Semestr letni na studiach powoli dobiega końca, a ty zastanawiasz się, jak ciekawie spędzić lato i jednocześnie trochę zarobić? Jest na to sposób, o ile masz w sobie nieco pasji do pracy z dziećmi, głowę pełną pomysłów, lubisz ruch, przygody i nowe wyzwania! To cały ty? W takim razie masz wszystko, czego potrzeba, by świetnie odnaleźć się w roli wychowawcy kolonijnego. Wybierając taką formę spędzenia wakacji, wrócisz bogatszy nie tylko o pieniądze, ale i doświadczenia. Sprawdź, co musisz zrobić.

Dlaczego warto zostać opiekunem na kolonii?

Koniec roku szkolnego to czas gdy rodzice planują wakacje dla swoich pociech, a jedną z najbardziej popularnych form letnich wyjazdów są właśnie kolonie. Na jednym turnusie, który trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni, może być nawet kilkadziesiąt uczestników! Całą kolonię dzieli się na grupy (zazwyczaj 20-osobowe), a każda z nich trafia pod skrzydła swojego wychowawcy.

I teraz zaczyna się zabawa. Poznajesz imiona i charaktery swoich wychowanków, spędzasz z nimi czas, organizujesz im zabawy, gry i wycieczki terenowe. W zależności, w której części Polski znajduje się kolonia, masz do dyspozycji całą gamę przeróżnych aktywności związanych np. z plażą czy górami. A co najważniejsze, sam masz z tego ogromną frajdę. To zdecydowanie lepszy sposób na spędzenie wakacji – bez nudy i bliżej natury. Perspektywa pracy w biurowcu bez klimatyzacji i kopiowaniu formułek do arkuszy nie brzmi już tak fantastycznie prawda?

Dodatkowo wyjazd jako wychowawca na kolonię to doświadczenie, które świetnie wygląda w CV. Praca z grupą, odpowiedzialność za bezpieczeństwo, szybkie reagowanie na zmiany, planowanie dnia to umiejętności, które z pewnością doceni każdy pracodawca, niezależnie od branży.

Ile zarabia wychowawca kolonijny?

Kolonia to jednak przede wszystkim praca, a więc co z wypłatą? Wynagrodzenie, na jakie możesz liczyć, pełniąc rolę opiekuna, zależy od wielu czynników, chociażby długości turnusu, doświadczenia oraz oferty organizatora. Według licznych źródeł z 2024 roku stawka za kolonię w Polsce może wynosić od 800 do 1400 zł netto za tydzień pracy, do nawet 2000 zł za wyjazd na kolonię zagraniczną. Pamiętaj, że oprócz wynagrodzenia wychowawcy otrzymują darmowe zakwaterowanie i wyżywienie, uczestnictwo w wycieczkach rekreacyjnych, a także pokrycie kosztu transportu do miejsca kolonii.

Jakie są zadania wychowawcy na kolonii?

Do Twoich podstawowych zadań będzie należało umożliwienie uczestnikom kolonii wypoczynku w bezpiecznych warunkach. Każdego dnia będziesz organizował pobudkę grupy kolonijnej, odliczał jej członków podczas zbiórek, prowadził rozmaite aktywności i zabawy oraz czuwał nad planowym przebiegiem programu wyjazdu.

Zmieniać się będą natomiast rodzaje zajęć i zabaw – jednego dnia będą to gry terenowe i sportowe, drugiego warsztaty artystyczne i rękodzieło, a kolejnego np. plażowanie i kąpiel w morzu. Bloki zajęć tematycznych to Twoja przestrzeń na własne pomysły i integrację z dzieciakami.

Przez okres trwania kolonii, musisz liczyć się z tym, że Twoi podopieczni mogą potrzebować emocjonalnego wsparcia w chwilach smutku – dzieci często tęsknią za rodzicami i domem. Empatia i słowo otuchy będą w tym przypadku nieocenioną pomocą, która pomoże Ci stworzyć bezpieczną i komfortową atmosferę.

Wychowawca kolonijny – wymagania i formalności

Praca wychowawcy kolonijnego to odpowiedzialne zadanie, w którym będziesz sprawować pieczę nad grupą dzieci lub nastolatków. By móc pełnić tę rolę, musisz spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musisz być pełnoletni, i posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Oczywiście niezbędne jest też ukończenie Kursu na Wychowawcę Wypoczynku

Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z formalnościami, wszystkie obowiązki wychowawcy kolonijnego są zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży.

Gdzie szukać pracy jako wychowawca kolonijny?

Wyjazdy kolonijne organizowane są przez całe lato: w czerwcu, lipcu i sierpniu, jednak aby zdobyć miejsce w kadrze wychowawczej, rozpocznij wysyłanie CV już wczesną wiosną. Nie chcesz przecież zostać na lodzie! Pierwsze ogłoszenia mogą pojawiać się już w marcu – najwięcej ofert znajdziesz w internecie, na stronach biur podróży lub grupach dyskusyjnych.Przed wysłaniem swojej kandydatury, dobrze przeanalizuj swój czas wolny w wakacje, gdyż organizatorzy chętnie zatrudniają wychowawców kolonijnych z dużą dyspozycyjnością, np. od razu na 3 turnusy wyjazdowe lub nawet na całe lato. Zadeklarowanie chęci pracy na kilka tygodni będzie Twoim dużym atutem i zdecydowanie zwiększy szanse na zdobycie tej fantastycznej wakacyjnej pracy.

Podobne wpisy