logo kul jpgWiększość z nas kojarzy zawód prawnika z serialu „Suits” czy „Ally McBeal”. Prawnik postrzegany jest jako mówca, który swoim płomiennym przemówieniem przekonuje do swojej racji ławników oraz sędziego. Jak w rzeczywistości wygląda ten zawód? Czy na studiach prawniczych trzeba całe noce spędzać z nosem w książkach? Czy absolwent studiów prawniczych może znaleźć pracę tylko w sądzie? Na te pytania odpowie Natalia Kuźmińska absolwentka kierunku prawa, na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Co sprawiło, że zaczęłaś studiować kierunek prawo?

Pomysł studiowania tego kierunku wyszedł bezpośrednio ode mnie. Od zawsze „widziałam się” w zawodzie prawnika i przez całą edukację dążyłam do tego, żeby studiować prawo. Nauka nigdy nie sprawiała mi większego kłopotu, dzięki temu udało mi się osiągnąć postawiony cel.

ODWIEDŹ STRONĘ WYDZIAŁU PRAWA, PRAWA KANONICZNEGO I ADMINISTRACJI NA KUL


Jak to się stało, że trafiłaś na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL)?

Rozważałam różne uczelnie - w zasadzie w całej Polsce. Do wyboru skłonił mnie prestiż uczelni, jego kadra pracowników naukowych oraz długoletnia historia tej uczelni. Ale także dobre wyniki w rankingach np. wysoka zdawalność egzaminu na aplikacje, czy wysokie noty w czasopismach dla maturzystów. Po tych pięciu latach studiów na KUL mogę śmiało stwierdzić, że nie żałuję tego wyboru.

judge gavel on law books wooden desk PXMWR9Q

Jak Ci się studiuje kierunek prawo na KUL? 

Kierunek prawo nie należy do tych najłatwiejszych - pewnie każdy, kto chce go studiować, zdaje sobie z tego sprawę. Na uczelni studiuje mi się bardzo przyjemnie - nigdy nie miałam żadnych problemów, czy to z załatwieniem formalności, kontaktem z prowadzącymi czy też nauką.


Możesz opowiedzieć mi, jak wyglądają wykłady oraz ćwiczenia na tym kierunku?

Zajęcia prowadzone są merytorycznie i ciekawie - wykładowcy starają się przekazać wiedzę w sposób bardzo przystępny, tak aby każdy student wychodząc z sali wykładowej, miał poczucie, że zrozumiał daną partię materiału. Większość zajęć prowadzą praktycy prawa - sędziowie Sądu Najwyższego, Sądów Okręgowych i Rejonowych, adwokaci i radcy prawni. Dzięki temu praktyka na KUL jest wszechobecna nawet podczas wykładów. Bardzo często na zajęciach rozwiązujemy kazusy - przez co jest nam dużo łatwiej zrozumieć pewne zagadnienia. Na ćwiczeniach piszemy pisma procesowe, które później oceniamy całą grupą i nanosimy poprawki. Na zajęciach zawsze mieliśmy okazję do dyskusji i wyrażania własnych poglądów - myślę, że taka forma zajęć aktywizuje studentów, uczy logicznego myślenia i tworzy nam możliwość do oswajania się z publicznym zabieraniem głosu. Poza tym bardzo ciekawym sposobem nauczania na zajęciach była symulacja rozpraw m.in. z prawa rodzinnego, prawa karnego, prawa cywilnego oraz prawa handlowego i międzynarodowego.

1500 PROMOCJA TK 20190310 096

Opowiedziałaś mi o zajęciach na uczelni, a może opowiesz mi, jak wspominasz praktyki?

Praktyki odbywa się w sądach, prokuraturach, a także w kancelariach prawniczych i innych instytucjach stosujących prawo. Miałam przyjemność odbyć czterotygodniowe praktyki w Prokuraturze Rejonowej w Lublinie. Był to dla mnie najbardziej wyczekiwany etap na studiach. Chciałam zobaczyć z bliska, jak wygląda praca w prokuraturze i sprawdzić nabyte podczas studiów umiejętności w pracy z praktykami. 


Co było dla Ciebie największym wyzwaniem podczas studiów?

Na pewno wyzwaniem dla każdego studenta jest opanowanie obszernego materiału z różnych dziedzin prawa i usystematyzowanie go w taki sposób, aby swobodnie operować pojęciami. Odpowiednia systematyczność w nauce jest w tym przypadku bardzo pomocna. Podczas praktyk pisałam sporo pism procesowych, dzięki czemu mogłam doskonalić swoje umiejętności poprawnej argumentacji i stosowania przepisów prawa w praktyce. 

1500 PROMOCJA TK 20190310 089

Co najbardziej podoba Ci się na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji?

Bez wątpienia kontakt władz uczelni i wydziału ze studentami. Drzwi do naszych dziekanów zawsze są otwarte, bez względu na to, jaki mielibyśmy problem, mogliśmy udać się do właściwej osoby z prośbą o pomoc. Ta otwartość jest niesamowitym atutem i pomocą dla studentów.


Jak można ciekawie spędzić czas na Wydziale?

Wydział oferuje wiele organizacji studenckich, które aktywizują studentów i pomagają im zdobyć niezbędne doświadczenie oraz kompetencje. Każdy student znajdzie na KUL coś dla siebie - mamy m.in.: Koło Naukowe Studentów Prawa KUL, które organizuje konferencje, warsztaty z prawnikami itp., czy też Uniwersytecką Poradnię Prawną KUL, gdzie studenci czwartego i piątego roku mają możliwość redagowania opinii prawnych, prowadzenia dyżurów, podczas których pod okiem profesjonalistów przyjmują interesantów, którzy szukają porad prawnych, a także Samorząd Studentów WPPKiA KUL. 

1500 PROMOCJA TK 20190310 112

Należysz do samorządu studenckiego - możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?

Samorząd Studentów Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL jest zobowiązany do reprezentacji studentów wobec władz uczelni. Naszym zadaniem jest dołożenie wszelkich możliwych starań, aby działać na korzyść studentów. Członkowie samorządu zasiadają w radzie wydziału, co ma relatywny wpływ na rozwój naszego kierunku, możemy podejmować decyzje związane m.in. z programami studiów. Naszym zadaniem jest aktywizacja studentów przez organizowanie konferencji naukowych oraz wyjazdów edukacyjnych. Największym wydarzeniem, jakie organizujemy co roku, są Lexalia, czyli Dni Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. Jest to tygodniowe wydarzenie, podczas którego odbywają się szkolenia, warsztaty, wykłady i konkursy dla studentów. A wszystko to pod okiem profesjonalistów z branży.


Czy masz już sprecyzowane plany zawodowe na przyszłość? Możesz mi o nich opowiedzieć?

Aktualnie uczę się do egzaminu na aplikację do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Mam nadzieję, że pewnego dnia uda mi się spełnić marzenia i pracować jako prokurator.

ODWIEDŹ STRONĘ WYDZIAŁU PRAWA, PRAWA KANONICZNEGO I ADMINISTRACJI NA KUL


Masz może radę dla przyszłych studentów, którzy chcieliby studiować na kierunku prawniczym?

Na pewno nie rezygnować. Jeśli nie zrozumiemy materiału na zajęciach, to zawsze można udać się do prowadzących na konsultacje i poprosić o pomoc. Ważne jest, aby angażować się w działalność studencką, bo dzięki temu można się wiele nauczyć i zdobyć kompetencje potrzebne w tym zawodzie.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->