Site logo

Kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w Gorzowie Wielkopolskim

Studia pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna | Gorzów Wielkopolski

Gdzie na studia z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Gorzowie Wielkopolskim?

Wszystkie studia pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem

List view

Opinie o studiach z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem. Kierunki pedagogiczne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców

Bibliotekoznawstwo
Sebastian Szczęsny

Nauczyciele idą znowu na studia?

Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.

Czytaj więcej »
Pedagogika
Sebastian Szczęsny

Nauczyciel musi być magistrem

W roku szkolnym 2020-21 wszyscy nauczyciele w przedszkolach i “podstawówkach” będą musieli mieć kwalifikacje na poziomie studiów magisterskich. – To ostatni dzwonek dla pedagogów-licencjatów, żeby

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia pedagogiczne w Gorzowie Wielkopolskim

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z nauczaniem, wychowywaniem, opieką? Sprawdź wszystkie pedagogiczne kierunki studiowania

Kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z kształceniem nauczycieli nauczania początkowego i nauczycieli przedszkola na gorzowskiej uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Co warto wiedzieć o studiach z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie pedagogiki związanej z edukacją najmłodszych dzieci, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną – dowiedz się o niej więcej. Sprawdź, co to jest pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna dostępna jest wyłącznie na jednolitych studiach magisterskich (5 lat). Studia dają możliwość uzyskania lub poszerzenia kwalifikacji zawodowych o specjalistyczną wiedzę z zakresu wychowania i edukowania na wczesnym etapie rozwoju. To jedyne obecnie studia, po których możesz zostać nauczycielem przedszkola, zerówek w przedszkolach i szkołach oraz nauczania zintegrowanego w klasach I-III szkół podstawowych.

Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
W programie studiów główny nacisk położony jest na uzyskanie zdolności mediacyjnych, perswazyjnych, nauczanie technik aktywizacji i stymulowania rozwoju dziecka, wraz z uzyskaniem wiedzy psychologicznej. Ponadto w programie oprócz pedagogiki przedszkolnej i pedagogiki wczesnoszkolnej znajdą się takie zagadnienia jak: kształcenie integralne, edukacja polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, plastyczno – techniczna, muzyczna. Z pozostałych przedmiotów, których można się spodziewać na pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej, jest emisja głosu, edukacja fizyczna, metody wychowania dzieci, kompensacja i korekta, metody samokształcenia, prawa dziecka, funkcjonowanie placówek edukacyjnych w systemie oświaty, diagnoza i terapia pedagogiczna, profilaktyka społeczna, prawo rodzinne i opiekuńcze, edukacja komputerowa i medialna, ewaluacja w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, logopedia

  • pedagogika ogólna,
  • podstawy pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej,
  • podstawy działalności wychowawczej,
  • trening umiejętności wychowawczych,
  • pedagogika przedszkolna,
  • edukacja wczesnoszkolna,
  • psychologia rozwoju człowieka,
  • psychologiczne i pedagogiczne podstawy nauczania języka angielskiego,
  • podstawy edukacji polonistycznej,
  • podstawy edukacji matematycznej,
  • podstawy edukacji przyrodniczej i społecznej,
  • podstawy edukacji muzycznej,
  • arteterapia / kynoterapia / hipoterapia,
  • projektowanie i ewaluacja indywidualnych programów rehabilitacyjnych /terapeutycznych/ rewalidacyjnych,
  • wczesna interwencja logopedyczna,
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i wyrównawcze dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu,
  • podstawy dydaktyki,
  • metodyka edukacji polonistycznej w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej,
  • metodyka edukacji muzycznej w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej,
  • metodyka edukacji matematycznej w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej,
  • podstawy pedagogiki specjalnej,
  • podstawy prawne kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • modele kształcenia, wybrane metody i strategie pracy z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych,
  • edukacja włączająca,
  • prawa dziecka / Human Rights Law,
  • organizacja i zarządzanie w oświacie z elementami prawa oświatowego,
  • konstruowanie planów pracy przedszkola i szkoły,
  • profilaktyka i bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu i szkole,
  • diagnostyka psychopedagogiczna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej,
  • warsztat diagnostyczny – poznawanie dziecka i ucznia,
  • ewaluacja i autoewaluacja w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej,
  • podstawy komunikacji społecznej,
  • warsztat umiejętności interpersonalnych,
  • etyka słowa.

Studia w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Gorzów Wielkopolskich to drugi co do ważności ośrodek akademicki w województwie lubuskim. Na uczelniach studiuje tu ponad 2 tysiące osób, a kilkaset z nich opuszcza mury uczelni jako absolwentki i absolwenci. Kandydaci mogą skorzystać z oferty studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających i jednolitych, a także podyplomowych. Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim uczelnie oferują około 50 różnych kierunków, które dostosowane są do potrzeb potencjalnych studentów. Wśród nich największą popularnością cieszą się kierunki związane z biznesem, administracją i marketingiem, a także nauki humanistyczne, pedagogika i informatyka. W regionie działa około 129 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów. Studenci mogą skorzystać z oferty uczelni państwowych i prywatnych, które oferują studia stacjonarne i niestacjonarne, dzięki czemu każdy z nich, indywidualnie dobierze kierunek i tryb nauczania. W Gorzowie Wielkopolskim studenci nie powinni się nudzić. Miasto znane jest z pięknych parków i ciekawych zabytków architektonicznych, które są warte zobaczenia. Wolny czas można spędzać w jednym z miejskich parków, na przykład w Parku Wiosny Ludów, Parku Siemiradzkiego, Parku Kopernika, czy w Rezerwacie Gorzowskie Murawy. Kolejne miejsca warte odwiedzenia, to teren wokół rzeki Kłodawki oraz nad jeziorem Nierzym. To wspaniałe miejsce na całodniowe wędrówki. Fani historii mogą zajrzeć w wolnej chwili do Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Grodu Santok lub gorzowskich Spichlerzy. Położone nad Wartą miasto urzeka swoim pięknem i zadbaną starówką, gdzie znajdziecie ciekawe puby, bary i restauracje, w których również tętni życie studenckie. Ponadto w mieście jest bogata oferta kulturalna, np. w amfiteatrze w parku Siemiradzkiego odbywają się letnie spektakle. Głównym ośrodkiem akademickim w województwie jest Zielona Góra, gdzie co roku studiuje około 10 tysięcy osób. Ponadto warto również zwrócić uwagę na Sulechów, Żary, Kostrzyn nad Odrą oraz Słubice.

Studia podyplomowe z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem

Gdzie w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem zdobywać wiedzę związaną z tematyką kształcenia przedszkolnego i wczesnoszkolnego na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na gorzowskich i lubuskich uczelniach?

Jeśli chcesz, żeby klienci w pracy mówili o Tobie nasza pani albo nasz pan – musisz zostać nauczycielem przedszkola albo początkowych klas podstawówki. A tak serio: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna jedyny obecnie kierunek umożliwiający uzyskanie uprawnień do pracy jako nauczyciel w przedszkolu, zerówkach (zarówno w przedszkolach, jak i szkołach) oraz w szkole podstawowej jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej (w klasach I-III). Jest to więc klasyczny przykład studiów przygotowujących do zawodu. Absolwent posiada przygotowanie o charakterze interdyscyplinarnym, teoretyczno-praktyczne, uprawniające do pełnienia roli zawodowej nauczyciela przedszkola oraz nauczyciela nauczania początkowego (nauczania zintegrowanego) w szkole podstawowej.

  • Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III): Po studiach z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej można pracować jako nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego w szkołach tradycyjnych i integracyjnych. Furtką do nauczania w szkole jest wykształcenie wyższe oraz uprawnienia pedagogiczne, które akurat studia z pedagogiki wczesnoszkolnej zapewniają. Głównym zadaniem nauczyciela nauczania wczesnoszkolnego jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności co najmniej z zakresu podstawy programowej, rozwijanie myślenia twórczego, kształtowanie nawyku systematycznej pracy i przygotowanie do nauki w starszych klasach. Dodatkowo prowadzi dokumentację i spotyka się z rodzicami dziecka. Stymuluje dziecko do ciągłego rozwoju oraz motywuje do dalszej pracy.
  • Nauczyciel przedszkola: Po studiach z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej można pracować jako nauczyciel w przedszkolu tradycyjnym i integracyjnym. Furtką do nauczania w przedszkolu jest wykształcenie wyższe oraz uprawnienia pedagogiczne, które akurat studia z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej zapewniają. Do głównych zadań nauczyciela nauczania przedszkolnego należy organizowanie zajęć edukacyjnych i zabaw, nauka czynności samoobsługowych, przygotowanie do nauki w szkole, życia w społeczeństwie i grupie rówieśniczej. Prowadzi obserwację pedagogiczną dziecka mającą na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dziecka. Dodatkowo prowadzi dokumentację i spotyka się z rodzicami dziecka. Stymuluje dziecko do ciągłego rozwoju.
  • Opiekun/opiekunka do dzieci: W celu pracy jako opiekun/opiekunka do dzieci warto ukończyć studia z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Głównym zadaniem opiekuna/opiekunki do dzieci jest sprawowanie opieki nad najmłodszymi. Są to zadania od podstaw, takie jak pielęgnacja i żywienia dziecka, dbanie o jego rozwój, jak i ciągła zabawa. Jest to towarzyszenie w rozwoju dziecka i jego wychowaniu. W takim charakterze pracują zazwyczaj młode osoby, które studiują i są dyspozycyjne od czasu do czasu. Bardzo często opiekunami do dzieci są osoby starsze. Jednak z czasem zawód ten profesjonalizuje się i zamożne rodziny zatrudniają wykształcone osoby do opieki nad swoimi dziećmi.
  • Guwernantka, guwerner: W celu pracy jako guwerner/guwernantka do dzieci warto ukończyć studia z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Guwerner/guwernantka to osoby, które są nauczycielami domowymi dla dzieci. Zazwyczaj takim osobom powierza się naukę najmłodszych dzieci i ich wychowanie. W polskiej tradycji przyjęło się, że najczęściej nauczanym przedmiotem jest język francuski. Zawód ten podobny jest do opiekunki, jednak zakres zadań jest zdecydowanie szerszy. Guwernantka/guwerner mają za zadanie naukę przedmiotów szkolnych, dobrych manier, języków obcych oraz gry na instrumentach. Z czasem zawód ten profesjonalizuje się i zamożne rodziny zatrudniają wykształcone osoby do opieki i nauki swoich dzieci.
  • Opiekunka/opiekun: W celu pracy jako opiekun/opiekunka osoby dorosłej należy ukończyć studia z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej lub kierunków pokrewnych. Głównym zadaniem opiekuna osoby starszej jest sprawowanie opieki nad powierzonymi, dzięki czemu zdejmują obowiązek opieki z najbliższej rodziny. Dzięki profesjonalnej pomocy seniorzy mają szansę na wykonywanie swoich codziennych obowiązków. Taki opiekun zajmuje się opieką od podstaw: poprzez pomoc w codziennych obowiązkach, przygotowanie posiłków, sprzątanie, przygotowanie i podanie leków, spacery, wizyty u lekarza, zakupy oraz inne sprawy dnia codziennego.

Praca po studiach w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Praca po studiachRynek pracy w Gorzowie Wielkopolskim oraz w innych miejscowościach w województwie lubuskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Region ten może poszczycić się stopą bezrobocia poniżej średniej krajowej, a bliskość Niemiec jest dodatkowym atutem. Dzięki temu wiele firm decyduje się na współpracę gospodarczą z zachodnią Europą. W samym województwie działa 129 tysięcy firm, co również nie jest bez znaczenia. Stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim waha się w okolicach 4% i jest o ponad połowę niższa niż średnia krajowa. W całym województwie stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6%, co również jest wynikiem trochę lepszym niż średnia krajowa. Najbardziej dochodową firmą w regionie jest Cinkciarz.pl, który ma siedzibę w Zielonej Górze. W samym Gorzowie Wielkopolskim znajdują się jednak liczne zakłady pracy, które spełniają europejskie standardy i wymogi absolwentów oraz poszukują wykwalifikowanych specjalistów. Wśród takich firm warto wymienić Kaskat Sp. z o.o., SE Bordnetze Polska Sp. z o.o., Faurecia Gorzów Sp. z o.o. Ponadto w pobliskich miejscowościach oraz w Zielonej Górze również znajdują się nowoczesne firmy, w których stale jest zapotrzebowanie na wykształconych absolwentów lokalnych uczelni. Wśród takich firm można wymienić między innymi Stelmet Sp. z o.o., Seco/Warwick Europe Sp. z o.o., czy też Gedia Poland Sp. z o.o. To wszystko sprawia, że województwo lubuskie i tutejsze ośrodki akademickie, w tym również Gorzów Wielkopolski, są warte polecenia.

Specjalista ds. employer brandingu

Co to za zawód specjalista ds. employer brandingu – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży HR? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód specjalisty ds. employer brandingu (employer branding specialist)? Specjalista ds. employer brandingu jest to osoba odpowiedzialna za

Czytaj więcej »

Zawód: specjalista ds. rekrutacji (rekruter)

Co to jest zawód rekruter – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży HR? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód specjalisty ds. rekrutacji? To osoba odpowiedzialna za proces rekrutacji pracowników do organizacji. Jej zadaniem jest identyfikacja, pozyskiwanie i selekcja

Czytaj więcej »

Zawód: kadrowa (specjalista ds. kadr)

Co to jest zawód kadrowa – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży HR? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Jakim zawodem jest kadrowa? Kadrowa to osoba odpowiedzialna za zarządzanie kwestiami personalnymi i administracyjnymi w przedsiębiorstwie. Jej głównym zadaniem jest rekrutowanie, zatrudnianie

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję