Każdy słyszał o zjawisku bezrobocia, prawda? Nie każdy jednak wie, że jest to pojęcie niezwykle złożone, w ramach którego należy bezwzględnie wyróżnić, np. bezrobocie cykliczne i chroniczne oraz bezrobocie strukturalne i frykcyjne. Rewolucja przemysłowa przyczyniła się jednak do stworzenia kolejnego typu – bezrobocia technologicznego…

Bezrobocie technologiczne wbrew pozorom nie jest zjawiskiem nowym, gdyż operowano nim już w początkach XIX wieku na terenie Anglii, gdzie grupa rzemieślników (tkaczy) niszczyła wprowadzane w zakładach krosna mechaniczne w obawie przed utratą zatrudnienie. Kryzys został rozwiązany dopiero po wprowadzeniu przez brytyjski parlament… kary śmierci za ten czyn.

Dzisiaj co prawda nie sposób wyobrazić sobie sytuacji, w której zmiany technologiczne zachodzące, np. w fabrykach, są hamowane przez pracowniczy sabotaż, ale widmo zwolnień spowodowanych unowocześnieniem procesu produkcji nie jest czymś abstrakcyjnym.

Czy zjawisko bezrobocia technologicznego dotyczy wszystkich grup zawodowych? A może są specjaliści, którzy nie powinni się tym w ogóle przejmować? Prof. ALK Grzegorz Mazurek opowiada w naszym materiale czym jest bezrobocie technologiczne i które zawody są najbardziej zagrożone. Chcesz wiedzieć czy w najbliższym czasie twoją pracę zacznie wykonywać maszyna? Posłuchaj naszego eksperta i sprawdź, czy popularne jest korzystanie z botów do kontaktu z klientami, czy twój zawód może zostać wyeliminowany i czy powszechna automatyzacja będzie miała pozytywne skutki.

Komentarze obsługiwane przez CComment

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->