x-rays

Fizyka medyczna – Uniwersytet Gdański

Studia na kierunku fizyka medyczna na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki. To studia kwalifikacyjne, dające uprawnienia do wykonywania regulowanego zawodu fizyka medycznego. Osoby wykonujące ten zawód zajmują się radiologią, radioterapią i medycyną nuklearną w szpitalach, przychodniach i innych jednostkach służby zdrowia. Zajmują się kalibracją urządzeń, dobierają dawki promieniowania, obsługują sprzęt medyczny podczas diagnozowania i terapii.

Co robi fizyk medyczny?

Fizycy medyczni obsługują aparaturę i współpracują z lekarzami przy takich badaniach i działaniach terapeutycznych, jak:

  • aparaty radiologiczne RTG,
  • aparaty radioterapii onkologicznej,
  • aparaty medycyny nuklearnej,
  • aparaturę elektromedyczną do fizjoterapii,
  • aparaty EKG,
  • aparaty EEG,
  • aparaty EMG,
  • aparaty do hemodializy,
  • aparaty promieniolecznictwa dermatologicznego.

Ten kierunek na UG możesz studiować stacjonarnie na I i II stopniu (licencjackie i magisterskie). Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym (bezpłatne).

Jak wyglądają studia fizyka medyczna na Uniwersytecie Gdańskim?

Student fizyki medycznej na gdańskiej uczelni zdobywa szeroką wiedzę w zakresie fizyki, opartą na gruntownej wiedzy matematycznej oraz umiejętność pracy laboratoryjnej, by sprostać obowiązkom fizyka medycznego w zakładach opieki zdrowotnej (w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej). Zajęcia laboratoryjne odbywają się w pracowniach naukowo-dydaktycznych Wydziału wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę i prowadzone są przez kadrę Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na kierunku przewidziane są czterotygodniowe praktyki zawodowe odbywane w ZOZach publicznej i niepublicznej służby zdrowia na podstawie umów z potencjalnymi pracodawcami. Zaliczenie przewidzianych w toku studiów przedmiotów kierunkowych stanowi ułatwienie do uzyskiwania w skróconym trybie uprawnień w zakresie ochrony radiologicznej.

Praca dla fizyków medycznych

Absolwent fizyki medycznej może podjąć pracę w zakładach opieki zdrowotnej, a w szczególności pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej jako specjalista fizyki medycznej po uzyskaniu specjalizacji w tym zakresie.