logo kul jpgCzy na kierunku bezpieczeństwo narodowe można ukończyć specjalistyczne szkolenie spadochronowe? Czy podczas praktyk można pomóc mieszkańcom kraju, gdy „dotknie” ich klęska żywiołowa? Dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów i co można po nim robić? Na te pytania odpowie Mateusz Szczepaniak, student I roku II stopnia kierunku bezpieczeństwo narodowe na Instytucie Nauk o Polityce i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (KUL).


Studiujesz bezpieczeństwo narodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Czy możesz odpowiedzieć mi na pytanie — czym jest bezpieczeństwo narodowe?

Bezpieczeństwo narodowe to kierunek interdyscyplinarny przygotowuje do rozpoznawania wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju. Jest to dziedzina, która nieustannie się rozwija i wiem, że po tym kierunku mogą pojawić się ciekawe perspektywy.

ZOBACZ KIERUNEK BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE NA KUL

Dlaczego wybrałeś akurat ten kierunek studiów?

Jak chodziłem do liceum najbardziej interesowało mnie prawo, byłem w klasie prawniczej. Ale po pierwszym dwóch latach w szkole średniej stwierdziłem, że prawo to nie do końca moja droga zawodowa. Wtedy też zacząłem interesować się obronnością, wojskami obrony terytorialnej i militariami ogólnie. No i bezpieczeństwo narodowe okazało się idealnym połączeniem dotychczasowych zainteresowań i tych nowych.

Koo 2

Brałeś pod uwagę tylko KUL, czy może zastanawiałeś się nad studiami na innej uczelni?

Nie ukrywam, że brałem pod uwagę też inne uczelnie. Złożyłem nawet podanie na inny uniwersytet w Lublinie. Natomiast do ostatecznego wyboru bardzo mocno przekonała mnie historia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 


Możesz dokończyć myśl na temat historii KUL?

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku kraj potrzebował uczelni, która będzie kształciła naszą elitę i odbuduje struktury kraju. KUL w tamtym czasie pod nazwą Uniwersytetu Lubelskiego celująco sprawdził się w tej roli. Później, już w czasach socjalizmu w Polsce, Katolicki Uniwersytet Lubelski nie ugiął się w momencie, gdy Kościół Katolicki i wszystkie instytucje kościelne były zwalczane. Dzięki temu uważam, że Katolicki Uniwersytet Lubelski jest najlepszym możliwym wyborem do studiowania tego kierunku.

Koo 1

Zawsze chciałeś studiować bezpieczeństwo narodowe?

I tak i nie. Złożyłem także podanie na kierunek stosunki międzynarodowe, jednak bezpieczeństwo narodowe było podstawowym wyborem w moich oczach.


Jak studiuje się bezpieczeństwo narodowe na uczelni katolickiej?

Przyznam, że nie ma żadnych różnic w stosunku do innych uczelni, mamy kilka ogólnych przedmiotów akademickich, które są związane z uczelnią i religią. 

Koo 3

Które z zajęć na uczelni najbardziej zapadły Ci w pamięć?

Najlepiej wspominam ćwiczenia z podpułkownikiem dr. Stanisławem Dubajem z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Jeden przedmiot, który prowadził dr Dubaj dotyczył granicy naszego kraju, a drugie zajęcia dotyczyły służb, instytucji i straży granicznej. Dowiedzieliśmy się z tych zajęć m.in. jak wyglądają struktury służb granicznych -co było dla mnie bardzo ciekawe. Nie ukrywam, że zapamiętałem te zajęcia dlatego, że nasz wykładowca -dr Stanisław Dubaj -dzielił się doświadczeniem ze swojej pracy i przykładami, które widywał na co dzień. Dzięki temu dowiedziałem się, w jaki sposób wygląda praca w straży granicznej. 


Czy na kierunku bezpieczeństwo narodowe można odbyć ciekawe praktyki?

Oczywiście! Praktyki odbyłem w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Miałem sporo szczęścia, bo mój okres praktyk „wstrzelił” się w okres testowania Alertu RCB, czyli programu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Nie ukrywam, że byłem jedną z pierwszych osób w Polsce, która miała styczność z tym programem. Alert RCB miał swoją premierę w grudniu 2018 roku, jednakże pierwsze testy odbyły się w wakacje 2018 roku. Pierwsze wiadomości tekstowe sms, które były wysyłane do obywateli dotyczyły silnego wiatru, który towarzyszył burzom, a jego prędkość przekraczała ponad 100 km/h.


Koo 6

Na czym polegała Twoja rola w testowaniu Alertu RCB?

Moim zadaniem był nieustanny kontakt z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, które cały czas monitorowało sytuację zagrożenia w kraju. Byłem pierwszą osobą w Centrum Zarządzania Kryzysowego, która otrzymywała informację na temat zagrożeń dla mieszkańców naszego województwa. Wszystkie dane przekazywałem swojego kierownikowi, który decydował, jak i kiedy będziemy informować mieszkańców.

Na KUL działa Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego KUL. Czym zajmuje się to stowarzyszenie?

Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego KUL jest dość nowym stowarzyszeniem na uczelni -powstało w lutym 2019 roku. Jestem jednym z pomysłodawców. Cieszę się, że przez tak krótki okres działalności możemy pochwalić się udziałem członków koła na kilku konferencjach ogólnopolskich. Nie ukrywam, że dopiero się rozwijamy. Na chwilę obecną podpatrujemy, jak wyglądają m.in. konferencje, a w przyszłości sami chcielibyśmy być organizatorami konferencji z zakresu bezpieczeństwa narodowego.

Koo 4

Z tego, co się orientuję, na KUL działa także Legia Akademicka KUL. Czy mógłbyś opowiedzieć mi o tej organizacji?

Jest to organizacja proobronna, która nawiązuje do tradycji dwudziestolecia międzywojennego. W tym właśnie okresie w Polsce powstawały Legie Akademickie m.in. w Warszawie czy też Krakowie. Dopowiem, że patron naszej uczelni -Jan Paweł II - należał do takiej organizacji. Muszę wspomnieć, że KUL był pierwszą uczelnią, która po 1989 roku reaktywowała taką formację. Aktualnie świętujemy na uczelni 15-lecie Legii Akademickiej KUL. 


Warto być członkiem Legii Akademickiej KUL? Co oferuje to stowarzyszenie swoim członkom?

Legia Akademicka KUL ma za zadanie krzewienie kultury fizycznej, patriotyzmu, a także przygotowanie do służby wojskowej i obrony cywilnej. Legia Akademicka KUL współpracuje z polskimi i zagranicznymi organizacjami o podobnym charakterze. Stowarzyszenie to organizuje m.in. zawody strzeleckie, sportowe czy też specjalistyczne szkolenie spadochronowe. W Legii Akademickiej KUL nie sposób się nudzić, a jeśli ktoś ma zacięcie wojskowe, to od pierwszych chwil złapie przysłowiowego bakcyla.

ZOBACZ KIERUNEK BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE NA KUL

Co można robić zawodowo po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo narodowe?

Absolwenci bezpieczeństwa narodowego mogą szukać pracy związanej z bezpieczeństwem narodowym, bezpieczeństwem publicznym i obronnością, w administracji rządowej i samorządowej oraz służbach mundurowych takich jak: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna.


Masz już sprecyzowane plany zawodowe na przyszłość?

Planów zawodowych jeszcze nie mam sprecyzowanych. Nie ukrywam, że ostatnio myślę, aby doktoryzować się w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego. Choć muszę dodać - „czas pokaże”.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->