Prawie 19 tys. złotych zarobisz podczas inżynierskich, dziennych studiów dualnych na kierunku technologia drewna na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Studia organizowane są wspólnie z kilkunastoma pracodawcami branżowymi, takimi jak Pfleiderer, Porta Drzwi, Fabryki Mebli Forte, Barlinek. Na absolwentów czekają atrakcyjne oferty pracy w całej Polsce.


up logo 150x150Branża drzewna należy do najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu w Polsce. To nie tylko przemysł tartaczny, ale i meblowy, celulozowy, budowlany, produkcja drzwi, okien, podłóg. Polski przemysł drzewny zatrudnia ponad 330 tys. pracowników - aż 2,5 proc. pracowników we wszystkich sektorach gospodarki. Mimo to zapotrzebowanie na nowych, wykwalifikowanych pracowników rośnie. Dlatego nowe studia na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zostały stworzone w ścisłej współpracy z pracodawcami.Studiuj i zarabiaj

Partnerami przemysłowymi studiów dualnych na kierunku technologia drewna są znane średnie i duże przedsiębiorstwa szeroko rozumianego przemysłu drzewnego, takie jak: Pfleiderer, Porta, Fabryki Mebli Forte, Barlinek, Steico, Dąbex, Feniks, Meblik, Miedziński, Szynaka Meble, Poltarex, Sklejka Eko i firma Postęp. To projekt współfinansowany z funduszy unijnych oraz przez samych pracodawców. Jednocześnie studenci odbywają pełnoprawny tok studiów przygotowujący do pracy w zawodzie technologa drewna.

Każdy
student podczas studiów dualnych z technologii drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbywa:
  • praktyczne, inżynierskie studia stacjonarne (3,5 roku)
  • cztery, 3-miesięczne płatne staże zawodowe (1665 godzin, w sumie zarabia podczas nich 18 815 złotych)
  • całodniowe wizyty studyjne u pracodawców, za darmo (łącznie z przejazdem i wyżywieniem)
  • 3-miesięczną praktykę zawodowa (nieodpłatną), realizowaną w układzie 3 x 1 miesiąc

Dodatkowo otrzymuje opiekuna merytorycznego ze strony branży drzewnej przy pisaniu pracy inżynierskiej. Dzięki takiemu sformatowaniu studiów dualnych można systematycznie zdobywać specjalistyczną wiedzę, poznawać specyfikę przyszłej pracy oraz zdobywać praktykę u biznesowego partnera studiów.


Praca po technologii drewna


Student może specjalizować się w mechanicznej lub chemicznej obróbce drewna. Kandydaci na samym początku decydują, którą z dwóch ścieżek specjalizacji chcą wybrać.

- Mechaniczna technologia drewna to specjalizacja przygotowująca do wszelkich procesów obróbki, zabiegów powiązanych z obsługą narzędzi oraz obrabiarek. Studia przygotowują do pracy na stanowiskach technologa w zakładach mechanicznego przerobu drewna, przy produkcji tworzyw drzewnych, elementów konstrukcyjnych, materiałów podłogowych. Absolwenci będą operatorami linii do obróbki drewna, zajmować się będą obrotem materiałami drzewnymi, logistyką oraz organizacją procesów produkcyjnych. Będą w przyszłości pracować m.in. dla producentów mebli, drewnianych konstrukcji budowlanych, drewnianych elementów wyposażenia wnętrz, okien, drzwi i podłóg.

- Chemiczna technologia drewna wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle celulozowym, w którym dominuje papiernictwo. Absolwenci będą zajmować się organizacją procesów produkcyjnych i procesów pracy w takich właśnie zakładach chemicznego przerobu drewna.

Jak się dostać na technologię drewna?

Pierwsza (i jedyna) rekrutacja na studia dualne z dofinansowaniem UE na technologii drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu rozpocznie się w czerwcu 2019 roku. Wydział Technologii Drewna UPP przygotował 34 miejsca (dwie grupy po 17 studentów). Dla porównania, „zwykłe” studia inżynierskie z technologii drewna na tym Wydziale, w 2018 roku, przyciągnęły około 120 osób, a do obsadzenia było 60 miejsc. Jeśli kandydat nie dostanie się na studia dualne, będzie mógł ubiegać się o studia inżynierskie w klasycznym trybie, dodatkowo na dwóch innych specjalnościach:
  • meblarstwo
  • ochrona i modyfikacja drewna

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->