Site logo

Kryminalistyka, kryminologia w Łodzi

Kryminalistyka, kryminologia - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kryminalistykę, kryminologię w Łodzi?

Wszystkie studia kryminalistyczne, kryminologiczne w Łodzi i w Łódzkiem

List view

Opinie o kryminalistyce, kryminologii

Poradniki dla przyszłych studentów kryminalistyki, kryminologii w Łodzi i w Łódzkiem. Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Zobacz inne kierunki z prawa i administracji w Łodzi

Szukasz innych studiów prawniczych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w prawie.

Kierunek kryminalistyka, kryminologia - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania prawa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kryminalistykę, kryminologię w Łodzi i w Łódzkiem?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku kryminalistyka, kryminologia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kryminalistyka, kryminologia, resocjalizacja w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach kryminalistycznych, kryminologicznych i resocjalizacyjnych? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z badaniem zjawiska przestępstw oraz wykrywaniem i ściganiem sprawców, a później przywracaniem ich do społeczeństwa to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia z kryminalistyki i kryminologii – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie są dostępne kierunki kryminalistyczne, kryminologiczne, resocjalizacyjne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Możesz studiować je przede wszystkim na studiach licencjackich (3 lata), a potem na magisterskich „uzupełniających” (2 lata). Można spotkać na rynku edukacyjnym studia inżynierskie (3,5 roku) powiązane z kryminologią i kryminalistyką. Nabywać nowe kompetencje lub pogłębiać wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji na temat przestępstw i przestępców oraz resocjalizacji możesz również na podyplomówkach i kursach.

Na pewno interesuje cię, jakie kierunki i specjalności z kryminalistyki, kryminologii i resocjalizacji masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na program studiów, którego dotyczą oraz przygotowanie do różnych zawodów powiązanych z przestępczością. Studia tego typu dzieli się na kryminalistyczne – techniki związane z wykrywaniem przestępstw, kryminologiczne – badające przestępstwo jako zjawisko społeczne i prawne oraz resocjalizacyjne – związane z socjalizacją przestępców, przywracaniem ich do życia społecznego.

Kryminalistyka, techniki kryminalistyczne: Kierunki związane z kryminalistyką to studia łączące wiedzę naukową z obszaru nauk technicznych, społecznych, przyrodniczych i informatycznych z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Program studiów koncentruje się zazwyczaj wokół technik śledczych związanych z badaniem śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa, takich jak mechanoskopia (badanie śladów pozostawionych przez narzędzie przestępstwa i identyfikację samych narzędzi), daktyloskopia (badanie odcisków palców, linii papilarnych), grafologia (badanie pisma i identyfikacja autora), fonoskopia (badanie nagrań dźwiękowych i identyfikacja mówcy), traseologia (badanie i identyfikacja śladów stóp ludzkich i pojazdów na gruncie – np. odcisków butów i opon), osmologia (badanie śladów zapachowych), badanie mikrośladów (takich jak włosy, odpryski lakieru, strzępy tkanin), badanie DNA (badanie śladów biologicznych i identyfikacja ich pochodzenia – biologia kryminalistyczna), fotografia kryminalistyczna (rejestracja miejsca przestępstwa), balistyka (badanie pocisków), cheiloskopia (badanie i identyfikacja śladów ust).

Kryminologia: Kierunki związane z kryminologią mają charakter interdyscyplinarny, łączą wiedzę prawniczą, z obszaru nauk społecznych, i bezpieczeństwa wewnętrznego. Studenci poznają zagadnienia praktyczne i teoretyczne z zakresu przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, z którymi spotkają się w przyszłym życiu zawodowym. Program studiów kryminologicznych ma charakter przekrojowy i oparty został na najnowszych osiągnięciach z dziedzin takich jak: prawo (np. prawo karne, represyjne, zagadnienia procesu karnego), psychologia, socjologia (m.in. socjologia prawa, metodologia badań społecznych), politologia, nauki przyrodnicze (biologia, chemia), zarządzanie, filozofia (w tym etyka służb publicznych) oraz oczywiście specjalistyczna wiedza kryminologiczna, taka jak kryminologia stosowana, wiktymologia, historia przestępczości i kontroli przestępczości, strategie zapobiegania przestępczości. Studia kryminologiczne związane są zarówno ze zjawiskiem przestępstwa (czynu zabronionego prawem), jak i sprawców oraz ofiar czynów przestępczych. Zajmują się także wpływem przestępstw na życie społeczne oraz instytucjami i mechanizmami kontrolnymi, jakie tworzą społeczeństwa w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości. To także wiedza związana z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Resocjalizacja, pedagogika resocjalizacyjna: Kierunki związane z resocjalizacją mają charakter interdyscyplinarny, łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii, pedagogiki. Studenci poznają zagadnienia praktyczne i teoretyczne z zakresu socjalizacji skazanych, byłych przestępców i osób z trudem przestrzegających norm społecznych, zagrożonych demoralizacją, z którymi spotkają się w przyszłym życiu zawodowym. Socjalizacja to proces przywracania do życia społecznego osób, które swoim postępowaniem nie przestrzegają norm prawnych i etycznych – np. popełniają wykroczenia, przestępstwa, nie realizują obowiązku szkolnego, stosują przemoc psychiczną i fizyczną w relacjach międzyludzkich. To zarówno osoby przebywające w ośrodkach zamkniętych (na podstawie wyroku w sprawie karnej albo decyzji sądu rodzinnego i dla nieletnich), jak i pozostające na wolności, w naturalnym środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym. Możemy mówić tutaj o resocjalizacji osób dorosłych (areszty śledcze, zakłady karne, byli skazani po odbyciu wyroku), jak i nieletnich: dzieci oraz młodzieży (zakłady poprawcze, MOS – Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapeutyczne, MOW – Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze). Studenci podczas studiów zdobywają m.in. kompetencje w pracy z podopiecznymi, związane z metodyką pracy opiekuńczej, wychowawczej, terapią społeczną, wsparciem psychologicznym, terapią, pedagogiką penitencjarną, profilaktyką społeczną i resocjalizacyjną, specyfiką placówek resocjalizacyjnych różnego typu, socjologią i psychologią w procesie resocjalizacji, prawem karnym, rodzinnym, opiekuńczym i penitencjarnym, specyfiką pracy kuratora sądowego, zjawiskami i subkulturami dewiacyjnymi.

Kryminologia prawnicza: Studia związane z kryminologią prawniczą ukierunkowane są na wiedzę kryminologiczną i kryminalistyczną powiązaną z procesem śledztwa prowadzonego przez policję lub prokuraturę. Podczas programu studiów studenci poznają zjawisko przestępczości i wykrywania przestępstw w takich obszarach, jak prawo karne i materialne, metody identyfikacji zwłok, kryminalistyka na miejscu zbrodni, prawo policyjne, registratury policyjne i rejestry sądowe, strategia bezpieczeństwa i zarządzania antykryzysowego w UE, przestępczość seksualna, symulacja rozpraw sądowych, kryminalistyczna problematyka osobowych środków dowodowych.

Chemia w kryminalistyce, chemia śledcza i sądowa: Kierunki związane z chemią w kryminalistyce to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje chemiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku chemia śledcza i sądowa, studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin chemii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach chemicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak chemia analityczna, chemometria i biometria, analiza radiometryczna, toksykologia,wstrzykowa analiza przepływowa, fizykochemia kryminalistyczna, chemiczne badania kryminalistyczne i toksykologiczne, prawne aspekty pracy biegłego sądowego, środki odurzające i substancje psychotropowe w analizie toksykologicznej, oznaczanie trucizn nieorganicznych w materiale biologicznym, badanie materiałów kryjących, badania włókien, badania mikrookruchów szklanych, badania śladów powystrzałowych, zastosowanie elektroforezy kapilarnej do analizy leków w materiale biologicznym, profilowanie narkotyków techniką chromatografii cienkowarstwowej.

Biologia w kryminalistyce, biologia śledcza i sądowa: Kierunki związane z biologią w kryminalistyce to studia interdycyplinarne, łączące kompetencje biologiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku biologia śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin biologii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach biologicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych jak i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak biologia molekularna i genetyka (badania śladów DNA), antropologia, entomologia, biochemia.

Psychokryminologia, psychokryminalistyka, psychologia śledcza i sądowa: Kierunki związane z psychologią w kryminalistyce i kryminologii to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje psychologiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku psychologia śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin psychologii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach psychologicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak profilowanie nieznanych sprawców przestępstw, mediacje i negocjacje w sytuacjach kryzysowych, pomoc psychologiczna dla ofiar przestępstw, psychologia w praktyce sądowej i penitencjarnej, przesłuchiwanie świadków i podejrzanych, resocjalizacja, działania profilaktyczne i korekcyjne, czynniki ryzyka wykorzystania seksualnego osób małoletnich i dorosłych oraz ich prewencja, diagnoza i działania profilaktyczne lub korekcyjne wobec osób przejawiających zaburzenia funkcjonowania społecznego i niedostosowanych społecznie. Podczas studiów związanych z psychologią oraz kryminalistyką i kryminologią można poznawać sferę emocji i intelektu potencjalnych przestępców, sprawców – kryminalistów, skazanych, osób resocjalizowanych oraz ofiar i pokrzywdzonych.

IT w kryminalistyce, informatyka śledcza i sądowa: Kierunki związane z informatyką w kryminalistyce to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje w obszarze IT z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku informatyka śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin informatyki oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach informatycznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych jak i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak cyberprzestępstwa, cyberbezpieczeństwo, badanie i analiza dowodów cyfrowych, techniki, oprogramowanie oraz sprzęt do elektronicznego zbierania dowodów przestępstw.

Toksykologia: Kierunki związane z toksykologią to studia skoncentrowane na substancjach szkodliwych dla organizmów żywych, mające negatywny wpływ na zdrowie, z wywołaniem śmierci włącznie. To zarówno trucizny, gdzie kontakt z substancją jest bezwzględnie śmiertelny, jak i substancje farmakologiczne, gdzie może dojść do zatrucia organizmu (leki, narkotyki i inne środki psychoaktywne, jak dopalacze, alkohol, nikotyna). Studenci zdobywają wiedzę z toksykologii klinicznej (badań diagnostycznych), toksykologii sądowej (w ramach postępowania dowodowego), uczą się wykrywania działania środków chemicznych zagrażających zdrowiu i życiu, ich rozpoznawania, uczą się analizy chemicznej, technik instrumentalnych i molekularnych w analizie toksykologicznej.

Wiktymologia: Kierunki związane z toksykologią to studia skoncentrowane na ofiarach wykroczeń i przestępstw. Łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii i pedagogiki. Studenci zdobywają kompetencje związane z badaniem roli poszkodowanych, ich kondycją psychiczną, czynnikami sprzyjającymi w zostaniu ofiarą przestępstwa (zarówno wewnętrznymi – np. osobowość, wygląd, zachowanie, dane demograficzne, jak i zewnętrznymi – głównie otoczenie społeczne). Zajmują się także profilaktyką przestępstw związaną z zapobieganiem pojawianiu się czynników tworzących podatność na stanie się ofiarą przestępstwa.

Suicydologia: Kierunki związane z suicydologią to studia skoncentrowane na samobójstwach, próbach i demonstracjach samobójczych oraz innych zachowaniach autodestrukcyjnych (np. samookaleczeniach). Łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii i pedagogiki. Studenci zdobywają kompetencje związane z badaniem zjawiska samobójstwa i zachowań autodestrukcyjnych, przyczyn psychologicznych i społecznych, kondycji psychicznej osób porywających się na swoje życie, czynników sprzyjających w zostaniu ofiarą samobójstw lub prób samobójczych. Zajmują się także profilaktyką przestępstw związaną z zapobieganiem pojawianiu się czynników tworzących podatność na stanie się ofiarą działań autodestrukcyjnych z zadaniem sobie śmierci włącznie.

Studia w Łodzi i w Łódzkiem

Łódź jest stolicą województwa łódzkiego i jednocześnie bardzo dużym ośrodkiem akademickim. W lokalnych, państwowych i prywatnych uczelniach studiuje około 75 tysięcy osób. Co roku mury szkół wyższych opuszcza 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Kończą oni studia na stopniu licencjackim, inżynierskim, magisterskim jednolitym lub uzupełniającym. Łącznie w Łodzi i okolicznych miejscowościach, kandydaci mogą wybierać spośród około 250 kierunków studiów. To bardzo rozbudowana oferta, która z powodzeniem powinna zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających osób, znajdują się tu kierunki techniczne, ekonomiczne, humanistyczne, biologiczne i inne. Atutem tutejszych uczelni jest rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, w tym wysokiej jakości laboratoria. Bardzo atrakcyjne kampusy studenckie oraz akademiki i miasteczko akademickie Lumumbo dają wiele możliwości osobom, poszukującym swojego miejsca w Łodzi. Na edukację w tym mieście decydują się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni. W Łodzi i okolicach zarejestrowanych jest około 95 tysięcy pracodawców, u których swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci. Miasto Łódź posiada bardzo ciekawą ofertę spędzania czasu. Znajduje się tu około 200 kilometrów tras rowerowych. Dodatkowo w przestrzeni miejskiej jest ponad 30 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 500 hektarów. To doskonałe miejsca do odpoczynku między zajęciami, na spacer lub do nauki na świeżym powietrzu. Na obrzeżach miasta jest usytuowany Las Łagiewnicki, który ma powierzchnię aż 1250 hektarów. Studenci mogą się tam wybrać na jednodniowe wycieczki lub pikniki. Łódź znana jest jako polskie centrum filmowe, w związku z czym posiada ciekawą ofertę kin studyjnych oraz teatrów. Nie brakuje tu dobrych restauracji, barów i pubów, a ulica Piotrkowska rozpoznawalna jest w całej Polsce. Studiowanie w województwie łódzkim możliwe jest także w mniejszych ośrodkach. Kandydaci na studia mogą skorzystać z oferty uczelni w takich miejscowościach jak Skierniewice, Zduńska Wola, Piotrków Trybunalski, Kutno, Łowicz, Pabianice i Sieradz.

Studia podyplomowe z prawa i administracji w Łodzi i w Łódzkiem

Gdzie w Łodzi i w Łódzkiem zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku kryminalistyka, kryminologia

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku kryminalistyka, kryminologia na Łódzkich uczelniach?

Zawód: Urzędnik państwowy

Praca w strukturach administracji publicznej już od bardzo dawna uważana jest za stabilną i prestiżową. Jak jednak zostać urzędnikiem państwowym? Co należy umieć i jaką wiedzą należy bezwzględnie posiadać? Czy każdy profil wykształcenia umożliwia podjęcie pracy w urzędzie? Postanowiliśmy to sprawdzić… Czym zajmuje się urzędnik państwowy? Do podstawowych obowiązków urzędnika państwowego należy niewątpliwie zaliczyć: sumienne, sprawne i bezstronne wykonywanie powierzonych

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: adwokat kościelny (prawnik kanonista)

Adwokat kościelny, znany również jako prawnik kanonista, pełni istotną rolę w zakresie prawa kanonicznego. Ustawa o zawodzie prawnik kanonista reguluje specyfikę tego zawodu, określając kroki niezbędne do zdobycia uprawnień oraz obowiązki wykonywania pracy adwokata kościelnego. Kim jest adwokat kościelny? Prawnik kanonista zajmuje się reprezentowaniem stron w procesach kościelnych, takich jak sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa czy unieważnienie ślubu kościelnego. Pełni

Czytaj więcej »

Możliwości zawodowe po kierunku kryminalistyka i kryminologia

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie kryminalistyki i kryminologii? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w policji, pracę w służbach specjalnych, pracę w agencjach detektywistycznych, współpracę z agencjami ochrony osób i mienia, pracę na uczelni i przygotowywanie doktoratu. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem kryminalistyka i kryminologia, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie kryminalistyki i kryminologii będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: mocne nerwy, zdyscyplinowanie, determinacja, poczucie misji, precyzja, ścisłe myślenie. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary kryminalistyki i kryminologii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: ślady pamięciowe w kryminalistyce, taktyka przesłuchania pokrzywdzonego, przesłuchanie sądowe w postępowaniu karnym. Organizacja i taktyka, taktyka eksperymentu procesowego.

Rynek pracy w Łodzi i w Łódzkiem

Rynek pracy w Łodzi i w całym województwie jest przyjazny osobom, które rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie stopa bezrobocia w Łodzi wynosi 6,2% i jest identyczna ze stopą bezrobocia dla całego kraju, jednak poziom bezrobocia w całym województwie łódzkim jest niższy od średniej krajowej, co może napawać optymizmem. Wiele osób decyduje się na dojeżdżanie do pracy do Warszawy, z którą region łódzki jest dobrze skomunikowany. Z dyplomami uczelni z województwa łódzkiego dużo łatwiej o atrakcyjne warunki pracy i wymarzone stanowiska. W Łodzi i okolicach wciąż prężnie działa wiele małych i średnich zakładów tekstylnych, z których region ten znany jest od lat. Tak jak wspomnieliśmy, w samej Łodzi jest około 95 tysięcy przedsiębiorców, a w całym województwie jest ich znacznie więcej. Do przodujących firm należą między innymi ABB, który ma również oddział w Aleksandrowie Łódzkim i BSH, jest to firma, która odpowiada za produkcję marek Bosch i Siemens. Z Łodzi wywodzi się mBank oraz znajdują się oddziały lub siedziby takich firm, jak: TomTom, Accenture, Clariant, Dell, Fujitsu, Indesit, czy Paul Hartmann Polska Sp. z o.o. Ważnym pracodawcą jest również Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie. W gronie polecanych firm znajdują się także Toyota Leasing ze Zduńskiej Woli i MIRBUD ze Skierniewic. Na lokalnym rynku pracy poszukiwani są wykształceni specjaliści z każdego obszaru, dlatego studiowanie w Łodzi ma sens.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję