Site logo

Latynoamerykanistyka

Latynoamerykanistyka to unikatowe studia stacjonarne pierwszego stopnia, prowadzone na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, oferujące studentom możliwość zdobycia przekrojowej wiedzy z zakresu zagadnień społecznych, kulturowych, politycznych i gospodarczych związanych z problematyką latynoamerykańską.

W trakcie trzyletnich studiów studenci poznają gruntownie m.in. historię Ameryki Łacińskiej, specyfikę dynamicznych przemian państw i społeczeństw latynoamerykańskich, zróżnicowanie etniczno-rasowe oraz religijne, problemy społeczne, systemy polityczne oraz kulturę latynoamerykańską.

Dokonując wyboru kursów fakultatywnych studenci będą mogli poszerzyć posiadaną już wiedzę z zakresu szeroko rozumianej problematyki amerykańskiej, obejmującej zarówno Amerykę Łacińską i Karaiby, jak i Amerykę Północną. Jednocześnie studenci kierunku latynoamerykanistyki uzyskają podstawową wiedzę w zakresie nauk społecznych i humanistycznych, uczestnicząc w takich zajęciach jak: socjologia, wstęp do nauki o państwie i prawie czy metody nauk społecznych.

Program studiów kładzie duży nacisk również na nauczanie i doskonalenie języka hiszpańskiego od I roku studiów oraz języka angielskiego od II roku studiów.

Plan studiów pierwszego stopnia na kierunku latynoamerykanistyka umożliwia studentowi wybór modułów kształcenia w wymiarze blisko 40% punktów ECTS. Ogólna liczba punktów ECTS w ramach całych studiów wynosi 180.

Ponadto, studiując w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych studenci mają mozliwość uczestniczenia w:

  • wykładach gościnnych naukowców i dydaktyków z różnych stron świata (w tym amerykańskich i latynoamerykańskich),
  • konferencjach i seminariach naukowych podejmujących interdyscyplinarne badania nad zagadnieniami latynoamerykańskimi (Krakowskie Konferencje Latynoamerykanistyczne),
  • wymianach studenckich objętych programem Erasmus+, wymianach oferowanych na podstawie umów o współpracy międzynarodowej oraz dyskusjach ze studentami z różnych stron świata, którzy studiują na prowadzonych przez Instytut studiach transatlantyckich (TransAtlantic Studies),
  • studenckich kołach naukowych,
  • oraz innych imprezach okolicznościowych promujących kulturę i obyczaje latynoamerykańskie (Dni Latynoamerykańskie, tradycyjne święta latynoamerykańskie, Dni poszczególnych państw Ameryki Łacińskiej).

A co po studiach?

Absolwenci latynoamerykanistyki będą mogli wykorzystać zdobytą w trakcie studiów wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne do pracy w mediach, ośrodkach kultury, biznesie, agencjach reklamy i marketingu, instytucjach publicznych (społecznych, politycznych, kulturalnych), w szczególności tych zajmujących się współpracą z zagranicą, w dyplomacji oraz w instytucjach, organizacjach i przedsiębiorstwach międzynarodowych.

Uzyskane kwalifikacje ułatwią poandto absolwentom podjęcie pracy w środowisku wielokulturowym zarówno w kraju, jak i za granicą.

Limit miejsc: 50
Minimalna liczba osób wpisanych wymagana do uruchomienia studiów: 20

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję