Site logo

Jak lubuskie uczelnie pomagają Ukrainie?

Uniwersytet Zielonogórski i inne lubuskie uczelnie pomagają swoim ukraińskim studentom. Lubuskie uczelnie pomagają także wojennym uchodźcom oraz przygotowują wsparcie dla kandydatów na studia z ogarniętej wojenną zawieruchą Ukrainy.

Studenci z Ukrainy studiowali na uczelniach w Zielonej Górze i innych ośrodkach akademickich województwa lubuskiego już przed atakiem Rosji na ich kraj. Studiowali przede wszystkim na kierunkach prowadzonych w języku polskim i angielskim. Stanowili jedną z większych grup obcokrajowców, zarówno jako stali studenci, jak i w ramach wymiany międzynarodowej. Nic dziwnego, że ich macierzyste uczelnie zaangażowały się w pomoc humanitarną dla uchodźców. Szkoły wyższe przygotowują się także na nową sytuację – dużą grupę nowych kandydatów, obywateli Ukrainy, wojennych uchodźców.

Studenci z Ukrainy przed wojną

Przed wojną studenci z Ukrainy mieli możliwość studiowania w Polsce (za darmo), na podstawie Karty Polaka, albo na zasadach ogólnych dla studentów zagranicznych spoza Unii Europejskiej (płacąc za studia). Jednym z kierunków, na które się zdecydowali, była Zielona Góra. 

Przed wybuchem wojny na Uniwersytecie Zielonogórskim studiowało 57 studentów z Ukrainy. Uczyli się oni na kierunkach: architektura, automatyka i robotyka, biotechnologia, filologia polska, filologia angielska, filologia rosyjska, informatyka, logistyka, pedagogika, pielęgniarstwo. Warto zaznaczyć, że wszystkie te kierunki prowadzone są w języku polskim. 

Pomoc w czasie wojny

Po ataku Rosji na Ukrainę i napływie fali uchodźców do Polski lubuskie uczelnie zaangażowały się mocno w pomoc uchodźcom. 

Jak zaznacza Katarzyna Doszczak z Biura Prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego: – Przybywający z Ukrainy uchodźcy mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, realizowane przez CWOzN. Ponadto zapewniono pomoc logistyczną przy przywiezieniu rodzin z ogarniętej wojną ziemi ukraińskiej do Polski. – Dla tych, którzy nie posługują się językiem polskim, uczelnia oferuje bezpłatne kursy językowe, ułatwiające funkcjonowanie w naszym kraju. – Również studenci zielonogórskiej uczelni angażują się w pomoc poszkodowanym poprzez organizacje zbiórek na rzecz uchodźców z Ukrainy. – Dodaje Doszczak.

Studia dla Ukraińców i przeniesienie z Ukraińskich uczelni

Trudno powiedzieć, jak szybko tysiące dziewczyn i chłopaków z Ukrainy w wieku licealnym będzie w stanie podjąć studia na uczelniach w Kijowie, Charkowie, Lwowie i innych ośrodkach akademickich swojego kraju. Dlatego uczelnie z Zielonej Góry i województwa lubuskiego szykują się do szerszego otwarcia uczelni dla kandydatów uciekających przed wojną. Tylko część z potencjalnych kandydatów zna na tyle język polski lub angielski, żeby zacząć studia na kierunkach prowadzonych w tym języku. Dla nich językiem ojczystym jest ukraiński lub rosyjski, a znikoma część polskich uczelni do tej pory prowadziła programy studiowania w tych językach. A to wymagałoby przygotowania po rosyjsku lub ukraińsku nowych sylabusów, formalności, zatrudnienia wykładowców. Czytaj: czasu i pieniędzy.  Uczelnie zdają sobie sprawę z tego problemu i szukają rozwiązań. Na razie ciężko mówić o konkretach, bo nikt nie wie, jak długo potrwa wojenna zawierucha i jak sfinansować ewentualne uruchamianie nowych kierunków.

Przybywający do Zielonej Góry studenci z Ukrainy muszą nastawić się na niełatwe zadanie, zwłaszcza jeżeli do tej pory nie uczyli się podstaw języka polskiego. Uniwersytet Zielonogórski w swojej ofercie nie posiada kierunków studiów, które byłyby prowadzone w języku rosyjskim czy ukraińskim. Na ten moment władze uczelni nie planują także dodawać żadnych kierunków w tych językach do swojej oferty edukacyjnej. Przy chęci studiowania w województwie lubuskim kluczowe zatem może okazać się zapisanie na kurs języka polskiego, chociażby ten, oferowany przez zielonogórską uczelnię. 

Pojawia się też wyzwanie związane z przyjmowaniem na polskie szkoły wyższe studentów z ukraińskich uczelni, które podczas wojny przerwały zajęcia.

Obecnie Uniwersytet Zielonogórski nie poinformował o żadnych działaniach mających na celu ułatwienie rekrutacji kandydatom z Ukrainy. W tej sytuacji zasady rekrutacyjne pozostają bez zmian w stosunku do lat poprzednich.

Więcej informacji o pomocy Lubuskich uczelni dla Ukrainy:

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

SnowMotion

Marzy Ci się pierwsze w tym sezonie zimowe szaleństwo na desce?  SnowMotion przygotowało propozycję dla wszystkich, którzy chcą w tym sezonie poszaleć w górach na desce

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję