Site logo

Jeśli nie Farmacja, to może Chemia medyczna?

Na większość kierunków farmaceutycznych nie jest łatwo się dostać. Oczywiście studiowanie farmacji ma wiele zalet, ale sprawdź – może to właśnie chemia medyczna jest tym, co może być dla Ciebie atrakcyjnym rozwiązaniem?

Czym się różni chemia medyczna od farmacji?

1. Możliwości pracy
Po farmacji najbardziej naturalnym wyborem jest kariera w przemyśle farmaceutycznym, przy sprzedaży produktów farmaceutycznych. I w zasadzie tylko praca aptekarza jako zawód regulowany nie będzie dla Ciebie dostępna. Chyba, że zanim skończysz studia, postępująca deregulacja otworzy Ci drzwi także do tej ścieżki kariery. Jednak już praca przy pracach badawczych lub w fabrykach farmaceutycznych idealnie odnajdziesz się także przy chemii medycznej. Studiując u nas na Wydziale nauczysz się izolowania, oczyszczania i wykonywania badań biomateriałów z wykorzystaniem nowoczesnych metod analitycznych, uzyskasz także wiadomości i umiejętności niezbędne na przykład przy projektowaniu leków. Podobnie jeśli chodzi o oferty pracy dla przedstawicieli medycznych – tam po naszych studiach nie będziesz mieć problemów z przejściem przez sito rekrutacyjne.
Jednak po chemii medycznej możesz szukać pracy także poza sektorem farmaceutycznym. To także możliwość pracy w biznesie lub w nauce w sektorze chemicznym, kosmetycznym lub spożywczym. odnajdziesz się tam jako specjalista ds. badań i rozwoju, w działach produkcji, patentów, regulacji, badań i rejestracji, aż po działy finansów, sprzedaży, marketingu i zarządzania. W programie studiów poznasz fachowe słownictwo w językach obcych, a jeśli zechcesz w przyszłości zostać nauczycielem chemii, możesz u nas zdobyć również uprawnienia pedagogiczne.
Zadaj sobie więc pytanie: lepiej mieć węższe, czy szersze możliwości pracy?

 

2. Program studiów
Program studiów farmaceutycznych koncentruje się oczywiście na lekach. Na ich rodzajach, metodach powstawania, oddziaływania, wpływu na organizm ludzki i podobnej tematyce. Program studiów chemii medycznej jest bardziej interdyscyplinarny, łączy wiedzę farmakologiczną, toksykologiczną, fizjologii człowieka, medyczną z wiedzą biologiczną, biochemiczną i chemiczną, z wiedzą z innych dziedzin chemii niż chemia leków.
Masz też do wyboru przedmioty dodatkowe, takie jak: enzymologia, polimery w medycynie, toksykologia, chemia żywności, chemia kosmetyczna, czy wybrane tematy medycyny molekularnej.
Na naszym Wydziale chemia medyczna jest specjalnością, zatem zdobywasz wiedzę ogólnochemiczną, a jeśli jakiś dział chemii zainteresuje Cię na pierwszym roku bardziej – zawsze możesz zmienić ścieżkę edukacji bez tracenia czasu na zaczynanie studiów od początku. Dowiesz się podczas studiów np. jak projektować i syntezować nowe farmaceutyki, aby pokonały błonę komórkową, a potem dotarły do miejsca docelowego. Będziesz eksperymentować z analizą materiałów biologicznych. Nauczysz się jak oddziaływać na materiał genetyczny substancjami nie produkowanymi przez egzamin. Zajmiesz się produkcją kremu przeciwzmarszczkowego.
Zadaj więc sobie pytanie: lepiej mieć bardziej monotematyczny czy zróżnicowany program studiów?

 

3. Idea uniwersytecka
Możesz zapytać: “jaka to różnica, studiować zbliżony program studiów na uczelni medycznej i na uniwersytecie?” I pewnie w wielu przypadkach będziesz mieć rację – niewielka. Jednak wybierając studia na naszym Wydziale – korzystasz z całego potencjału Uniwersytetu Wrocławskiego. Chemia na naszej uczelni jest jednym z najbardziej poważanych ośrodków nauk przyrodniczych w Polsce. Stoi za tym przede wszystkim grono wartościowej kadry naukowej. Nasi wykładowcy to nie zadufani specjaliści, pilnie strzegący wiedzy fachowej i wymagający od studentów tylko kucia, kucia i jeszcze raz kucia. To profesjonaliści w swoich dziedzinach, którzy łączą dużą wiedzę i praktykę z chęcią uniwersyteckiego dzielenia się nią z młodymi. Pomogą Ci w codziennej pracy w laboratorium, od ich wykładów i ćwiczeń możesz oczekiwać przystępności i jasności wywodu. Dlatego uczenie się do egzaminów zajmie Ci zdecydowanie mniej czasu. Dzięki naszym bliskim kontaktom z innym uniwersytetom z programem przyrodniczym, możesz realizować część studiów chemicznych za granicą
Zadaj więc sobie pytanie: lepiej na uczelni o węższym sprofilowaniu, czy na uniwersytecie?

4. Campus Grunwdaldzki
Nasz wydział jest położony tuż nad Odrą na przepięknie zlokalizowanym Campusie Grunwaldzkim. To lokalizacja znacznie ładniejsza od większości uczelni medycznych w Polsce. Dobre miejsce do odetchnięcia między wykładami i ujmujący widok z okien sal wykładowych to jednak tylko “wisienka na torcie”. Znaczenie ważniejsze jest to, co znajdziesz w środku budynków. Doskonale wyposażone laboratoria umożliwiają realizację bardzo praktycznego programu studiów, z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod badawczych, wykorzystywanych nie tylko w chemii medycznej, ale innych dziedzinach chemii.
Zadaj sobie pytanie: czy nie ma znaczenia, jak nowoczesna jest infrastruktura umożliwiająca studiowanie, czy też jednak ma to wpływ na jakość nauki?

 

5. Zapytaj jak się studiuje? Jak można było usłyszeć w znanej reklamie – nie ufaj nam na słowo, sprawdź nas. Przyjdź na nasz Wydział i porozmawiaj ze studentami.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Informatyka łatwiej niż myślisz

Początkujący informatyk zarabia 4000-5000 złotych, a po kilku latach może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc czasami przekwalifikować się albo zmienić kierunek

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję