Site logo

Studia na kierunku neuroinformatyka. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Czym jest neuroinformatyka?

Jest to kierunek interdyscyplinarny. Łączy się na nim wiedza z zakresu neurologii, informatyki, kognitywistyki, medycyny, biotechnologii oraz matematyki i fizyki.

Profil kandydata na kierunek neuroinformatyki

Kandydat musi zatem posiadać otwarty umysł i nie ograniczać się jedynie do jedynej dziedziny wiedzy. Można się zatem domyślić, że studia te są przeznaczone dla osób ambitnych, wiedzących czego chcą. Takie wykształcenie pozwoli na tworzenie ciekawych i niepowtarzalnych projektów, które naprawdę będą w stanie zmienić świat! Jeśli fascynuje Cię ludzki mózg i masz zacięcie naukowe, ale też techniczne, może być to kierunek dla Ciebie.

Neuroinformatyka – wiele nauk w słusznym celu

Neuroinformatyka to zastosowanie metod fizyki w badaniach mózgu. Co ma do tego informatyka? Otóż neuroinformatycy zajmują się m.in. konstruowaniem narzędzi informatycznych (np. baz danych) niezbędnych do zbierania, przechowywania i udostępniania danych wysokiej jakości i dużej pojemności, pochodzących z ludzkiego mózgu.

Jakie może to mieć zastosowanie? Wynikiem takich prac jest m.in. stworzenie interfejsu mózg-komputer. Taki system jest jedynym środkiem komunikacji z otoczeniem dla osób znajdujących się w tzw. stanie zamknięcia. Komputer odczytuje intencje takiej osoby za pomocą elektrycznych sygnałów w aparaturze EEG (elektroencefalograf) i przetwarza te dane w taki sposób, aby stały się komendami sterującymi urządzeniami ułatwiającymi funkcjonowanie pacjentom. W ten sposób mogą oni nawet pisać teksty bez pośrednictwa klawiatury i mięśni — wyłącznie za pomocą mózgu.

Jak wygląda program studiów na neuroinformatyce?

Oczywiście podstawą jest potężny zasób wiedzy teoretycznej z wymienionych wcześniej dziedzin, zdobywanej na salach wykładowych. Ale zajęcia na tym kierunku odbywają się także w nowocześnie wyposażonych pracowniach, z zastosowaniem EEG, czyli sprzętu do pomiaru “elektrycznych śladów myśli”. Studenci zapoznają się z technikami neurofeedback (generowanie informacji zwrotnej w celu wizualnego przedstawienia aktywności mózgowej) oraz interfejsów mózg-komputer.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku neuroinformatyka. Sprawdź ofertę uczelni

Gdzie szukać pracy po neuroinformatyce?

Po ukończeniu studiów na tym kierunku będziesz potrafił nie tylko przeprowadzać eksperymenty fizyczne, biologiczne i chemiczne, ale też przedstawić ich wyniki za pomocą języka matematyki. Wyposażony będziesz też w kompetencje z zakresu programowania i analizy danych. Tę wiedzę będziesz mógł wykorzystać w badaniach klinicznych, w przemyśle medycznym, a także przy opracowywaniu danych medycznych.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję