Site logo

Jak nauczyć się na egzamin ustny?

Egzamin ustny o ile jest dobrze przeprowadzony to idealna forma egzaminu. Daje szanse zobaczyć obszary wiedzy i niewiedzy studenta, określić, które z zagadnień są w pełni przyswojone, które niezrozumiane. Będziemy za chwilę zastanawiać się, jak uczyć się do egzaminu ustnego. Nasze refleksje będą miały jedno istotne założenie, takie mianowicie, że Twój nauczyciel kieruje się szczerymi intencjami dydaktycznymi i rzeczywiście chce sprawdzić rzetelnie Twoją wiedzę!

Wprowadzenie

Egzamin ustny to okazja do interakcji, choć należy pamiętać, że niektórzy nauczyciele lubią ją ograniczać do minimum, tzn zadają otwarte pytanie, wyznaczają czas na odpowiedź i przez kilka minut patrzą na Ciebie z pokerową miną. Są też nauczyciele, którzy bywają tak zachwyceni swoim pytaniem, że sami na nie odpowiadają, wtedy nie należy im raczej przeszkadzać – pozwól im wstawić sobie piątkę! Przejdźmy jednak do konkretów!

Ustrukturyzuj swoją wiedzę

Wykorzystaj spis treści lub utwórz konspekt. Rozrysuj sobie mapy myśli każdego zagadnienia. Pamiętaj, że chodzi o przyswojenie struktur wiedzy. Jaka korzyść z pamiętania spisu treści? Kiedy zostaniesz poproszony o wypowiedź na dany temat, będziesz pamiętać, które z zagadnień są ważne i jak są ze sobą powiązane. 

Zdobądź wiedzę o tzw. ciekawostkach

Jeśli w tekście pojawia się jakieś ciekawe słowo, czy sformułowanie słabo rozwinięte przez autora warto podążyć dalej tym tropem. Zdarza się tak, że sięgnięcie do słownika, czy wygooglowanie jakiegoś problemu może Ci zapewnić ocenę bardzo dobrą. 

Przeprowadź próbę

Kiedy czytasz tekst i uczysz się do egzaminu wypisz sobie kilka pytań otwartych, które możnaby zadać. Przeprowadź próbę, zadaj sobie te pytania, wyznaczając kilka minut czasu na odpowiedź. Nagraj sobie własną wypowiedź na smartfona i posłuchaj uważnie rezultatu. Bądź krytyczny wobec siebie, ale też postaraj się pomyśleć pozytywnie o swojej odpowiedzi. 

Przypomnij sobie elementy podkreślane przez nauczyciela

Każdy nauczyciel ma swoje ulubione tematy. Po czym je rozpoznać? Zwróć uwagę na to, o czym mówił najdłużej najszerzej. Przypomnij sobie też, jakie zagadnienia były najbardziej wyakcentowane. Jeśli należycie przygotujesz ten temat może on okazać się strzałem w dziesiątkę. W krytycznym momencie, kiedy wszystko inne okaże się beznadziejne przywołanie takiego tematu świetnie spełnia rolę koła ratunkowego.

Wizualizacja

Już na etapie uczenia się wyobrażaj sobie egzamin. Kiedy przeczytasz akapit, postaraj się opowiedzieć jego treść nie tyle sobie, ile wyobrażonemu egzaminatorowi. Taka wizualizacja może Ci pomóc zwłaszcza, jeśli jesteś podatny na stres i egzamin ustny stanowi dla Ciebie barierę nie do przeskoczenia. 

Podsumowanie

Egzamin ustny może stać się świętem wiedzy i biegłości w opanowaniu tematyki zajęć. Jest też dobrą okazją do rzeczywistego skonfrontowania stanu wiedzy studenta z wymaganiami. Chciałbym, żebyś zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt. Twój nauczyciel mógłby zrobić test, sprawdzenie pracy testowej zajmuje około 40 sekund, jeśli test jest rozległy. Egzamin ustny do około 10 minut na osobę. W zasadzie powinieneś być wdzięczny za poświęcenie Ci czasu, który daleko wykracza poza zobowiązania Twojego nauczyciela wobec uczelni. Mógłby siedzieć w domu w kapciach sącząc piwko, tymczasem poświęca swój czas, aby zrealizować egzamin zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Gdy pierwszy termin nie okaże się szczęśliwym, nie poddawaj się i postaraj się zdać w drugim terminie!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Mobilny portfel

Czasem portfel nie mieści się w kieszeni lub w torebce? Bądź gubi się na imprezie? Brak portfela to już nie problem. Mam dla ciebie rozwiązania

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję