Od wielu lat doświadczamy w Polsce kryzysu edukacji zawodowej. Można odnieść mylne wrażenie, że kierunek Mechanika i budowa maszyn, w jakiś sposób wypełnia tę lukę, tworząc namiastkę zawodowej i prymitywnej edukacji w akademickim świecie. Nic bardziej mylnego. Absolwent MiBM to znakomicie wykształcony specjalista, który dzięki swojej wiedzy i swoim umiejętnościom może realizować zaawansowane projekty konstrukcyjne, konserwować i troszczyć się o ciągłość funkcjonowania bardzo złożonych i nowoczesnych linii produkcyjnych. Zachęcamy do zapoznania się pełnym artykułem!


Dziedzina studiów MiBM

Świat techniki zmienia się bardzo szybko, technologie stają się niezwykle złożone i do ich obsługi, wymagana jest bardzo ściśle wyspecjalizowana kadra, dlatego absolwent tego kierunku raczej nie musi martwić się o znalezienie dobrej pracy. Student w trakcie nauki zapoznaje się z podstawami fizyki, matematyki, w tym geometrią wykreślną, rysunkiem technicznym, materiałoznawstwem, obliczeniami wytrzymałościowymi i modelowaniem komputerowym. Konkretne umiejętności zyskuje ucząc się przedmiotów, takich jak automatyka, teoria maszyn, układy hydrauliczne, napędy elektryczne, napędy spalinowe, pojazdy, maszyny robocze oraz wielu innych. Jak widać, zagadnienia tu wymienione to tylko niektóre elementy wiedzy, które musi znać absolwent kierunku MiBM.

Dwie grupy studentów Mechaniki i budowy maszyn

Studenci tego kierunku dzielą się na dwie grupy, które można określić jako:
  • grupa studentów uczących się bez przywiązywania większej wagi do przedmiotu studiów,
  • grupa studentów, którzy na MiBM odkryli swoją życiową pasję.
Różnica pomiędzy nimi jest bardzo widoczna. Wystarczy przyjrzeć się bliżej aktywności studenckich kół naukowych, które osiągają międzynarodowe sukcesy poprzez kreatywność, innowacyjność i śmiałość w stawianiu czoła wyzwaniom technicznym i ograniczeniom budżetowym.

Niejednoznaczne szanse zawodowe absolwentów Mechaniki i budowy maszyn

Trudno jednoznacznie określić szanse zawodowe absolwentów tych studiów. Jak nigdzie sprawdza się tu reguła, w myśl której dobrzy inżynierowie są zawsze potrzebni, średni bywają odrzucani na rynku pracy, a źli po prostu przekwalifikowują się.

Z pewnością warto obserwować trendy gospodarcze i technologiczne już w trakcie wyboru specjalizacji, aby zadeklarować w porę naukę dziedziny, jak najbardziej przyszłościowej i rozwojowej.
« WWW »
« WWW »
« WWW »

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->