mniswlogoW Warszawie, w dniach 16-17 lipca zakończono pilotażową edycję programu "kierunki zamawiane". Studenci, którzy rozpoczęli te studia w 2008 roku, teraz uzyskali tytuł magistra. Przedstawiciele czterech uczelni technicznych zaprezentowali co warto zrobić, by efektywnie wykorzystać dofinansowanie i dzięki temu podnieść atrakcyjność kształcenia na tych kierunkach.


Na Politechnice Poznańskiej istniała możliwość wyjazdów do różnych firm, w trakcie których studenci zapoznawali się z najnowszymi technologiami. Zainteresowani zwiedzili np. fabrykę Volkswagena w Niemczech oraz Citroena we Francji. Politechnika w Białymstoku uruchomiła branżowe warsztaty językowe oraz różne kursy, po których studenci otrzymywali certyfikaty potwierdzające zdobycie konkretnych kwalifikacji zawodowych. Laboratoria z Politechniki Lubelskiej zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Studenci korzystali z możliwości wyjazdów na zajęcia praktyczne w przedsiębiorstwach. Wykłady prowadzili specjaliści-praktycy z danej dziedziny. Natomiast na Politechnice Łódzkiej można było skorzystać ze specjalnych indywidualnych zajęć z tutorami, były prowadzone także wykłady profesorów z Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Najlepsi studenci objęci programem otrzymywali stypendia motywacyjne nawet do 1000 zł miesięcznie.

Przedstawiciele uczelni przyznali, że zmiany, a szczególnie wyższa jakość kształcenia, są bardzo zauważalne. Na kierunkach zamawianych więcej studentów kończy studia (80%), są wyższe średnie ocen, a absolwenci łatwiej znajdują zatrudnienie w wielu branżach.


źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->