Site logo

Maraton Pisania Listów Amnesty International 2014

logo znaczekOd 6 do 16 grudnia będzie można pomóc osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów (Write for Rights) organizowany przez Amnesty International.

W pierwszej połowie grudnia miliony osób na całym świecie będą miały okazję przyłączyć się do 15. Maratonu Pisania Listów Amnesty International – największej globalnej akcji organizowanej w obronie praw człowieka. Podczas tegorocznego Maratonu będzie można podjąć działanie w obronie 11 osób. Aktywistka Liu Ping z Chin, Daniel Quintero, uczestnik antyrządowych demonstracji w Wenezueli, Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, dyskryminowana ze względu na tożsamość płciową John Jeanette z Norwegii to tylko czwórka z nich.

Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a te, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych.

Nasza akcja jest wielką demonstracją siły pokojowych protestów. Pojedynczy głos można stłumić, ale tysiące wypowiedzianych wspólnie będą usłyszane – mówi Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.

JAK NAPISAĆ LIST:
List należy sformułować samodzielnie i napisać odręcznie, żeby pokazać, że autor włożył w jego napisanie czas i wysiłek. Jeżeli chodzi o język, to są trzy możliwości – można go napisać w języku prześladujących, którymś z języków międzynarodowych, ale także po polsku. Jeśli wybierze się polski, należy napisać nazwisko osoby, której się broni, dużymi, drukowanymi literami. Można również pobrać wzór listu i podpisać go on-line.

W liście powinno przedstawić się krótko, co się wie o danej sytuacji i czego oczekuje się od władz. Można przywołać łamane przez dane państwo prawo. Bądź rzeczowy i nie daj się ponieść emocjom – używaj formuł grzecznościowych. Podpisz się imieniem i nazwiskiem, podaj adres. W ten sposób pokażesz, że się nie boisz i nie jesteś anonimowy.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, bo wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Mało kto wie, że idea powstania Maratonu Pisania Listów narodziła się w Polsce, w warszawskiej grupie lokalnej. Pierwszy Maraton zorganizowano w 2001 r., akcja okazała się sukcesem i wpisała się na stałe w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International.

W tym roku listy można napisać w ponad 400 miejscach w całej Polsce – mapa dostępna jest na stronie http://amnesty.org.pl/. Im więcej listów zostanie napisanych, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego bohatera lub bohaterki.

Maraton Pisania Listów to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w obronie praw człowieka. Z roku na rok liczba listów napisanych w obronie więźniów sumienia jest coraz większa. W ubiegłym roku w Polsce zostało napisanych aż 214 427 listów.

NAPISZ LIST, ZMIEŃ CZYJEŚ ŻYCIE!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

III edycja projektu Kierunek: Bank

Kierunek: Bank! jest kompleksowym projektem, którego głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy studentów na temat możliwości zatrudnienia w branży bankowej. Organizatorzy chcą, aby Projekt umożliwił

Czytaj więcej »

50 lat Towarzystwa Biochemicznego

W tym roku Polskie Towarzystwo Biochemiczne obchodzi 50-lecie istnienia. W związku z jubileuszem 3 kwietnia w Warszawie odbędzie się specjalna sesja naukowa. Wśród zaproszonych gości

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję