Znajomość takich języków oprogramowania jak Java, C#, Ruby on Rails pozwala na łatwe zamustrowanie się do dobrej pracy w sektorze nowoczesnych technologii. Nauka ich jest nie jedną silną stroną kierunku informatyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Studia informatyczne na tym Wydziale wyróżnia także praktyczne stosowanie w sektorze ICT przetwarzania big data, internet of things (IoT), machine learning oraz rozwiązań mobilnych i chmurowych. Atutem jest ścisła współpraca z branżą IT, w tym Intelem i Microsoftem.


Początkujący Informatyk zarabia 4000-5000 złotych, a po kilku latach może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc czasami przekwalifikować się albo zmienić kierunek studiów, aby otworzyć drzwi do pracy w branży IT. Wystarczy wybrać informatykę na takiej uczelni, gdzie jest mało teorii, a dużo praktyki. Jak na Collegium Balticum w Szczecinie.


Skąd bierze się tak wiele nieporozumień i niespełnionych oczekiwań kandydatów, którzy uważają, że na Informatyce nauczą się składać komputery, instalować system operacyjny i obsługiwać programy graficzne? Omawiana tu dziedzina to stosunkowo nowa dyscyplina naukowa, która rozpięta jest pomiędzy naukami ścisłymi, a technicznymi. Jeszcze niedawno należała, niemal w całości do matematyki. Informatyk to specjalista w zakresie przetwarzania danych, a także pisania programów i systemów, odpowiedzialnych za realizację procedur, zmierzających do transformacji danych.


Zmagania kandydatów na kierunek Informatyka

Nie każdy kandydat na informatykę rozumie, czego dotyczy wybrana przez niego dziedzina. Wielu ludzi zaskakuje już pierwszy semestr, który zdominowany jest przez matematykę.  Niektórzy w dalszym ciągu postrzegają informatyków jako ludzi, którzy naprawiają komputery, włamują się na serwery Pentagonu i administrują systemy komputerowe, pracując w niewielkim pokoiku na końcu piwnicznego korytarza średniej wielkości firmy. Obecnie działy informatyczne stanowią jedne z największych w dużych firmach, a specjalizacji tej branży jest coraz więcej. Nie łatwo uzyskać indeks dobrej uczelni technicznej, na kierunku Informatyka, dlatego od lat droga uczniów szkół średnich do rekrutacyjnego sukcesu wygląda bardzo podobnie. Doskonalą oni swoje umiejętności matematyczne, w ramach nauki dwóch przedmiotów: informatyki oraz matematyki. Oczywiście oba warto zdawać w trakcie egzaminu maturalnego, nie trzeba chyba dodawać, że poziom rozszerzony jest celem, do którego należy dążyć. Przygotowanie się do studiów na tym kierunku wiąże się z umiejętnością szybkiej logicznej analizy, tworzenia algorytmów przetwarzania informacji, olbrzymiej liczby rozwiązanych zadań i talentu, który pozwoli na zachowanie entuzjazmu i ciekawości poznawczej.

Przed przystąpieniem do testu, prosimy o wypełnienie poniższych pól:
  Oświadczam, że zapoznałem(am) się i akceptuję treść Regulaminu.

Wypełnione? W takim razie, życzymy powodzenia!


Bogata oferta dla kandydatów na Informatykę

Studia informatyczne realizowane są na bardzo wielu uczelniach. Wybór jest ogromny. To jeden z najpopularniejszych kierunków. W warunkach wzmożonej konkurencji oferta uczelni stała się bardzo różnorodna, dlatego, zwłaszcza w ostatnim czasie, pracodawcy biorą pod uwagę nie tylko dyplom inżynierski informatyka, ale także oceniają macierzystą uczelnię. Co ciekawe linia podziału nie przebiega w oparciu o rozróżnienie między publicznymi a prywatnymi szkołami. Kierunki informatyczne dzielą się po prostu na dobre i złe.

Studia, nauka i rozwój informatyka Uczenie się informatyki to praca własna, realizowanie projektów w ramach zajęć laboratoryjnych oraz uczestnictwo w konwersatoriach i wykładach. Studenci końcowych lat zobowiązani są także do zaliczenia seminariów i obrony dyplomu. Przedmioty w ramach tych studiów to przede wszystkim wiedza związana z organizacją i przetwarzaniem informacji, matematyką, językami programowania, bazami danych, systemami operacyjnymi, grafiką komputerową i sieciami komputerowymi. Studia wymagają swoistej dyscypliny intelektualnej i bardzo dużego zaangażowania w naukę.

Kariera absolwenta Informatyki

Informatyk, stawiający pierwsze zawodowe kroki, raczej nie może liczyć na wynagrodzenia z górnej półki. Paradoksalnie nie łatwo też uzyskać dobrą pracę, w której otwarte są ścieżki awansu zawodowego. Pomimo olbrzymiej wiedzy, absolwentom informatyki brakuje często praktyki, umiejętności współpracy w ramach projektów i kompetencji społecznych, niezbędnych do kooperacji z testerami, zleceniodawcami i innymi interesariuszami projektów. Rozwój zawodowy informatyków przebiega bardzo dynamicznie, dlatego już po kilku latach intensywnej pracy zawodowej, dobrze pracujący programiści, administratorzy, projektanci rozwiązań sieciowych przechodzą do swoistej ekstraklasy. Pracodawcy, zdając sobie sprawę, z bardzo dużej wartości doświadczonego pracownika, starają się docenić jego wkład realizację zleceń. Rynek pracy wraz z rosnącym doświadczeniem staje się o wiele bardziej przychylny niż na początku kariery, dlatego zmiana pracy, dla doświadczonego informatyka z dużym portfolio zrealizowanych projektów, to przysłowiowa "pestka".
Korepretycje z matematyki przed maturą
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
ul. Mieszka I 61c
71-011 Szczecin
ul. Stefana Batorego 64c
96-100 Skierniewice
ul. Stokłosy 3
02-787 Warszawa
al. Grunwaldzka 238a
80-266 Gdańsk
al. Niepodległości 2
61-874 Poznań
ul. Fabryczna 29-31
53-609 Wrocław
ul. Łabiszyńska 25
03-204 Warszawa
ul. Wagonowa 9
53-609 Wrocław

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->