mariaKosmetologia zwykle kojarzona jest z gabinetami piękności, przedłużaniem rzęs oraz wzorkami na paznokciach. Okazuje się, że to tylko „wierzchołek góry” kierunku zwanego kosmetologia. Zajmuje się ona znacznie większym zakresem, zaczynając od pomocy lekarzom, aż po produkcję i dystrybucję kosmetyków. Czym można zająć się będąc absolwentem kosmetologii? Jak wyglądają studia na tym kierunku? I czy składając podanie na kosmetologię, należy mieć ponadprzeciętne umiejętności manualne? Odpowiedzi na te pytania udzieli Katarzyna Pytkowska, opiekun kierunku kosmetologia na Uczelni Medycznej im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.


Jest Pani opiekunem kierunku kosmetologia. To nowość na Uczelni Medycznej im. M. Skłodowskiej — Curie. Wcześniej ten kierunek prowadzony był na Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia (WSZKiPZ) i został przeniesiony na UM MSC. Może odpowie nam Pani na podstawowe pytanie — czym jest kosmetologia?

Kosmetologia zajmuje się dbaniem o urodę. Współcześnie jest to zwiększanie atrakcyjności fizycznej osoby, która podaje się przeróżnym zabiegom. Jest to dbanie o skórę, włosy, dłonie, stopy i całe ciało, a także o aspekt psychiczny, który jest związany z wyglądem. Prosto mówiąc, jest to zachowanie ciała w ładnym i poprawnym wyglądzie. 


ZOBACZ STUDIA LICENCJACKIE NA KIERUNKU KOSMETOLOGIA NA UM MSC

Dlaczego przyszli studenci mieliby wybrać kosmetologię właśnie na Uczelni Medycznej im. M. Skłodowskiej — Curie w Warszawie?

Przede wszystkim przyszli studenci kosmetologii powinni zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na program tego kierunku. Nasz program kosmetologii jest programem, który powstał wiele lat temu na WSZKiPZ. Od 2000 roku był stale modyfikowany i udoskonalany, przy okazji dopasowywany do aktualnych potrzeb rynku pracy. Jest to program, który jest oparty na najnowszych osiągnięciach nauki. Nie jest to tylko i wyłącznie rzemiosło, ale także najnowsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie kosmetologii.


Co wyróżnia ten kierunek na Uczelni Medycznej im. M. Skłodowskiej — Curie w Warszawie?

Odpowiem wprost — podejście naukowe. Proponujemy naszym studentom sporo godzin praktyki w połączeniu z bardzo dobrych wsparciem merytorycznym. Wychodzimy z założenia, że w tym zawodzie, oprócz wyćwiczonych zdolności manualnych bardzo ważna jest wiedza. Zarażamy naszych studentów chęcią nieustannego doszkalania się, dzięki temu nasi absolwenci są jednymi z najlepszych specjalistów w tej branży.

cosmetology salon manicure polishing procedure 897JZCT

Podejście naukowe? Może Pani rozwinąć ten temat?

Nauka w tym przypadku to nie nauczanie, ale bycie naukowcem i czerpanie z badań naukowych. Kierunek ten to połączenie wiadomości ze światowych baz naukowych, z dodatkiem wiedzy, która płynie z naszych własnych badań naukowych, które realizujemy na uczelni. W badania te bardzo mocno angażujemy naszych studentów. Nie odkryję ameryki, mówiąc, że bez nauki nie ma dydaktyki. Nasi wykładowcy to profesorowie oraz praktycy, którzy angażują się w naukę i pracę w tym zawodzie. Takie połączenie praktyki i nauki daje najlepsze możliwości dla studenta. 


Nie ukrywajmy — kosmetologia to zawód, w którym bardzo mocno liczy się wiedza i umiejętności praktyczne. Czy uczelnia ma do zaoferowania swoim studentom zajęcia praktyczne? Czy takie zajęcia się charakteryzują?


Na uczelni mamy bardzo dużo zajęć praktycznych, które odbywają się np. w gabinetach kosmetycznych. Zajęcia te wyróżniają się tym, że studenci pracują, tak jak pracuje się w tym zawodzie. Nie jest to na zasadzie pokazu przez profesjonalistę jak należy wykonać pewne czynności. Wygląda to tak, że student staje przy łóżku kosmetycznym i przeprowadza zabiegi kosmetyczne. Oczywiście początkowo wykonuje te zabiegi na swoich koleżankach i kolegach, a w kolejnych latach studiów już na zaproszonych modelach i klientach salonu kosmetycznego. Dzięki temu nasi absolwenci, kończąc naukę, są przygotowani, by od razu podjąć zatrudnienie i poradzić sobie z zadaniami w pracy od pierwszego dnia bez dodatkowego przeszkolenia przez pracodawcę. Mówimy to śmiało — wypuszczamy na rynek pracy absolwentów, którzy są w 100% przygotowani do pracy, nie potrzebują dodatkowych szkoleń i przede wszystkim mogą od pierwszych dni zacząć pracę z klientami salonów kosmetycznych.


Rzeczywiście brzmi to bardzo ciekawie, a czy praktyki na uczelniach różnią się od zajęć praktycznych w normalnym toku studiów?


Staramy się zaoferować naszym studentom jak najwięcej możliwości rozwoju. Bierzemy udział w programie płatnych staży dla naszych studentów. Dzięki temu studenci, pracując w „zewnętrznych” gabinetach kosmetycznych czy salonach piękności poza tym, że uczą się swojego przyszłego zawodu dostają także wynagrodzenie tak jak pracownicy. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób jest to bardzo fajna alternatywa — chyba każdy chciałby zarabiać pieniądze „za studiowanie”. Dla osób, których mniej interesuje kosmetologia gabinetowa mamy możliwość zajęć dotyczących np. technologii kosmetyków, wiedzy o kosmetyku, a także zajęć w laboratoriach chemii kosmetycznej. Dzięki temu dajemy możliwość naszym studentom na odbycie praktyk w firmach produkujących kosmetyki. 

pretty woman enjoying face massage L8VSYT5 kopia

Trochę już Pani o tym wspomniała, ale muszę dopytać — czy kosmetologia to tylko gabinety kosmetyczne?

Oczywiście, że nie. Kosmetologia to także współpraca z lekarzami medycyny estetycznej, czy też dermatologami. Jest to dziedzina wiedzy, która jest na pograniczu geriatrii, w tym wypadku podologii, czyli kosmetologii stóp, fizjoterapii oraz rehabilitacji. Należy dodać, że kosmetologia to także gabinety SPA i odnowy biologicznej. Pamiętajmy także, o aspekcie doradczo-trenerskim. Wielu naszych absolwentów prowadzi firmy szkoleniowe lub pracuje dla firm jako szkoleniowcy.


Mam wrażenie, że studia na kierunku kosmetologia wybierają głównie kobiety i próżno szukać na nich mężczyzn. Czy jest to kierunek tylko dla kobiet?

Rzeczywiście jest to kierunek przede wszystkim wybierany przez kobiety. Aczkolwiek zdarzają się studenci płci męskiej, średnio jest to jeden student na rok. Nie dużo — mogę potwierdzić, że są to studia głównie dla kobiet, choć mężczyźni też mogą się na nich odnaleźć.


Czy do tego zawodu potrzebne są nietypowe cechy charakteru? Każdy może studiować kosmetologię?

Myślę, że jest to taki kierunek, o którym może pomyśleć praktycznie każdy. Na pewno przydaje się dużo cierpliwości i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Nie ukrywajmy, jest to praca z ludźmi i odrobina empatii też jest tutaj pomocna. 

woman doing spa procedure P7G486Q

Z tego, co się orientuję to na kosmetologii dość mocno liczą się umiejętności manualne. Czy rzeczywiście, każdy świeżo upieczony student tego kierunku musi takie posiadać?

Może to być zaskoczeniem, ale nie są wymagane ponadprzeciętne umiejętności manualne, jeśli chcemy studiować kierunek kosmetologia. Podczas zajęć uczymy wszystkiego od podstaw, także, jeżeli ktoś przychodzi do nas z podstawowymi zdolnościami manualnymi to nie ma problemu aby je udoskonalił. Oczywiście, jeśli dany student ma bardzo dobrze wykształcone zdolności manualne to w niektórych aspektach będzie mu po prostu łatwiej, szczególnie na pierwszych etapach studiów. Kosmetologia to tak szeroka dziedzina, że nie każdy musi się specjalizować w masażu czy też przedłużaniu rzęs. Zawsze można realizować się np. W pracy przy produkcji kosmetyków itp.


ZOBACZ STUDIA MAGISTERSKIE NA KIERUNKU KOSMETOLOGIA NA UM MSC

Gdzie absolwent tego kierunku może szukać pracy?

Przede wszystkim w gabinetach kosmetycznych. Choć one nie są najważniejsze, można znaleźć zatrudnienie także w salonach SPA, firmach, w których poszukuje się masażystów. Karierę zawodową można także rozwijać w firmach produkujących i handlujących kosmetykami. Kierunek kosmetologia otwiera bardzo wiele drzwi — to od naszych studentów i absolwentów zależy, które z nich otworzą.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->