Zrzut ekranu 2019 10 11 o 141948Kosmetologia jest stosunkowo nowym kierunkiem studiów. Dlatego też sprzęt i produkty używane przez kosmetologów są nie tylko coraz nowocześniejsze, ale także powstają w oparciu o skomplikowaną wiedzę i technologię. Łatwo więc dostrzec na rynku pracy, potrzebę gruntownie wyedukowanych specjalistów. Jeśli chcesz zyskać umiejętności profesjonalnej pielęgnacji skóry, paznokci i włosów oraz poznać najnowocześniejsze technologie, służące ochronie urody, kosmetologia w Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach to idealne studia dla Ciebie!


Perspektywy kosmetologa na rynku pracy

Program kosmetologii naszej uczelni stara się w istotny sposób zapełnić lukę na rynku pracy, a na usługi wykonywane przez profesjonalnego kosmetologa, zwłaszcza w naszym kraju, jest bardzo duży popyt. Ze względu na łatwość znalezienia zatrudnienia, kosmetologia odgrywa wyjątkową rolę, jeżeli chodzi o kierunki studiów – mówi dr n. med. opiekun kierunku kosmetologia Renata Sieradzan-Skrzetuska. – Obecnie nasze społeczeństwo się starzeje, a wiek emerytalny osiąga wyż z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. To sprawia, że kwestie z zakresu pielęgnacji skóry, twarzy i ciała, dotyczące szczególnie osób dojrzałych są dla kosmetologa bardzo istotne i pożądane – dodaje.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU KOSMETOLOGIA NA PAŃSTWOWEJ UCZELNI IM. STEFANA BATOREGO

Absolwent kosmetologii może podjąć pracę lub prowadzić własną działalność gospodarczą obejmującą następujące pola aktywności:

 • gabinety kosmetyczne;
 • gabinety odnowy biologicznej;
 • firmy kosmetyczne (działy dystrybucji i sprzedaży kosmetyków oraz szkoleń i kontroli jakości);
 • laboratoria, w których przeprowadza się badanie skuteczności działania produktów kosmetycznych;
 • szkoły kosmetyczne;
 • redakcje profesjonalnych pism, podejmujących problematykę kosmetologii i kosmetyki,
 • teatralne oraz filmowe pracownie charakteryzacji i stylizacji 

Według portalu wynagrodzenia.pl mediana miesięcznych zarobków kosmetologa oscyluje wokół 2950 złotych brutto.

Wszystko zależy od rodzaju usług, które się wykonuje, dlatego przedział jest bardzo szeroki, od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie – opowiada Katarzyna Adamka, absolwentka i aktualna wykładowczyni tego kierunku. –Kwoty te brzmią bardzo ciekawie, jednak trzeba powiedzieć głośno, że między innymi ze względu na konkurencję, nie jest to łatwa praca. Choć na pewno jest bardzo satysfakcjonująca i wymagająca ciągłego kształcenia – dodaje.

cosmetology and beauty concept anti age injection XY4RT3W

Charakterystyka kierunku

Oczekiwania klientów rynku usług kosmetologicznych z dnia na dzień wzrastają, co wymaga sporych zasobów kadrowych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów, współpracujących z największymi ośrodkami SPA & Wellness. Szczególną uwagę zwraca się na kadrę posiadającą wiedzę z zakresu najnowszych technologii i rozwiązań mających na celu poprawę estetyki ciała i twarzy pacjenta. Profesjonaliści spełniający najwyższe standardy stają się źródłem gwarantowanej satysfakcji dla klienta. Dla wielu z nich zawodowym celem jest nie tylko poprawa wyglądu zewnętrznego pacjenta, ale również jego uświadomienie w kwestii zagrożeń i ryzyka, jakie niosą za sobą zabiegi z zakresu kosmetologii.

Charakterystyka samego kierunku kosmetologia jest również bardzo ciekawa. Oprócz umiejętności wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających i korygujących pewne defekty urody, wykształcony kosmetolog ma także rozległą wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii, dietetyki i częściowo również dermatologii – mówi dr Renata Sieradzan-Skrzetuska, opiekunka kierunku.

W gestii kosmetologów leży także promowanie świadomych zachowań prozdrowotnych, a ich wiedza z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowia powinna być na bieżąco poszerzana i weryfikowana. Tym samym stają się oni zarówno promotorami, jak i edukatorami zdrowia.

Najmocniejszym i najbardziej wzbogacającym nauczanie elementem uczelni jest jej zaplecze dydaktyczne, świetnie wyposażone sale wykładowe oraz nowoczesny kampus – opowiada Katarzyna Adamka. –Zdecydowanym plusem jest jakość kosmetyków, na których się pracuje, oraz fantastyczna kadra dydaktyczna, w skład której wchodzą wykładowcy z uniwersytetów z Łodzi i Warszawy – dodaje.


Cel kształcenia

Głównym celem kształcenia studentów na kierunku kosmetologia jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów pracujących w branży beauty w Polsce i na świecie. Studenci mają dostęp do produktów kosmetycznych renomowanych marek, dzięki czemu sami z pełną świadomością budują swoją opinię, która w przyszłości będzie punktem wyjścia do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej oraz zawierania umów z potencjalnymi partnerami.  

Studia na kierunku kosmetologia mają przede wszystkim przygotować przyszłych członków zespołów konsultacyjnych do współpracy z lekarzami różnych specjalności, tak, aby w porozumieniu z nimi dbać o dobro i komfort pacjenta/klienta. Studenci uczelni w Skierniewicach od początku swojego kształcenia mają szansę na zdobywanie dodatkowej wiedzy poprzez uczestnictwo w: szkoleniach, seminariach, konferencjach oraz badaniach naukowych i pracach rozwojowych. Tym samym mają pełną świadomość ustawicznie wprowadzanych zmian w branży i konieczności ciągłego podnoszenia poziomu swojej wiedzy. Dodatkowym atutem uczelni jest jej uczestnictwo w programie ERASMUS PLUS, dzięki któremu studenci mają możliwość zapoznania się ze standardami branży beauty obowiązującymi w innych krajach UE.

procedure of ultrasound face cleaning PEMY8N2
Kosmetologia w Skierniewicach daje możliwość, aby studiować cztery, specjalistycznie wyselekcjonowane moduły:

 • Podologia

Jest to dziedzina łącząca obszary medycyny i kosmetologii, zajmująca się zarówno pielęgnacją zdrowych, jak i zmienionych chorobowo stóp. Podologia wypełnia lukę między pielęgnacją estetyczną a działaniami medycznymi na stopach. Zajmuje się diagnozą, leczeniem wad, zniekształceń, schorzeń stóp oraz ich pielęgnacją. Absolwent po ukończeniu modułu z podologii zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu poprawy kondycji kończyn dolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stóp. Potrafi prowadzić działania mające zapobiegać powstawaniu niektórych zmian chorobowych, a także planować i przeprowadzać odpowiednie kuracje, w przypadku już istniejących dolegliwości. Rozpoznaje choroby stopy i kończyny dolnej. Potrafi udzielać porad dotyczących pielęgnacji stóp i nóg oraz szerzyć profilaktykę w zakresie właściwej (domowej) ich pielęgnacji. Tym, co wyróżnia podologa spośród innych specjalistów zajmujących się stopami, jest ścisła współpraca z lekarzami różnych specjalności, dla których jest partnerem.

 • Wizaż i stylizacja

Wizaż i stylizacja to dziedzina zajmująca się kreowaniem całego wizerunku, począwszy od makijażu podkreślającego urodę lub tuszującego niedoskonałości, po dobór fryzury, stylizację ubioru i sylwetki. Wybór tego modułu umożliwi absolwentowi zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu dobierania koloru, ubioru/makijażu do typu urody, stylizacji sylwetki, makijażu specjalistycznego, wykonywania kamuflażu kosmetycznego i medycznego, charakteryzacji teatralnej i filmowej, technik specjalnych makijażu oraz body-paintingu. Ponadto, absolwent, mając wiedzę i umiejętności praktyczne z pogranicza kosmetologii, sztuk pięknych i estetyki będzie potrafił stworzyć indywidualny wizerunek klienta, dopasowany do jego oczekiwań.

 • Kosmetologia i organizacja usług kosmetycznych

Wybór tego modułu umożliwi absolwentowi zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu ekonomii, finansów przedsiębiorstw, organizacji oraz marketingu usług zdrowotnych i kosmetycznych, a także SPA and Wellness. Absolwent ponadto potrafi planować działania i kierować zespołem kosmetologów. Zdobywa umiejętności lidera w sektorze usług SPA and Wellness oraz kosmetologicznych.

 • Kosmetologia i technologia kosmetyków

Ten moduł przygotuje do pracy w przemyśle kosmetycznym i chemicznym. Absolwent zdobywa dodatkowe kompetencje z zakresu nauk technicznych, w szczególności związane z wszystkimi aspektami współczesnych technologii i produkcji wyrobów kosmetycznych. Ma również wiedzę dotyczącą wymagań jakościowych i regulacji prawnych, stosowanych w procesie wdrażania nowych produktów kosmetycznych na rynek. Zna metody analizy i kontroli jakości kosmetyków.

cosmetology salon manicure polishing procedure 897JZCTDlaczego warto studiować kosmetologię?

Po pierwsze, są to ciekawe i bardzo rozwojowe studia. Zdobędziesz szeroką wiedzę i umiejętności, ponieważ ponad 50% programu kształcenia stanowią zajęcia praktyczne pod opieką doświadczonej kadry.

Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach ma wysoko rozwinięty poziom kształcenia, a naszymi wykładowcami są naukowcy między innymi z uniwersytetów w Łodzi i Warszawie — mówi dr Renata Sieradzan — Skrzetuska. - Kolejnym ważnym atutem i silną zachętą jest wspaniały campus. Zabytkowe budynki, które pamiętają jeszcze cara Mikołaja II zostały dokładnie odnowione i wspaniale wyposażone. Wyposażenie naszych pracowni biochemicznych, informatycznych i również kosmetologicznych jest bogate i odpowiada nowoczesnym standardom pielęgnacji skóry w kosmetologii — dodaje.

Po drugie, kosmetolog to zawód przyszłości. Skończywszy ten kierunek łatwo znajdziesz pracę. Zarówno w Polsce, jak i za granicą ze względu na duże i ciągle rosnące zapotrzebowanie na usługi kosmetologów różnych specjalności. 

ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU KOSMETOLOGIA NA PAŃSTWOWEJ UCZELNI IM. STEFANA BATOREGO

Umiejętności absolwenta kosmetologii

Absolwent kosmetologii na PWSZ w Skierniewicach uzyskuje tytuł licencjata i ma wiedzę, uprawnienia oraz umiejętności potrzebne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub podjęcia pracy w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach SPA i gabinetach odnowy biologicznej, firmach zajmujących się produkcją kosmetyków, oraz jako specjalista ds. kreowania wizerunku. 

Wykształcony kosmetolog jest także przygotowany do pracy w gabinetach kosmetycznych o pełnym zakresie świadczonych usług. Jest gotowy do współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo. Ponadto jest także przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Poza prowadzeniem własnego gabinetu kosmetologia daje możliwość pracy w korporacjach farmaceutycznych. Absolwenci kierunku mogą podjąć pracę przy produkcji i opracowywaniu receptur kosmetyków, jak również w klinikach spa czy wellness — opowiada Katarzyna Adamka. - Możliwości zatrudnienia jest bardzo dużo, wszystko zależy od osobistych preferencji absolwenta tego kierunku. Dotyczy to zarówno typowej pracy z klientem, jak i pracy związanej z prowadzeniem i nadzorowaniem ośrodków i klinik, zajmujących się estetyką zdrowia — dodaje.

Nauka na kierunku Kosmetologia na Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego jest prowadzona w trybie stacjonarnym (bezpłatnym) oraz niestacjonarnym (płatnym) Koszt nauki na kierunku Kosmetologia na studiach niestacjonarnych w ciągu semestru wynosi 2750 zł, natomiast w ciągu całego roku 5500 zł.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->