Studia w zakresie stosunków międzynarodowych nie są nowością na polskim rynku uczelnianym. Kierunek ten ma bogate tradycje, dlatego badania naukowe realizowane przez uczonych w dziedzinie relacji między różnymi pomiotami życia międzynarodowego należą do bardzo zaawansowanych i wartościowych. Czy można traktować te studia jak "międzynarodową" wersję politologii? Raczej nie, ponieważ stosunki międzynarodowe uznane są za odrębną dyscyplinę naukową, posługują się właściwą dla nich warstwą teoretyczną i metodologią badań. Zapoznaj się z całym artykułem!


Dylematy rekrutacyjne na kierunku Stosunki międzynarodowe

Wybór konkretnej uczelni to także wybór procedury rekrutacyjnej. Oczywiście niektóre szkoły wyższe są łatwiej dostępne, niż pozostałe. Pomimo spadku popularności tego kierunku, nadal są wydziały, o indeks których walczy więcej niż kilku studentów. Tak czy inaczej kandydat na studia powinien znać dobrze historię polski i historię powszechną. Nieobce powinny być mu zagadnienia, które są treścią wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Szczególnie ważnym elementem przygotowania do tych studiów są języki obce. Dobrze wybrać te, które w przyszłości ułatwią poznawanie danego regionu świata. Pomimo tego, że nietrudno dostać się dziś na Stosunki międzynarodowe, trzeba zdawać sobie sprawę, że bogata wiedza, pochodząca ze szkoły średniej, może być kluczowa nie tylko na początkowych semestrach.

Natura studiów w zakresie stosunków międzynarodowych

Studia umożliwiają zdobycie umiejętności rozumienia międzynarodowych relacji, które kształtują się między państwami, organizacjami międzynarodowym w zglobalizowanym świecie. Zapraszamy do dalszej lektury, by dowiedzieć się nieco więcej o przebiegu studiów, sylwetce absolwenta  Stosunków międzynarodowych. Studiowanie stosunków międzynarodowych to nauka politologii, prawa międzynarodowego, historii, filozofii, ekonomii i socjologii. Istnieje także, poza wymienionymi, wiele dziedzin, które odgrywają istotną rolę na tym kierunku, dlatego program studiów jest zwykle dość mocno wypełniony zróżnicowanymi i ciekawymi przedmiotami. Często zdarza się tak, że student jednego dnia uczestniczy w różnych zajęciach, których tematyka jest niezwykle odległa, tak geograficznie, jak i pod względem czasu. Dla przykładu, jedna z uczelni proponuje plan zajęć, w którym student już na początku tygodnia uczestniczy w wykładzie dotyczącym historii starożytnej, później udaje się na ćwiczenia z zarządzania kryzysami międzynarodowymi, aby po chwili słuchać wykładu o polityce obronnej Niemiec, po czym spieszy na seminarium o działalności służb specjalnych, by zakończyć dzień nauką protokołu dyplomatycznego.

Kariera absolwenta Stosunków międzynarodowych

Dobre studia w zakresie stosunków międzynarodowych to świetny start kariery. Niestety nie mogą być one jedynym silnym atutem w CV absolwenta. Bezwzględnie konieczna jest znajomość przynajmniej dwóch języków obcych, na poziomie umożliwiającym współpracę z zagranicznymi partnerami. Mile widziane będą staże i praktyki, które będą świetnym dowodem na zdolności organizacyjne i zdeterminowanie kandydata do pracy. Absolwent Stosunków międzynarodowych ma bardzo szeroki wybór miejsc, w których może składać aplikacje. Co ciekawe, coraz większa otwartość zachodnich, a także zamorskich rynków pracy sprawia, że wielu Polaków, ukończywszy ten kierunek, stara się o pracę w zagranicznych instytucjach współpracy międzynarodowej, w obszarze gospodarki, handlu czy kultury.
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
ul. Świeradowska 43
02-662 Warszawa
ul. Stokłosy 3
02-787 Warszawa
al. Grunwaldzka 238a
80-266 Gdańsk
al. Niepodległości 2
61-874 Poznań
ul. Wagonowa 9
53-609 Wrocław

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->