Jeśli szukasz studiów informatycznych które od razu otwierają drzwi do zawodów w branży IT, zainteresuj się także informatyką stosowaną na UMK. Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dostępne są na tym kierunku zarówno studia inżynierskie, jak i magisterskie. Studia mają bardzo praktyczny charakter i przygotowują między innymi do zdawania certyfikatów Cisco, Fortinet i Linux. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu możesz rozpocząć specjalistyczne studia na kierunku informatyka stosowana. Czym wyróżnia się ten kierunek? Po pierwsze, praktycznym programem. Po drugie, podczas studiów będziesz miał okazję opanować wiedzę z zakresu bioinformatyki i sztucznej inteligencji. Po trzecie, otrzymujesz pożądane na rynku pracy kwalifikacje - uczelnia organizuje dla studentów certyfikowane kursy we współpracy z zagranicznymi firmami. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK oferuje studia pierwszego oraz drugiego stopnia na kierunku informatyka stosowana.


 Informatyka? A może informatyka stosowana na UMK?Praca dla informatyka

Szacuje się, że programiści są obecnie jednymi z najlepiej opłacanych specjalistów w Polsce. Zapotrzebowanie na informatyków nie słabnie i można przypuszczać, że programiści zawsze będą potrzebni na rynku pracy. Według Dziennika Gazety Prawnej w tym roku na krajowym rynku pracy brakuje około 50 tysięcy specjalistów IT, programistów i informatyków z odpowiednimi kwalifikacjami. Na pracuj.pl, jednym z większych serwisów z ogłoszeniami, w każdej chwili można znaleźć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset ofert pracy dla osób z wykształceniem informatycznym. Nie jest to jedynie problem Polski - według danych Komisji Europejskiej do 2020 roku w Europie może zabraknąć nawet 800 tys. specjalistów IT. Ci, którzy już pracują jako programiści nie mogą narzekać na zarobki. Z danych sprzed kilku miesięcy przedstawionych przez DGP wynika, że przeciętnie informatyk w Warszawie otrzymuje około 60 zł za godzinę pracy.

Informatyka stosowana prowadzona na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu to przede wszystkim praktyczne i specjalistyczne studia. Uczelnia stawia na wykształcenie osób, którzy doskonale będą łączyć umiejętności związane z programowaniem, a także z innymi dziedzinami wiedzy. Absolwenci informatyki stosowanej na UMK znajdują zatrudnienie jako programiści, projektanci stron www, projktanci systemów decyzyjnych oraz systemów sterowania robotami, inżynierowie systemowi, a także jako analitycy i projektanci nowoczesnych baz danych czy bioinformatycy.

Czego szukają pracodawcy?

Pracodawcy oczekują, że absolwenci studiów informatycznych będą od razu przygotowani do pracy w działach IT na różnych stanowiskach. Takie właśnie kompetencje można nabyć podczas studiowania informatyki stosowanej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK .

Specjalnością Wydziału są takie obszary IT, jak:
 • programowanie w różnych językach, takich jak C, C++, Java,
 • bazy danych:
 • sieci komputerowe
 • algorytmy uczenia maszynowego,
 • wizualizacji wielowymiarowych danych.

Praktycznych umiejętności studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uczą się nie tylko podczas zajęć, ale i w trakcie certyfikowanych kursów eksperckich. Uczelnia od lat współpracuje z największymi firmami i dzięki temu studenci mają okazję odbyć kursy:
 • Cisco CCNA Routing&Switching oraz Introduction to Cybersecurity z zakresu sieci komputerowych. Kurs składa się z czterech modułów, a na zakończenie uczestnicy otrzymują certyfikat Cisco Certyfied Network Associate (CCNA).
 • Wireless Specialist Meru Networks oraz certyfikaty firmy Fortinet z zakresu sieci bezprzewodowych i bezpieczeństwa. Szkolenia z zakresu technologii Fortinet, jako zajęcia dla studentów uczelni wyższych, są pionierskie w Polsce i jedne z pierwszych tego typu na świecie.
 • Uczelnia umożliwia również studentom odbycie certyfikowanego kursu przygotowującego do profesjonalnej administracji systemem GNU/Linux (certyfikat LPIC-1).


Programuj w najlepszym towarzystwie

Studenci informatyki stosowanej na UMK uczą się fachu specjalisty ds. IT już od pierwszego roku studiów. Mogą brać np. udział w badaniach naukowych dotyczących odkrywania wiedzy w danych (tzw. data mining). Podczas prac naukowych powstały między innymi: systemy heterogeniczne, łączące zalety sztucznych sieci neuronowych czy drzewa decyzji. Dzięki realizacji wszystkich projektów oraz współpracy z firmą Fujitsu, powstał komercyjny pakiet danych – GhostMiner. Opracowywany jest również model uniwersalnych maszyn uczących się na przykładach, który rozwijany jest w systemie Intemi. Nauka programowania i zarządzania bazami danych w takim środowisku naukowym z pewnością pozwoli studentom zdobyć cenne doświadczenie jeszcze w trakcie nauki. W ramach przygotowywania prac inżynierskich i magisterskich, studenci mają okazję przygotować projekt interdyscyplinarny, obejmujący zagadnienia informatyki stosowanej, a także inne gałęzie nauki, na przykład fizykę, automatykę, robotykę czy kognitywistykę.

Studia inżynierskie - program

Na UMK w Toruniu możesz rozpocząć studia inżynierskie na kierunku informatyka stosowana. Na pierwszym stopniu studiów najważniejszymi zagadnieniami są: programowanie i tworzenie stron www, bazy danych oraz systemy operacyjne. To podstawy, które pozwolą studentom przygotowywać projekty na dalszym etapie. Program studiów na informatyce stosowanej obejmuje ćwiczenia i wykłady poświęcone zagadnieniom związanym z matematyką. Są to między innymi: analiza matematyczna, algebra, statystyka i rachunek prawdopodobieństwa. W programie studiów przewidziane są również praktyczne przedmioty związane z programowaniem i informatyką, m. in.:
 • opracowywanie serwisów sieciowych,
 • języki programowania,
 • bazy danych,
 • algorytmy i struktura danych,
 • sieci komputerowe,
 • technika cyfrowa,
 • narzędzia programistyczne,
 • podstawy grafiki komputerowej,
 • programowanie w środowisku Windows,
 • pracownia programowania zespołowego,
 • sztuczna inteligencja,
 • mikroprocesory i techniki mikroprocesowe,
 • podstawy i algorytmy przetwarzania sygnałów,
 • wstęp do systemu UNIX.
Dodatkowymi przedmiotami są:
 • ochrona praw autorskich,
 • podstawy przedsiębiorczości,
 • elementy fizyki, podstawy elektroniki.


Studia magisterskie - program

Drugi stopień informatyki stosowanej to zaawansowana analiza danych oparta na uczeniu maszynowym, która ma bardzo szerokie zastosowanie, m. in. w badaniach marketingowych, projektowaniu autonomicznych pojazdów, rozpoznawaniu obrazów oraz mowy. Zajęcia z zakresu analizy maszynowej są prowadzone przez pracowników uniwersytetu, którzy specjalizują się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji oraz przez pracowników firm zewnętrznych. Podczas nauki studenci odbywają zajęcia „pracownia programowania zespołowego w języku angielskim”, które doskonale przygotowują do pracy w firmach IT, również tych zagranicznych. Na studiach magisterskich prowadzone są trzy, bardzo wąskie specjalności:
 • inteligencja obliczeniowa i sieci komputerowe,
 • programowanie systemów kontrolno-pomiarowych,
 • informatyka w bio- i nanostrukturach.


Więcej niż informatyka stosowana

Pierwsza ze specjalności koncentruje się na zagadnieniach związanych ze sztucznymi sieciami neuronowymi, programowaniem sieciowo-komunikacyjnym, a także administrowaniem sieciami lokalnymi i serwerami. Specjalność programowanie systemów pomiarowo-kontrolnych jest dla osób, które chciałby zdobyć umiejętności z zakresu aktywizacji i przetwarzania danych oraz projektowania układów scalonych.
Inna specjalność: informatyka w bio- i nanostrukturach to niezwykle wąska dziedzina wiedzy dotycząca możliwości, jakie daje połączenie zagadnień biotechnologicznych i informatycznych. W ramach specjalności odbywają się takie zajęcia jak: bioinformatyka strukturalna, genetyka dla informatyków, biologiczne i medyczne bazy danych czy modelowanie molekularne nanostruktur.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->