logo kul jpgCzy studia na KUL to tylko teologia? Czy po KUL-u można zostać inżynierem? Czy studentem może zostać tylko katolik? Jak wygląda w praktyce rekrutacja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II — opowiada Piotr Lewandowski z Działu Komunikacji KUL.


Dla wielu młodych ludzi pierwsze skojarzenie z KUL to teologia. Jednakże odwiedzając uczelnię można przekonać się, że większość studentów to osoby świeckie. Co więc, oprócz teologii można studiować na KUL?

Łatwiej chyba byłoby powiedzieć, czego nie można studiować. Teologię oczywiście też, ale księża i siostry zakonne stanowią jedynie ułamek liczby naszych studentów. Oprócz teologii prowadzimy prawie 50 różnorodnych kierunków studiów, od humanistycznych, przez prawo i nauki społeczne, aż po kierunki techniczne i ścisłe. Wymienię tylko niektóre z nich, a zainteresowanych zapraszam na stronę kandydat.kul.pl, gdzie znajduje się pełna lista kierunków wraz ze szczegółowymi informacjami i zasadami rekrutacji. Jeśli chodzi o humanistykę, to przede wszystkim kierunki filologiczne, a wśród nich m.in. lingwistyka stosowana, hispanistyka czy sinologia. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten ostatni kierunek, bo KUL jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, które go prowadzą. Dużym zainteresowaniem od lat cieszy się prawo, a także pedagogika czy psychologia. I choć KUL kojarzy się przede wszystkim jako uczelnia humanistyczna, to prowadzimy również biotechnologię, informatykę, a także kierunki inżynierskie. Z roku na rok zwiększa się również liczba kierunków, na których studia odbywają się w języku angielskim. 

ZOBACZ JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA KUL


Czy na KUL studiować może tylko katolik? I czy konieczne jest zaświadczenie z parafii, jak głosi obiegowa opinia?

Nasz uniwersytet w nazwie ma zawarty przymiotnik katolicki, czyli powszechny. A to oznacza, że jest otwarty na każdego, również osoby niewierzące czy innych wyznań. Warunek jest tylko jeden – muszą one respektować katolicki charakter uczelni. A do opinii czy zaświadczenia z parafii, to jest wymagane tylko na niektórych kierunkach studiów: filozofii, prawie kanonicznym oraz teologii. 

Jak wygląda rekrutacja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim?

Rekrutacja, tak jak jest to i na innych uczelniach, ma formę elektroniczną. Pierwszym krokiem jest założenie konta w serwisie rekrutacyjnym, co można zrobić nawet w lutym, kilka miesięcy przed maturą. Po ogłoszeniu wyników matur kandydat wybiera maksymalnie trzy interesujące go kierunki studiów i uzupełnia wyniki egzaminu dojrzałości. Musi też wgrać do serwisu rekrutacyjnego skan świadectwa maturalnego. Rekrutacja na tym etapie ma charakter konkursowy, czyli przyjmowane są osoby z najlepszymi wynikami. Po jej zakończeniu w lipcu rozpoczynamy wolny nabór, czyli przyjmujemy kandydatów na kierunki z wolnymi miejscami wg kolejności zgłoszeń. 

1500 PROMOCJA TK 20190310 071
W jaki sposób liczone są punkty ze świadectwa maturalnego?

W przypadku egzaminu na poziomie rozszerzonym punkty z matury przeliczane są w stosunku 1:1, natomiast na poziomie podstawowym liczbę punktów z matury mnożymy przez 0,45. Oznacza to, że jeśli kandydat na maturze uzyska 100% to za poziom rozszerzony otrzyma 100 punktów, natomiast za poziom podstawowy 45 punktów. 

Warto pamiętać, że na niektórych kierunkach wyniki z poszczególnych przedmiotów odgrywają większą rolę. Tak jest np. na prawie, gdzie pod uwagę brane są trzy przedmioty, ale jeden z nich ma wartość 50%, a pozostałe po 25%. Informacja o tym, jaką wagę mają poszczególne przedmioty, znajduje się w opisie warunków rekrutacji na dany kierunek.

Pierwszy krok za nami, kandydat pozytywnie przeszedł postępowanie kwalifikacyjne — co dalej?

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydat w ciągu 7 dni musi złożyć komplet wymaganych dokumentów we właściwym dziekanacie. Może to zrobić osobiście i ma wtedy często pierwszą okazję do poznania uczelni, ale równie dobrze może zrobić to za pośrednictwem innych osób lub poprzez pocztę albo firmę kurierską.

Jeśli ktoś postanowi złożyć dokumenty za pośrednictwem innych osób, jak może tego dokonać?

Jeśli kandydat nie może złożyć osobiście dokumentów, bo np. przebywa poza granicą kraju, może go zastąpić inna osoba. Osoba ta musi posiadać upoważnienie, które można pobrać z naszej strony internetowej lub zostać upoważniona u notariusza, ale ta druga opcja oznacza dodatkowe koszty.

Na koniec czy ma Pan jakieś rady dla osób, które będą chciały w przyszłości studiować na KUL?

Przede wszystkim nie bójcie się pytać — jeśli macie jakikolwiek problem, czy też pytanie dotyczące rekrutacji to dzwońcie lub piszcie. Z naszym Biurem Rekrutacji można się skontaktować telefonicznie (81 455 41 37) lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszam także na naszego Facebooka oraz do odwiedzania stoiska KUL-u podczas targów edukacyjnych. A na koniec, jako absolwent KUL-u, mogę Wam powiedzieć, że gdybym miał jeszcze raz wybrać uczelnie wybrałbym KUL. 

ZOBACZ JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA KUL

 

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->