Site logo

Jak wybrać promotora? Seminarium dyplomowe dla początkujących

Wybór promotora to często decyzja podejmowana w ciągu kilku minut. Jej konsekwencje, w najbardziej ekstremalnych wypadkach mogą ciągnąć się kilka lat. Myślę, że warto poważnie zastanowić się przed wyborem naukowego opiekuna, jakie kryteria wziąć pod uwagę? Jakie są sygnały ostrzegawcze? Co i gdzie warto sprawdzić?

Kim jest promotor?

Choć mówiłem już o tym w Akademii Belfra, warto przypomnieć sobie znaczenie promotora w procesie pisania pracy dyplomowej.

Z jednej strony jest to ktoś, kto za pomocą odpowiednich sankcji będzie pilnować harmonogramu i jakości tworzenia pracy dyplomowej, z drugiej strony jest to nauczyciel, który poprowadzi Cię przez trudy pisania i redagowania tekstu. Będzie Cię motywować, kiedy przestaniesz tworzyć, wspierać Cię w trakcie zmagania się z trudnościami i towarzyszyć Ci w trakcie obrony, prawie jak adwokat w sądzie!

Jakie konsekwencje ma zły wybór

Jeśli rola promotora jest tak istotna, nietrudno domyślić się, co może się stać jeśli wybierzesz źle. Chcesz poznać konsekwencje? Oczyma wyobraźni przenieś się w przyszłość i zobacz siebie z podkrążonymi oczami, pijącego 5 kawę o 4 nad ranem piszącego po raz dziesiąty pierwszy rozdział swojej pracy, która i tak jest już 5 miesięcy po terminie wcześniej planowanej obrony.

Co może pójść źle w relacjach z promotorem?

Nie dogadać się można na wiele sposobów. Konsekwencje nieporozumień są dość dotkliwe dla studentów. Znane są sytuacje braku kontaktu z promotorem, zmieniania zdania odnośnie własnych poprawek w tekście, obrażania się na studentów, a nawet nie pojawiania się na seminarium dyplomowym. Jeśli więc myślisz, że jesteś panem sytuacji, mylisz się i to dość poważnie. Promotor i dyplomant to duet, nawet Mietek Szcześniak nie zabrzmiałaby dobrze w dumce na dwa serca z Boską Florence!

Cechy promotora

Można mówić o dwóch istotnych obszarach, w których zachodzą najważniejsze procesy na seminarium dyplomowym.

  1. Pierwszym obszarem jest skrupulatność, dokładność i rzetelność w sprawdzaniu nadsyłanych tekstów. Tutaj postawy są bardzo różne. Zdarzają się promotorzy którzy sprawdzają pracę co do przecinka i każdej kropeczki, są też tacy, którzy pozostawiają dużą dowolność a reguły poprawności i metodologii traktują jedynie jak niezobowiązującą propozycję
  2. Drugim obszarem jest konsekwencja w przestrzeganiu terminów. Tutaj też postawy bywają różne. Można bowiem traktować termin jak świętą i niesłychanie ważną sprawę, można także traktować harmonogram jak luźną propozycję. 

W filmie poniżej wyodrębniliśmy cztery style prowadzenia seminarium dyplomowego:

  1. Hardkorowa skuteczność, promotor jak terminator, czyli dużo stresu, ale wszystko idzie jak w zegarku
  2. Nerwowa atmosfera. Mogą wystąpić problemy z terminową obroną ale praca będzie zrealizowana na wysokim poziomie.
  3. Wszystko przejdzie ważne że zdane! Jeśli czujesz, że Twój promotor lokuje się właśnie w tej ćwiartce naszego układu współrzędnych, lepiej trzymaj kciuki by miał on odpowiednią siłę przebicia!
  4. Ostatnia możliwość jest smutna – ani na czas, ani dobrze, całe seminarium można zaś określić jako seminarium niepewności. 

Jak wybrać promotora

Teraz chyba już wiesz, jak ważne jest dokonanie dobrego wyboru! Jeżeli chcesz, dowiedzieć się, na co jeszcze zwrócić uwagę, zapraszam do obejrzenia filmu!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję