Site logo

Jak warmińsko-mazurskie uczelnie pomagają Ukrainie?

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pomaga swoim ukraińskim studentom. Warmińsko-mazurskie uczelnie pomagają także wojennym uchodźcom oraz przygotowują wsparcie dla kandydatów na studia z ogarniętej wojenną zawieruchą Ukrainy.

Studenci z Ukrainy studiowali na uczelniach w Olsztynie i innych ośrodkach akademickich województwa warmińsko-mazurskiego już przed atakiem Rosji na ich kraj. Studiowali przede wszystkim na kierunkach prowadzonych w języku polskim i angielskim. Stanowili jedną z większych grup obcokrajowców, zarówno jako stali studenci, jak i w ramach wymiany międzynarodowej. Nic dziwnego, że ich macierzyste uczelnie zaangażowały się w pomoc humanitarną dla uchodźców. Szkoły wyższe przygotowują się także na nową sytuację – dużą grupę nowych kandydatów, obywateli Ukrainy, wojennych uchodźców.

Studenci z Ukrainy przed wojną

Przed wojną studenci z Ukrainy mieli możliwość studiowania w Polsce (za darmo), na podstawie Karty Polaka, albo na zasadach ogólnych dla studentów zagranicznych spoza Unii Europejskiej (płacąc za studia). Przyciągał ich głównie Olsztyn, największy ośrodek akademicki w regionie.

Największą uczelnią na Warmii i Mazurach jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Przed wybuchem wojny studiowało tam 33 studentów z Ukrainy, na kierunkach: administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, filologia rosyjska, gastronomia sztuka kulinarna, informatyka, kierunek lekarski, lingwistyka w biznesie, prawo, stosunki międzynarodowe, medycyna weterynaryjna, zarządzanie, studia wspólne z Uniwersytetem „Politechnika Lwowska”: politologia. – Wszystkie kierunki są prowadzone w języku polskim. Uniwersytet przyciągnął również pracowników naukowych z Ukrainy. Obecnie jest ich 12, zostali oni wraz ze swoimi rodzinami objęci opieką UWM. – podaje Łukasz Staniszewski Rzecznik prasowy UWM.

Pomoc w czasie wojny

Po ataku Rosji na Ukrainę i fali uchodźców do Polski podlaskie uczelnie zaangażowały się mocno w pomoc uchodźcom. 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nie pozostaje obojętny i śle swoje wsparcie obywatelom ukraińskim. W domach studenckich fundacji ŻAK obecnie zakwaterowanych jest 6 rodzin pracowników z Ukrainy. Przygotowano w budynku dawnego akademika przy ul. Żołnierskiej „Bratniak” 480 miejsc dla uchodźców. Z inicjatywy Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM została zorganizowana zbiórka artykułów pierwszej potrzeby, które do tej pory zostały przetransportowane na teren Ukrainy lub przekazane miejscowym potrzebującym. UMW zorganizował także zbiórkę funduszy na stronie na zakup artykułów pomocy humanitarnej. Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców prowadzi bezpłatne 30-godzinne kursy na poziomie początkującym dla 40 Ukraińców. – Pracownicy UWM prowadzą także zajęcia z języka polskiego z Ukraińcami w ramach wolontariatu poza Uczelnią. Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej złożyło wniosek do NAWA w ramach programu „Solidarni z Ukrainą” dotyczy on przyznania środków na stypendia i dalsze nauczanie jęz. polskiego (stypendia dla 24 studentek oraz pokrycie kosztów nauczania j. polskiego). Wydział Sztuki prowadzi cykl „Make Art, Not War”, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Akademickie Centrum Kultury otworzyło świetlicę dla dzieci z Ukrainy, gdzie dwa razy w tygodniu organizowane są zajęcia. Wolontariat Wydziału Humanistycznego i Wydziału Nauk Społecznych niesie pomoc psychologiczna i pedagogiczna dla dzieci miast Rybaki, Łańsk, Gryźliny, Ostróda. – informuje Łukasz Staniszewski Rzecznik prasowy UWM.

Studia dla Ukraińców

Trudno powiedzieć, jak szybko tysiące dziewczyn i chłopaków z Ukrainy w wieku licealnym będzie w stanie podjąć studia na uczelniach w Kijowie, Charkowie, Lwowie i innych ośrodkach akademickich swojego kraju. Dlatego uczelnie z Olsztyna i Warmii i Mazur szykują się do szerszego otwarcia uczelni dla kandydatów uciekających przed wojną. Tylko część z potencjalnych kandydatów zna na tyle język polski lub angielski, żeby zacząć studia na kierunkach prowadzonych w tym języku. Dla nich językiem ojczystym jest ukraiński lub rosyjski, a znikoma część polskich uczelni do tej pory prowadziła programy studiowania w tych językach. A to wymagałoby przygotowania po rosyjsku lub ukraińsku nowych sylabusów, formalności, zatrudnienia wykładowców. Czytaj: czasu i pieniędzy.  Uczelnie zdają sobie sprawę z tego problemu i szukają rozwiązań. Na razie ciężko mówić o konkretach, bo nikt nie wie jak, długo potrwa wojenna zawierucha i jak sfinansować ewentualne uruchamianie nowych kierunków.

Studiów ani po ukraińsku,  ani rosyjsku, nie było dotychczas na większości podlaskich uczelni. A w przyszłości? 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie prowadzi studia w języku polskim i angielskim. Uczelnia nie będzie wprowadzała preferencyjnych zasad rekrutacji dla studentów z Ukrainy. 

Przeniesienia studentów z ukraińskich uczelni

Pojawia się też wyzwanie związane z przyjmowaniem na polskie szkoły wyższe studentów z ukraińskich uczelni, które podczas wojny przerwały zajęcia.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie do połowy kwietnia rozpatrzył blisko 200 wniosków dotyczących przeniesienia z uczelni ukraińskich.  Najwięcej osób chciało kontynuować studia na kierunku lekarskim. W dalszej kolejności przeniesienia dotyczyły kierunku biologia, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, zarządzanie, mechanika i budowa maszyn, filologia angielska, filologia germańska, informatyka, matematyka, prawo, weterynaria, projektowanie wnętrz.

Więcej informacji o pomocy Warmińsko-mazurskich uczelni dla Ukrainy:

http://www.uwm.edu.pl/solidarni-ukraina

https://olsztyn.tvp.pl/59690644/z-ukrainskiej-uczelni-na-uwm-osoby-z-nami-zaprzyja%C5%BAnione

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

SWPS ponownie dla maturzystów

Maturzyści i wszystkie osoby zainteresowane Wiedzą o Społeczeństwie mogą wziąć udział w warsztatach “WOS jest łatwy, czyli jak zdać maturę”. Zajęcia odbędą się w piątek,

Czytaj więcej »

Czesne pójdzie w górę

Od października wzrośnie czesne za niektóre kierunki studiów w krakowskich uczelniach. Podwyżki wyniosą od 50 do nawet 600 zł i obejmą studia zaoczne oraz wieczorowe,

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję