Site logo

Jak odwołać się od wyniku z matury 2024?

Jesteście zawiedzeni wynikiem egzaminu dojrzałości? Myślisz, że źle zostały policzone punkty? Uważasz, że praca została niesprawiedliwie oceniona? Masz możliwość złożenia wniosków o wgląd swojej pracy oraz ponowne sprawdzenie egzaminu maturalnego.

Nie takiego wyniku się spodziewałeś?

Wracasz z egzaminu maturalnego i myślisz: „dobrze mi poszło, nie było wcale tak źle”. Sprawdzasz w ten sam dzień klucz, podliczasz punkty i czekasz na ten sądny dzień. Zostaje Ci wręczone świadectwo maturalne i okazuje się, że otrzymałeś mniej punktów niż zakładałeś. Szok i niedowierzanie? Z pewnością! Od wyniku maturalnego będą zależały Twoje losy w rekrutacji na studia. Jeśli masz spore wątpliwości i sądzisz Twój wynik jest niższy niż powinien być, możesz skorzystać z prawa, które przysługuje każdemu maturzyście. Aby obejrzeć swoją pracę i sprawdzić, jak ocenił Cię egzaminator należy specjalny wniosek o wgląd do pracy co Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na decyzję czeka się średnio około tygodnia, a formularz możesz pobrać ze strony CKE. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna poinformuje się o wyznaczonym terminie, w którym możesz obejrzeć swoją pracę.

Jak wygląda sprawdzanie własnej pracy?

Podczas spotkania w siedzibie CKE możesz obejrzeć swoją maturę, a także kartę odpowiedzi wypełnianą przez egzaminatora. Od zeszłego roku maturzyści mają możliwość wykonania zdjęć części lub całej pracy. Do roku 2015 CKE nie wyrażała zgody na kopiowanie arkuszu egzaminacyjnego, a abiturientom pozostawało tylko przepisywanie zadań i odpowiedzi. W czasie sprawdzania wszystkich zadań koniecznie zwróć uwagę:

  • czy praca została sprawdzona w całości, a żadne zadanie nie zostało pominięte,
  • czy egzaminator i osoba sprawdzająca pracę po nim dobrze zsumowali punkty,
  • czy odpowiedzi są zgodne z kluczem odpowiedzi.

„Zostałem źle oceniony” – co dalej?

Sprawdziłeś swoją pracę i uważasz, że zostałeś źle oceniony? Jest wyjście i z tej sytuacji. Każdy maturzysta w przeciągu pół roku od ogłoszenia wyników matur ma możliwość wglądu do swojej pracy i złożenia wniosku o ponowne sprawdzenie pracy. Jeśli zdający nie zgadza się z wynikiem, musi się zwrócić o weryfikację sumy zebranych punktów. Taki wniosek, wraz z uzasadnieniem, składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie dwóch dni roboczych od dnia dokonania opisanego wyżej wglądu. Odpowiedni formularz dostępny jest na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Weryfikacja dokonywana jest w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku. Odpowiedź będzie w formie pisemnej, najprawdopodobniej w terminie czternastu dni. Jeśli mimo sprawdzenia i odwołania maturzysta nadal nie zgadza się z wynikiem może odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego (KAE). Takie odwołanie składa się za pośrednictwem dyrektora OKE, w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów. Należy w nim wskazać zadania egzaminacyjne, które zdaniem zdającego, są błędnie ocenione wraz z uzasadnieniem. Wniosek bez uzasadnienia merytorycznego zostanie zwrócony maturzyście do uzupełnienia i nie będzie przekazany do Kolegium.

Jest to stosunkowo nowy organ działający przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – działa od 2017 roku. Jest będzie odpowiedzialny między innymi za ponowne sprawdzanie egzaminów maturalnych. W skład kolegium wchodzą nauczyciele z odpowiednim doświadczeniem oraz kwalifikacjami, jednym słowem: specjaliści w swojej dziedzinie. Komisja zbiera się i ponownie sprawdza Twoje odpowiedzi. Masz więc możliwość weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego.

Jak sformułować wniosek?

Warto pamiętać, że ponowne sprawdzenie pracy może skutkować tylko podwyższeniem wyniku – nie ma możliwości odjęcia punktów, co działa na korzyść maturzysty. Wniosek o powtórne sprawdzenie pracy należy napisać samemu. Pamiętaj, że jest to pismo urzędowe i w taki sposób powinno zostać przygotowane. Aby Twoja prośba została pozytywnie rozpatrzona należy dobrze uargumentować wniosek. Warto zacytować swoją odpowiedź, która nie została uznana i udowodnić, że jest słuszna. Najlepiej powoływać się na klucz odpowiedzi i udowodnić, że udzielane odpowiedzi zawarte w pracy są tożsame z odpowiedziami wskazanymi w kluczu.

Ilu maturzystów się odwołuje?

Wnioski o wgląd, a także ponowne sprawdzenie zgłasza coraz więcej maturzystów, którzy są przekonani, że powinni otrzymać więcej punktów. Dane przedstawiane co roku przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wykazują, że wnioski składa około 5% wszystkich zdających. To oznacza, że prośbę o wgląd ocenionej pracy składa kilkanaście tysięcy maturzystów! Najczęściej maturzyści chcą obejrzeć swoje pracę z:

  • matematyki na poziomie podstawowym,
  • biologii na poziomie rozszerzonym
  • chemii na poziomie rozszerzonym.

Jeśli decyzją kolegium wynik zostanie podwyższony, maturzysta otrzymuje nowe świadectwo. Stare należy wcześniej złożyć w swojej szkole. Kiedy otrzymasz nowe świadectwo koniecznie zgłoś ten fakt do działu rekrutacji na uczelni. Dzięki temu wynik w systemie IR zostanie podwyższony, a Ty zyskasz większe szanse na dostanie się na wymarzone studia.

Co po weryfikacji wynikach matur?

Jeśli udało się zdać maturę – możesz przejść do kolejnego etapu. Tutaj znajdziesz artykuły w dziale Poradnik kandydata, które pomogą w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów.

Jeśli matura poszła gorzej, nie trać nadziei. Tutaj możesz przeczytać, jakie masz możliwości.

Sprawdź studia

Zaraz po ogłoszeniu wyników matur warto sprawdzić ofertę studiów. Zastanowić się, czy dotychczasowy kierunek i uczelnia to najlepszy wybór. A może warto poszukać innych opcji?

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Matura 2024 w pigułce

We wrześniu zaczyna nowy rok szkolny i wydaje się, że do matury daleeeeko… Uczniowie klas maturalnych jednak powoli rozpoczynają przygotowania do pierwszego, poważnego egzaminu w

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję