nauki i przemysłu" – zapowiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

W rekrutacji na rok akademicki 2018/2019 Politechnika Śląska przygotowało dla kandydatów ponad 50 kierunków studiów na 15 wydziałach w trzech śląskich miastach: Gliwicach, Katowicach i Zabrzu, w tym cztery nowości: budownictwo podziemne na Wydziale Budownictwa, fizyka techniczna w Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznym, gospodarka obiegu zamkniętego na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, a także gospodarka surowcami mineralnymi na Wydziale Górnictwa i Geologii. 16 kierunków prowadzonych jest w całości w języku angielskim.

W tym roku rekrutacja odbywa się poprzez stronę internetową www.rekrutacja.polsl.pl - rejestracja trwa do niedzieli 8 lipca. Poza kierunkami technicznymi na tegorocznych maturzystów czekają m.in. takie kierunki jak pedagogika, socjologia, administracja czy filologia na trzech specjalnościach: angielskiej, hiszpańskiej i niemieckiej. Kolejny nabór rozpocznie się 23 lipca.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->