Site logo

Mail do wykładowcy, czyli jak napisać do profesora?

Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł mu niesamowitą wprost ilość kanałów komunikacji. Dawniej porozumiewanie się na uczelni ograniczało się do napisania listu do wykładowcy bądź uczestnictwa w konsultacjach i bezpośrednich spotkaniach z nauczycielem. Dzisiaj można do nauczyciela zadzwonić, wysłać SMSa, skorzystać ze Skype’a bądź wysłać maila. Nową formą komunikacji są także zaimplementowane do Platformy Learningowej usługi typu czat lub forum.

Co wypada, czego nie wypada pisać?

W tych niezliczonych ilościach środków komunikacji można popełnić bardzo wiele różnych błędów. Warto też zawsze znać ogólne zasady zachowania się na uczelni. Przedstawiam Wam kilka maili, które spreparowane zostały do tego tekstu, po to abyście mogli zapoznać się z tymi złymi wzorami komunikacji z nauczycielem. 

Mail od Bazelego Nieogara

Jestem Bazyli Nieogar – mam pytane: w jaki sposób zalogować się do systemu ilerningowego nie mogę się tam dostać. Proszę o natychmiastową odpowiedź w przeciwnym razie nie będę mógł zrobić zadań. Bazyli Nieogar.

Janek pisze

Witam serdecznie.

Nie mogę się połapać w zadaniach na następne zajęcia. Proszę o bliższe instrukcje.

Pozdro Janek. 

Pozorny załącznik

Dzień dobry! przesyłam prace zaliczeniową w załączniku. Krystyna Szachrajska

Załącznik okazał się nieczytelny. Po bliższej analizie, plik który otrzymałem był jakimś plikiem systemu operacyjnego, któremu zamieniono rozszerzenie na *.docx, po to aby w systemie wyświetlał się jako plik Worda. Świetny sposób żeby zyskać na czasie. 

Czego można nauczyć się z tych porażek które wam przedstawiłem?

Zacznijmy od tytułowania. Więcej uwagi poświęciłem temu zagadnieniu w innym tekście, zapraszam do jego lektury. Pamiętać należy, żeby rektora nazywać rektorem lub magnificencją, profesora profesorem, doktora doktorem a magistra Panem lub Panią. Choć są nauczyciele, którzy wolą tytułowanie per Pani magister lub Panie magistrze.

Zapytania do nauczycieli

Inną bardzo ważną kwestią jest to, byśmy pamiętali, że nauczyciel akademicki jest w jakimś sensie przełożonym studenta. Stąd konieczność zachowania odpowiednich form grzecznościowych. Bardzo ważne jest także, by pamiętać o tym, że student często realizuje zadania stawiane przez nauczyciela. 

Mogą się pojawić w związku z tym pytania. Należy zadać je w sposób nienatarczywy, kulturalny i nie wyznaczać nauczycielowi bardzo krótkiego czasu na odpowiedź. 

Dlaczego nie należy pisać “WITAM!”

Rezygnujemy z formy Witam! na początku maila – bardzo wiele razy było tłumaczone, dlaczego nie należy tak pisać. “Witam!” Jest formą grzecznościową, którą stosuje wyższy statusem człowiek wobec niższego statusem człowieka. Gospodarz wita, gości dyrektor wita pracowników. Odwrotnie ta forma nie może być stosowana. Pamiętajmy w mailach do wykładowców o zwykłej ludzkiej grzeczności i życzliwości. Jestem przekonany, że życzliwy mail napisany nawet z błędami i z niezręcznościami będzie o wiele lepiej przyjęty, niż mail, który wskazuje na to że jego autorem jest ktoś nieżyczliwy.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inżynier

Inżynier – Twoi rodzice zwykle kojarzą tytuł „inż.” z nazwiskiem Karwowski i wąsatym pantoflarzem budującym Dworzec Centralny w Warszawie. Trzeba się bardziej napracować niż na

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję