Site logo

Go4Poland – konferencja i program staży

Studia za granicą mogą być ogromną szansą i otworzyć wiele możliwości rozwoju zawodowego. Już prawie 50 tys. Polaków kształci się poza granicami kraju. Wielu z nich nie wróci do Polski po uzyskaniu dyplomu. Jak zachęcić zdolnych studentów do powrotu i spożytkowania swojego potencjału na rodzimym rynku pracy i przedsiębiorczości? Jedną z odpowiedzi może być projekt Go4Poland – Wybierz Polskę!. Jego głównym celem jest integracja środowiska biznesu ze zdolnymi studentami i stworzenie im możliwości rozwoju z Polsce, m.in. przez atrakcyjne oferty pracy i staży.

Brain circulation

Wg raportu OECD „Education at a Glance 2015”, liczba Polaków studiujących za granicą od kilku lat systematycznie rośnie. Wśród 4 mln studentów, kształcących się poza granicami swoich krajów 48 tys. to Polacy. Raport OECD zwraca uwagę, że emigracja studentów może przyczynić się do trwałej utraty znaczącej liczby wykształconych i utalentowanych osób. Publikacja wskazuje na konsekwencje ekonomiczne tego zjawiska dla krajowej gospodarki. Proces ten określa się angielskim terminem „brain circulation”.

Komisja Europejska w raporcie z 2014 roku wskazała, że studia za granicą zmniejszają prawdopodobieństwo bezrobocia – stopa bezrobocia wśród młodzieży pobierającej naukę za granicą
jest o 23% niższa. Osoby, które kształciły się za granicą lub wzięły udział w Programie Erasmus, mają wyższe kompetencje językowe i komunikacyjne, bardziej rozwinięte umiejętności pracy w międzykulturowym zespole, łatwiej dostosowują się też do nowych sytuacji.

Podczas Polish Economic Forum 2015, The Boston Consulting Group przeprowadził badania wśród studentów i młodych profesjonalistów kształcących się bądź pracujących w Wielkiej Brytanii. Z badania wynika, że większość studiujących za granicą osób chce wrócić do Polski, jednak nie zaraz po studiach, a w perspektywie 4 – 7 lat. Z kolei aż 69,8 % osób pracujących za granicą nie planuje powrotu do Polski. To, co mogłoby skłonić ich do zmiany zdania, to przede wszystkim atrakcyjna oferta pracy, lepsze warunki życia i wyższe zarobki. Osoby rozważające powrót kierują się głównie względami rodzinnymi i kulturowymi. Na pytanie, co zyskali pracując w Wielkiej Brytanii, najwięcej respondentów odpowiedziało, że docenia możliwość pracy przy projektach, do których w Polsce nie miałoby dostępu. Po powrocie, studenci chcą założyć w Polsce własną firmę (prawie 30%) ale zdecydowana większość (62%) uważa, że w Polsce nie ma do tego warunków.

Lekarstwo: debaty, programy stażowe

Młodzi ludzie studiujący za granicą mogą odegrać istotną, pozytywną rolę w procesie umacniania pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej. Aby polska gospodarka dynamicznie się rozwijała i była konkurencyjna, należy podjąć przemyślane działania by zahamować negatywne skutki odpływu kapitału ludzkiego. Fundacja GPW między innymi w tym celu uruchomiła projekt Go4Poland – Wybierz Polskę!. Ma on na celu wsparcie dialogu i konkretnej współpracy, kontaktu i wymiany informacji między środowiskiem studenckim i biznesowym.

W ramach programu Go4Poland – Wybierz Polskę! 14 grudnia 2015 r. odbędzie się konferencja „Wybierz Polskę – od rozwoju indywidualnego do rozwoju kraju”. Tego dnia w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (przy ul. Książęcej 4) spotkają się laureaci programu, przedstawiciele środowiska studenckiego, a także przedstawiciele administracji państwowej, m.in. Radosław Domagalski-Łabędzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Nie zabraknie również przedstawicieli zarządów dużych spółek. Partnerem strategicznym projektu jest PKN Orlen.

Podczas konferencji odbędą się panele dyskusyjne w dwóch tematach przewodnich:

  • Rozwój gospodarczy a szanse zawodowe młodych Polaków
  • Od rozwoju indywidualnego do rozwoju kraju. Dlaczego warto pracować w Polsce?

Udział jest bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji elektronicznej na stronie konferencji.
Konferencja będzie także transmitowana online tutaj.

Program zapewnia przekazywanie wiedzy praktycznej poprzez staże, które są podstawowym elementem w poszerzaniu zdobytej wiedzy teoretycznej oraz płynne przechodzenie z rynku edukacji na rynek pracy. Staże są płatne, minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł brutto. W Programie mogą uczestniczyć polscy studenci i absolwenci zagranicznych uczelni z całego świata, w tym studenci biorący udział w wymianach studenckich na uczelniach zagranicznych. W programie mogą też wziąć udział członkowie organizacji studenckich, samorządów studenckich i kół naukowych. Więcej informacji o programie na stronie projektu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Praktykować będzie łatwiej!

Przez trzy miesiące absolwenci szkół ponadgimnazjalnych będą mogli pracować na zasadach zupełnie innych niż reszta zatrudnionych. Ustawa o praktykach absolwenckich sankcjonuje dużą dowolność istniejącą dotychczas

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję