Oferta Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii dla kierunku Informatyka i Ekonometria jest bogata i doskonale dostosowana do potrzeb rynku pracy. Obejmuje ona 2 stopnie studiów: licencjackie i magisterskie. To co wyróżnia ten kierunek na tle innych mu pokrewnych, to jego interdyscyplinarność. W procesie dydaktycznym uczelnia przekazuje studentom użyteczną wiedzę z różnych dziedzin: informatyki, ekonometrii, statystyki oraz ekonomii, na bazie dobrego przygotowania matematycznego. Dzięki temu właśnie ten kierunek daje możliwości znalezienia pracy w wielu obszarach na styku informatyki i biznesu.


Wydział umożliwia studentom nawiązanie kontaktów z innymi ośrodkami w kraju (w ramach programu MOST) oraz za granicą (w ramach programu ERASMUS), ale także umożliwia organizację praktyk zawodowych i staży w wielu znanych lubuskich firmach branży IT.

Wybierając ten Wydział, zyskujesz możliwość studiowania na jednym z najlepszych Wydziałów w Polsce. Posiada on kategorię naukową A przyznaną w 2013 roku przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych.

OFERTA SPECJALNOŚCI NA STUDIACH I i II STOPNIA
  • STATYSTYKA I EKONOMETRIA
  • SYSTEMY INFORMACYJNE
  • ANALITYKA BIZNESOWA (NOWA)

Dlaczego właśnie Informatyka i Ekonometria na tym Wydziale?

Program studiów został tak przygotowany, aby zapewnić studentom solidną wiedzę z dziedziny Informatyki i Ekonometrii na bazie matematyki oraz statystyki teoretycznej i eksperymentalnej – mówi dr hab. inż. Silva Robak, Kierownik Zakładu Zastosowań Informatyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. W zależności od wybranej specjalności, program studiów zawiera obowiązkowe kursy m. in. z systemów baz danych, inżynierii oprogramowania, bezpieczeństwa systemów informatycznych, sieci komputerowych, metod algorytmicznych, teorii gier, metod aktuarialnych, matematyki finansowej i ubezpieczeniowej, statystyki opisowej i ekonomicznej, teorii prawdopodobieństwa itd.

Dzięki współpracy Wydziału z lokalnymi firmami informatycznymi studenci i absolwenci mają możliwość znalezienia pracy w firmach w specjalizujących się w tworzeniu systemów informatycznych, przetwarzaniu informacji ekonomicznych, w działach zarządzania przedsiębiorstwem, w towarzystwach ubezpieczeniowych, placówkach badawczych itp.

Do tego, że informatyka jest we współczesnym świecie wszechobecna nie trzeba nikogo przekonywać. Ale do tego, że w ostatnich latach studiowanie kierunków powiązanych z matematyką stało się opłacalne już trzeba. Warto zatem wspomnieć, że w opracowanym w roku 2014 przez CareerCast raporcie o karierach zawodowych, uwzględniającym m. in. zarobki, perspektywy zatrudnienia, środowisko pracy oraz stress w pracy, to statystyk zajął 3- cie, a aktuariusz 4-te miejsce w rankingu 200 zawodów.

Kadrę dydaktyczną zasilają wybitni specjaliści z różnych dziedzin, a to gwarantuje bardzo wysoką jakość w przekazywaniu wiedzy z naciskiem na jej wszechstronne zastosowanie w praktyce. Według rankingu RePEc http://ideas.repec.org/ prowadzonego przez University of Connecticut, Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii mimo, iż formalnie nie jest wydziałem ekonomii, znalazł się na 8. miejscu w rankingu instytucji ekonomicznych z naszego kraju.

O Wydziale najlepiej mogą świadczyć jego Absolwenci. Przeczytaj, jak wiedza zdobyta w trakcie studiów na kierunku Informatyka i Ekonometria procentuje w życiu zawodowym.

Jestem absolwentką kierunku Informatyka i Ekonometria, specjalność Systemy Informacyjne. Studia wspominam bardzo dobrze. Kierunek nie należy do najłatwiejszych, studia wymagały dużo pracy i zaangażowania, ale zawsze można było liczyć na wsparcie prowadzących zajęcia. To właśnie podczas studiów zainteresowałam się kryptografią i tej tematyki dotyczyła moja praca magisterska. Obecnie jestem pracownikiem naukowym w niemieckim Instytucie naukowo-badawczym IHP, we Frankfurcie nad Odra. W dalszym ciągu zajmuję się kryptografią, tej tematyki dotyczy moja praca doktorska, którą właśnie kończę. Praca jest realizowana w ramach projektu europejskiego SMARTIE. W tym projekcie jestem również odpowiedzialna za sprawy związane z zarządzaniem. Mogę śmiało powiedzieć, że wiedza zdobyta podczas studiów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii w stu procentach jest wykorzystywana w mojej pracy zawodowej – matematyka i informatyka w pracy technicznej, a przedmioty z zakresu ekonomii i zarządzania w administrowaniu projektami oraz w pisaniu projektów.

Pozdrawiam
Anna Sojka-Piotrowska

Opinie innych osób, które skończyły studia na tym Wydziale i odniosły sukces dostępne są na stronie: http://www.wmie.uz.zgora.pl/rozne/absolwenci/

Absolwenci Wydziału mają bardzo dobre notowania wśród lubuskich pracodawców. Oto opinia dra Bartosza Bandrowskiego – Dyrektora ds. Rozwoju Systemów Cywilnych w Hertz Systems Ltd Sp. z o.o.

Absolwenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii od zawsze stanowili bardzo ważną część zespołu rozwoju w Hertz Systems. Nabyta przez nich wiedza oraz umiejętność analitycznego myślenia jest niezwykle przydatna na stanowiskach takich jak programista oraz analityk biznesowy. Program studiów, zarówno na kierunku Informatyka i Ekonometria, jak również na Matematyce nastawia studentów na samodzielne poszukiwanie rozwiązań trudnych zagadnień, co następnie przekłada się na dokładność oraz efektywność w pracy zawodowej. Studenci Wydziału odbywając u nas praktyki demonstrują umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w trakcie nauki. Zarówno absolwenci, jak i studenci ostatnich lat Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii są w mojej ocenie bardzo dobrze postrzegani na rynku pracy.

Opracowała: Ewa Synówka-Bejenka

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->