Site logo

Studiuj Filologię germańską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego

Jak przebiegają te studia?

Praktycznie od pierwszego dnia studiów zanurzysz się w niemieckim języku i kulturze w grupach o zróżnicowanych poziomach językowych w ramach przedmiotu Praktyczna nauka języka niemieckiego (PNJN), a także na zajęciach językowych i specjalistycznych z zakresu literatury, nauki o języku, krajoznawstwa, historii obszaru niemieckojęzycznego oraz polsko-niemieckiego pogranicza kulturowego.

Jaki masz wybór?

3 plus/lub 2 lata studiowania w Gdańsku
trzyletnie studia licencjackie i/oraz/lub dwuletnie studia magisterskie w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym
2 specjalności o sprawdzonej formule na obydwu stopniach: nauczycielska (na I stopniu dwujęzyczna niemiecki/angielski) i tłumaczeniowa

Czym konkretnie różnią się te specjalności?

Ofertą przedmiotów zawodowych i uprawnieniami. Na specjalności nauczycielskiej: zgłębiasz warsztat nowoczesnego nauczyciela w ramach zajęć m.in. z metodyki, psychologii, pedagogiki, emisji głosu oraz informatyki w dydaktyce języków obcych. Na I stopniu − intensywnie szkolisz także swój angielski.

Na specjalności translatorycznej – zdobywasz warsztat tłumacza pisemnego i ustnego w zakresie języka ogólnego i specjalistycznego, np. języka reklamy, prawa i gospodarki, a także poznasz praktyczne zastosowanie narzędzi informatycznych w pracy tłumacza.

W ramach obydwu specjalności zdobytą wiedzę i umiejętności wprowadzasz w życie, testujesz i pogłębiasz podczas praktyk nauczycielskich i/ lub tłumaczeniowych (w PL lub DE).

Kto prowadzi zajęcia na germanistyce?

Uniwersytet tworzą studenci i wykładowcy. Spotkasz tu doświadczonych wykładowców, badaczy języka, literatury i kultury obszaru niemieckojęzycznego, nauczycieli języka, native speakerów oraz aktywnych tłumaczy − także przysięgłych − z wieloletnią praktyką.

Czy poza ofertą zawartą w programie studiów można poszerzać w IFG swoje zainteresowania?

Studia to przede wszystkim czas na rozwój i budowanie fundamentów pod przyszłe życie zawodowe. Możesz wzbogacać wiedzę i pogłębiać umiejętności:

  • w Kole Translatorskim, wprowadzającym w tajniki tłumaczenia różnych gatunków tekstowych lub w Kole Studenckim GERLIT, skupiającym miłośników tekstów literackich. FilmClub to natomiast okazja do poznania bogactwa kina niemieckiego,
  • podczas pobytów zagranicznych na uniwersytetach w Kolonii, Lipsku, Siegen, Getyndze, Weronie i Wiedniu,
  • biorąc udział w konkursach i warsztatach (w PL i DE), wykładach gościnnych, spotkaniach autorskich…
  • a także w ramach corocznego German Party 😉

….A może sam założysz koło naukowe lub np. reaktywujesz teatralne, w którym działała
Julia Kamińska? I Ty możesz współkształtować ten kierunek! I oczywiście działają ogólnouczelniane koła i organizacje. Trzeba tylko śledzić na bieżąco aktualności.

Jakie konkretne uprawnienia i umiejętności zdobędziesz na tych studiach?

Po studiach licencjackich o specjalności nauczycielskiej: uprawnienia do nauczania języka niemieckiego i angielskiego w przedszkolach i szkołach podstawowych, a po magisterskich uprawnienia do nauczania języka niemieckiego na wszystkich etapach edukacji.

Po specjalności translatorycznej − mocne fundamenty, aby zostać specjalistą-tłumaczem zarówno w zakresie tekstów literackich, jak i tekstów użytkowych, a w przyszłości uzyska
uprawnień tłumacza przysięgłego.

Ponadto będziesz szkolił umiejętności pisania różnego rodzaju tekstów, sprawnego docierania do informacji i ich syntezy. Studia filologiczne kładą nacisk także na rozwój elastyczności, kreatywności i kompetencji miękkich, m.in. poprzez kształcenie umiejętności przyjmowania różnych punktów widzenia i wielostronnego rozpatrywania problemów. A te umiejętności potrzebne są zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Co to jest Praktyczna nauka języka niemieckiego?

Intensywna nauka języka niemieckiego, poszerzanie słownictwa w ramach leksyki, szkolenie umiejętności z zakresu gramatyki, nauka wymowy na fonetyce, konwersacje i poszerzanie wiedzy o niemieckiej kulturze i codzienności .Przedmiot ten ma na celu wykształcenie różnych kompetencji kulturowych, społecznych i językowych, np. nasi studenci uczą się języka ekonomicznego, reklamy itp.

W jakim stopniu można opanować na studiach język niemiecki?

Kończąc studia magisterskie masz szansę znać język w stopniu C1, określany jako poziom zbliżony do użytkownika rodzimego. W dużej mierze zależy to jednak od Twojego zaangażowania;)

Studia humanistyczne nie cieszą się obecnie powszechnie dobrą opinią, dlaczego miał(a)byś wybrać filologię germańską?

Nie obiecamy Ci konkretnego miejsca pracy po tym kierunku. Nie wiemy, jak będzie w rzeczywistości wyglądał rynek pracy za 3, 5 czy 7 lat. Tutaj masz szansę pogłębić zainteresowania i pasje, rozszerzyć wiedzę, poznać ciekawych ludzi i zdobyć szereg kompetencji niezbędnych do samodzielnego odnalezienia miejsca na rynku pracy. Niemcy to nie tylko fascynująca kultura i literatura, ważny sąsiad Polski, ale także jeden z najbardziej chłonnych rynków gospodarki, największy inwestor na rynku polskim i najczęstszy partner biznesowy polskich podmiotów gospodarczych.

A ponadto studia na germanistyce bardzo dobrze można połączyć ze studiowaniem innych kierunków. Nasi studenci studiują równolegle m.in. prawo, ekonomię, stosunki międzynarodowe, inne filologie, psychologię, kierunki artystyczne a nawet biotechnologię czy medycynę.

Gdzie znajdują pracę germaniści?

Studia germanistyczne nie zamykają żadnej z dróg, a otwierają kolejne i kształcą umiejętności odnalezienia się w zmieniającej się rzeczywistości. Absolwenci germanistyki pracują w jednostkach samorządowych i korporacjach, mediach i wydawnictwach, w turystyce, organizacjach polsko-niemieckich, instytucjach i przedsiębiorstwach działających na styku polskiego i niemieckiego rynku, w firmach współpracujących z niemieckimi podmiotami, a także w strukturach Unii Europejskiej, gdzie język niemiecki jest jednym z języków oficjalnych. Są więc praktycznie wszędzie…

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję