Site logo

Kariera jest jasna i wielce przejrzysta: niegdyś niewolnik, a dziś stażysta

Bezpłatny staż i praktyka bardzo często określany jest mianem „niewolnictwa XXI wieku”. Czy zjawisko jest jednak aż tak powszechne, że należy rozpocząć publiczną debatę na temat wykorzystywania młodych ludzi w charakterze darmowej siły roboczej? Studenci i organizatorzy kampanii „Nie robię tego za darmo” uważają, że tak!

“Zlecano mi najgorsze prace, pracownicy firmy wykorzystywali na maxa to, że jestem do ich usług. Jeśli nie było nic do zrobienia, nikt nie zwracał na mnie uwagi”; “Każdy mój pomysł był odrzucany, nie płacono mi nic i wiedziałam że i tak nie zostanę tam dłużej. Potrzebne było mi doświadczenie, a to jedyna była opcja żeby je zdobyć”; “Wszak to rzecz pewna i oczywista: niegdyś niewolnik, a dziś stażysta” – te i wiele innych opinii na temat darmowych praktyk i staży można znaleźć w dziale Wasze Historie, zamieszczonym na stronie internetowej kampanii “Nie robię tego za darmo”.

Jeśli mieliście okazję odbyć darmowe praktyki lub staż, na którym zdobyliście gruntowaną wiedzę z zakresu ceremonii parzenia kawy i herbaty oraz doskonale opanowaliście umiejętność kserowania, to przyłączcie się do kampanii! Swoimi przemyśleniami możecie podzielić się na stronie internetowej akcji w dziale “Wasze Historie“.

Zwrócenie uwagi na skalę problemu i propagowanie alternatyw, to podstawowe cele organizatorów tej nowatorskiej kampanii. Praktyki i staże nie muszą być wcale bezpłatne i bezwartościowe!
Największym problemem jest oczywiście powszechny wyzysk, który stał się bardzo popularnym narzędziem w dobie kryzysu gospodarczego i rosnącego poziomu bezrobocia. Czy proceder ten zostanie ukrócony? Przekonamy się już niedługo…

“Nie robię tego za darmo” jest pierwszą w Polsce kampanią społeczną z zakresu etyki biznesu, która odnosi się bezpośrednio do . Jest także swoistym manifestem krytykującym wyzysk młodych pracowników i zjawisko współczesnego niewolnictwa, o którym szerzej pisaliśmy już w artykule “Absolwent na rynku pracy, czyli w pogoni za stażem”.

Organizatorem kampanii, która wystartowała 20 września i potrwa do września 2014, jest Fundacja Wspieramy Wielkich Jutra. Inne działania, które będą prowadzone w ramach kampanii, to m.in. kampania outdoorowa, panele dyskusyjne na uniwersytetach, współpraca z organizacjami studenckimi oraz działania niestandardowe w przestrzeni miejskiej. Inicjatorem kampanii jest serwis pracy zdalnej inCLICK, a wykonawcą agencja Commercial Communications.

Wszystkie informacje na temat kampanii znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej http://nierobietegozadarmo.pl

Weź udział w dyskusji na temat bezpłatnych praktyk.

Autor: Miłosz Szkudlarski

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kariera w budownictwie

Budownictwo to prężnie rozwijająca się branża, nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie właśnie tam skierować swoje zawodowe kroki. Jesteś na architekturze, chemii, inżynierii środowiskowej

Czytaj więcej »

Sukces w pigułce

Ruszyła I Edycja Programu Edukacyjnego Pigułka Sukcesu skierowanego do studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Łódzkiej oraz do uczelni medycznych w Warszawie i Łodzi. Celem realizowanych w

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję