Rodzina jest od wielu lat przedmiotem zainteresowania bardzo różnych dziedzin wiedzy. W ostatnim czasie kłopoty z przyrostem naturalnym, ustaleniem prawnej definicji rodziny, regulacją urodzeń oraz moralnymi i etycznymi aspektami funkcjonowania tej podstawowej komórki społecznej stały się przyczyną wzrostu popularności Nauk o rodzinie. Czytaj dalej, aby przekonać się, jak studiuje się Nauki o rodzinie oraz jakie perspektywy zawodowe stwarzają takie studia. Chcesz wiedzieć więcej na temat programu studiów? Zapoznaj się z całym artykułem!


Paradoksy Nauk o rodzinie

Obserwując media, w ostatnich latach łatwo odnieść wrażenie, że paradoksalnie to gejom i lesbijkom najbardziej zależy na rodzinie. Nie ma tygodnia, bez doniesień o społecznych inicjatywach, protestach, pikietach oraz propozycji rozwiązań prawnych, umożliwiających zakładanie rodzin jednopłciowych. W bardzo podobny sposób, swoją kreatywność wykazują religijne i prawicowe ośrodki życia społecznego, tocząc walkę o tradycyjne rozumienie i funkcjonowanie rodziny w Polsce. Tymczasem Nauki o rodzinie są od lat dziedziną wiedzy akademickiej, która cieszy się dość dużym zainteresowaniem kandydatów na studia w tej dziedzinie.

Nauki o rodzinie mają różne oblicza

Zanim zdecydujesz się wybrać uczelnię, która prowadzi omawiany kierunek, zastanów się dobrze, jaki profil przyszłej szkoły będzie odpowiadał Twojemu światopoglądowi oraz zamierzeniom. Studia prowadzone przez instytucje kościelne i świeckie to często dwa zupełnie różne podejścia do problematyki rodziny w społeczeństwie. Z pewnością będziesz w stanie je zidentyfikować przeglądając listę przedmiotów.;

Sylwetka kandydata na kierunek Nauki o rodzinie

Jak przygotować się do podjęcia studiów nad rodziną? Należy zwrócić uwagę na to, że Nauki o rodzinie, to wiedza o charakterze interdyscyplinarnym. Co oznacza to określenie? W najprostszy sposób można wyobrazić sobie takie nauki jako zbiór uporządkowanych stwierdzeń i danych, pochodzących z bardzo zróżnicowanych obszarów badań naukowych. Studiując Nauki o rodzinie należy zapoznać się z elementami psychologii, socjologii, politologii, pedagogiki, teologii, a także współczesnej filozofii. Dobry kandydat na takie studia powinien wykazywać się wszechstronną i rzetelną wiedzą ogólną, oczywiście pomocne będzie zacięcie do przyswajania wiedzy o społeczeństwie, historii, prawie oraz talent do nauk humanistycznych.


Umiejętności i wiedza absolwenta Nauk o rodzinie

Omawiany tu kierunek prowadzony jest zwykle przy użyciu tradycyjnych metod kształcenia akademickiego. Studenci uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach i seminariach, czytają lektury oraz realizują własne projekty badawcze. Praktyki studenckie mają za zadanie maksymalne wykorzystanie teorii rodziny, w praktyce życia zawodowego osób zajmujących tą problematyką.

Perspektywy zawodowe absolwenta kierunku Nauki o rodzinie

Przyszłość zawodowa absolwentów Nauk o rodzinie może być bardzo bogata. Przede wszystkim znajdują oni pracę w instytucjach powiązanych, z szeroko pojętą opieką społeczną. Organizacje pozarządowe bardzo chętnie przyjmują ekspertów, którzy znają od podszewki problematykę rodziny oraz jej otoczenia. Niektórzy absolwenci studiów nad rodziną wybierają bardzo komercyjną drogę kariery, zatrudniając się jako konsultanci biznesowi w zakresie kreowania marek produktów przeznaczonych dla rodzin.
« WWW »
ul. 3 Maja 25a
80-802 Gdańsk

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->