wns sggwSocjologia odpowiada nam na pytanie, jak funkcjonuje społeczeństwo oraz jakie zmiany w nim zachodzą. Czym właściwie zajmuje się ta nauka w praktyce? Kiedy warto rozważyć studia na tym kierunku? I najważniejsze pytanie — czy po ukończeniu socjologii można znaleźć dobrą pracę? Rozmowa z Bartoszem Lewczukiem — studentem drugiego roku socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.


Wybrałeś socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW). Dlaczego wybrałeś taki kierunek studiów?

Największą zachętą i motywacją było hasło promujące ten kierunek - „Poznaj społeczeństwo”. Bardzo mocno do mnie przemówiło. Poza studiami pracuję jako konferansjer, czyli prowadzę wszelkiego typu imprezy okolicznościowe. Stojąc na scenie i zapowiadając dane wydarzenie mam nieustanny kontakt z ludźmi. Uznałem, że ten kierunek pomoże mi rozwijać się w mojej pracy i pasji.


W takim razie zacznijmy od tego, czym konkretnie dla Ciebie jest socjologia?

Socjologia zajmuje się poznaniem i zrozumieniem społeczeństwa oraz jego zachowań. Mówiąc społeczeństwo, nie mam na myśli, tylko i wyłącznie nas, ale też kultury zupełnie nam obce. Dla przykładu, na zajęciach z antropologii dowiedziałem się o społecznościach, ich zwyczajach i wierzeniach, których nigdy bym pewnie nie spotkał. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, daje nam takie ogólne spojrzenie na ludzkość, a nie tylko na dany jej wycinek, który obserwujemy na co dzień. 

ZOBACZ ZASADY REKRUTACJI NA SOCJOLOGIĘ NA WNS SGGW 


Zatem w jaki sposób socjologia może pomóc Ci w pracy konferansjera?

Dobry konferansjer ma stały kontakt z publicznością, musi wyczytać z ludzkich twarzy emocje i przeciwdziałać tym negatywnym. Dlatego uważam, że socjologia może mi pomóc. Poznaję ludzi, rozmawiam z nimi i uczę się pewnych zachowań. Przenoszę te doświadczenia i wiedzę na scenę i moją pracę zawodową.


Socjologia to dość popularny kierunek, skąd wybór SGGW?

SGGW to pierwsza Uczelnia, którą miałem przyjemność odwiedzić. Stało się to już w pierwszej klasie szkoły średniej. Byłem ze znajomymi w Warszawie, jeden z moich znajomych studiował na SGGW i musiał coś załatwić na Uczelni. Korzystając z okazji, pokazał nam najciekawsze miejsca i oprowadził po kampusie. Był to taki moment, kiedy zacząłem patrzeć „przychylnym okiem” na SGGW. Nie ukrywam, że bardzo spodobała mi się infrastruktura Uczelni. Później, gdy byłem już w klasie maturalnej, przejrzałem kilka rankingów i utwierdziłem się, że SGGW to Uczelnia właśnie dla mnie.

socjologia

Wspomniałeś, że kampus akademicki Cię oczarował, a co teraz podoba Ci się, gdy jesteś już studentem?

Teraz patrzę na Uczelnię trochę inaczej, choć kampus nadal uważam za najlepszy w Polsce. Drugą rzeczą, którą doceniam, jest samorząd studentów o nazwie Rada Uczelni Samorządu Studentów. Bardzo mocno zaangażowałem się w jego życie i udało mi się nawet uczestniczyć w kilku ciekawych wydarzeniach w roli konferansjera. Poza tym, co jest raczej najważniejsze przy wyborze szkoły wyższej, muszę wspomnieć o świetnej kadrze dydaktycznej, która rzeczywiście naucza z pasją. Nawet wydawałoby się, nudny przedmiot potrafi być bardzo ciekawy, a to dzięki świetnym prowadzącym.


W takim razie porozmawiajmy o najważniejszym elemencie studiowania, czyli przedmiotach — które lubisz najbardziej?

Wiadomo, jak wygląda życie studenta, większość czasu spędzam na Uczelni, poza tym trenuję piłkę nożną i angażuję się w sprawy samorządu. Przy takim grafiku dnia zdarza mi się, że brakuje czasu na sen. A zajęcia zaczynają się z samego rana… Pamiętam kilka przedmiotów, które sprawiły, że nie potrzebowałem porannej kawy, a moja uwaga była w 100% skupiona na prowadzącym. I tu ważne jest to, w jaki sposób wykładowca podchodzi do prezentowanej treści programu. Bardzo dobrze wspominam filozofię, antropologię kultury oraz psychologię społeczną. Uczestnictwo na tych zajęciach to sama przyjemność.


Zaczynasz drugi rok studiów, więc pewnie nie odbywałeś jeszcze praktyk studenckich?

Jeszcze nie, aczkolwiek z ramienia samorządu studenckiego zostałem wybrany do projektu „Porozumienie Uczelni Warszawskich wraz z Miastem Stołecznym Warszawa”. Odbyliśmy kilka spotkań, na których „zaprojektowaliśmy” ankietę badania społeczności studentów w Warszawie.


Jaki jest cel tej ankiety?

Ankieta ma za zadanie zdiagnozowanie kilku obszarów, przez co ma pomóc poprawić jakość życia studentów. Analizujemy obszary takie jak bezpieczeństwo, komfort życia, łatwość aklimatyzowania się osób przyjezdnych itp. Dzięki pracy nad ankietą poznałem i nadal poznaję bardzo dużo osób, nie tylko z mojej Uczelni, ale także z innych placówek edukacyjnych oraz urzędu miasta. Mogę dodać, że otworzyło mi to drzwi do odbycia praktyk w urzędzie miasta. 


Wspominałeś, że Twoją pasją i zajęciem, które wykonujesz poza studiami jest praca konferansjera. Czyli masz już dokładnie sprecyzowane plany zawodowe na przyszłość?

Nigdy nie możemy być pewni, jak nasze życie się potoczy. W tym momencie moim jedynym planem na przyszłość jest praca w zawodzie konferansjera, czyli to, co robię aktualnie i do czego cały czas się przygotowuję. Cieszę się, że Uczelnia pomaga mi realizować się w mojej pasji oraz planach zawodowych. Przez ten rok wraz z Samorządem Studenckim prowadziłem wiele wydarzeń w roli konferansjera, takich jak: Student Talent Show, Wielki Quiz SGGW i jeszcze kilka pomniejszych. 


Czy zastanawiałeś się — jeśli nie praca konferansjera, to gdzie jeszcze mógłbyś znaleźć pracę?

Socjologia to dziedzina, która otwiera wiele drzwi do kariery. W moim przypadku jest to konferansjerka, ale gdybym zmienił zdanie, to mógłbym poszukać pracy np. w jednostkach administracyjnych takich jak urzędy miast lub inne jednostki samorządowe itp. 


Jakie umiejętności bądź cechy charakteru potrzebne są dobremu socjologowi?

Przede wszystkim nie powinien stresować się w kontaktach z ludźmi. Musi to być osoba otwarta, śmiała i elokwentna. Socjologia wymaga wiedzy i umiejętności komunikacyjnych. Jeśli posiada się te cechy, to warto rozważyć ten kierunek studiów. 


ZOBACZ ZASADY REKRUTACJI NA SOCJOLOGIĘ NA WNS SGGW 

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->