pieniadze stypendiumJeśli myśleliście, że od roku akademickiego 2014/2015 będziecie mogli pobierać stypendia już na pierwszym roku studiów, to Wasze marzenia właśnie legły w gruzach. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna – rząd wycofał się z tego projektu, ale zapomniał poinformować o tym opinii publicznej.

Projekt nowelizacji ustawy "prawo o szkolnictwie wyższym" zawierał zapis, że już w roku akademickim 2014/15 stypendia naukowe miały trafiać do studentów pierwszego roku. Podstawą do przyznania stypendium miały być wyniki uzyskane na egzaminie dojrzałości. Informacja o możliwości przyznania świadczenia byłaby udzielana już w trakcie rekrutacji na studia.

A miało być tak pięknie...
Zapis został jednak wykreślony na wniosek Ministerstwa Finansów, które argumentuje to względami budżetowymi. Okazuje się bowiem, że wprowadzenie zmian w systemie udzielania świadczeń stypendialnych, kosztowałoby około 376 mln zł. "Nowa regulacja dotycząca przyznawania stypendiów od pierwszego roku w czasie konsultacji społecznych budziła wątpliwości" - tłumaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Na co zatem lepiej wydać "studenckie pieniądze" pochodzące od podatników? Podpowiadamy: na zakup czekają kolejne szybkie pociągi Pendolino, które pozwolą studentom dojechać szybko do domu po przysłowiowe "słoiki od mamy i babci".

- To świadczenie pomogłoby utrzymać się na studiach w tym najtrudniejszym okresie dla studenta, jakim jest pierwszy rok - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Czy można polemizować z jego słowami? Początki zawsze są trudne, ale samodzielne utrzymanie się na pierwszym roku studiów można śmiało już zaliczyć do grona baśni i legend.

Ile jednak kosztuje utrzymanie na studiach? Czy są to sumy liczone w setkach, a może już tysiącach złotych? Jeśli nie wiesz ile musisz wydać za możliwość studiowania na darmowych studiach dziennych, to koniecznie przeczytaj artykuł: "Kosztowne, darmowe studia dzienne".

Autor: Miłosz Szkudlarski
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nasze najnowsze artykuły

loading...
Artykuły wybrane dla Ciebie

Najpopularniejsze kierunki studiów

Kierunki studiów pod lupą, czyli rekomendowane programy studiów

loading...
Kierunki studiów pod lupą - rekomendowane programy studiów

Matura, rekrutacja na studia, egzaminy, finansowanie studiów, pierwsza praca | Wybierz poradnik

Studia w Polsce | Gdzie studiować? Jak wybrać uczelnie i miasto?

loading...
Gdzie studiować?

Studia w Polsce | Nowe kierunki studiów I oraz II stopnia

loading...
Nowe kierunki studiów

Studia w Polsce | Rekrutacja na studia I i II stopnia

loading...
  Rekrutacja na studia

Studia za granicą | Najpopularniejsze artykuły na temat studiów za granicą

loading...
Artykuły na temat studiów za granicą wybrane dla Ciebie

Praca i kariera zawodowa | Kto zarabia najwięcej? Najbardziej przyszłościowe zawody

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->