logo WTD granatCzym zajmuje się osoba, która kończy meblarstwo? Czy studenci tego kierunku muszą posiadać bardzo mocno rozwinięte zdolności manualne? Jak wygląda cały proces projektowania i tworzenia mebli? Rozmowa z Sylwią Toczek, absolwentką studiów inżynierskich kierunku projektowanie mebli na Wydziale Technologii Drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UP). Aktualnie kończy studia magisterskie na kierunku technologia drewna o specjalności meblarstwo. Studiujesz meblarstwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, dlaczego wybrałaś właśnie ten kierunek?

Mój tata od zawsze projektował meble, a ja mu w tym towarzyszyłam. Pamiętam, że gdy byłam dzieckiem, tata zabierał mnie na montaże do swoich klientów. Nie ukrywam, że strasznie mnie to wciągnęło. Ojciec przekazał mi przysłowiowego „bakcyla”. Skończyłam liceum plastyczne i mam artystyczną duszę, a tworzenie mebli pozwala mi się spełniać artystycznie. Aktualnie studiuję meblarstwo, które wybrałam dlatego, że chciałam kontynuować kierunek projektowanie mebli, który zaczęłam na UP w Poznaniu. Chciałam zdobyć jeszcze więcej wiedzy technicznej. Tak zaczęła się moja przygoda z projektowaniem mebli.

WIĘCEJ INFORMACJI O WYDZIALE TECHNOLOGII DREWNA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO


Za co najbardziej cenisz ten kierunek studiów?

Sam kierunek - projektowanie mebli, to połączenie przedmiotów typowo technicznych wraz z wiedzą z dziedziny sztuki. Dodatkowo rysunek techniczny oraz kontekst komputerowy, czyli umiejętność posługiwania się najbardziej popularnymi programami graficznymi i projektowymi. To połączenie sprawia, że absolwenci potrafią naprawdę wiele i od razu po otrzymaniu dyplomu są świetnymi specjalistami w swojej dziedzinie.meblarstwo 5

Masz swoje ulubione przedmioty?

Oczywiście! Jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim lubię wszystkie przedmioty związane z projektowaniem takie jak np. metoda projektowania mebli, makietowanie, czy chociażby przedmiot bardziej teoretyczny — historia sztuki użytkowej. Z trudniejszych do opanowania przedmiotów bardzo lubiłam mechanikę techniczną. 

Projektowanie to praca przy komputerze i obsługa zaawansowanego oprogramowania. W tym zawodzie bardzo ważne jest, żeby projektować przy użyciu oprogramowania, którego używają pracodawcy. Czy na zajęciach właśnie takie wykorzystujecie?

Jest dokładnie tak, jak wspominasz. Jako przyszli projektanci musimy znać najnowsze i najpopularniejsze narzędzia pracy. Z tego względu na zajęciach używamy programów do projektowania, jakich wykorzystuje się w firmach z branż działających na całym świecie. Projektujemy głównie w programach Inventor, AutoCad oraz TopSolid.

ZOBACZ WYDZIAŁ TECHNOLOGII DREWNA NA FACEBOOKU


Uczelnia to nie tylko wykłady i ćwiczenia, ale także wszelkie dodatkowe aktywności takie jak koła studenckie itp. Słyszałem, że Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu słynie z ciekawych studenckich inicjatyw. Czy rzeczywiście tak jest?

Muszę przyznać, że jestem zakochana w poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym. Przede wszystkim uwielbiam po prostu być na uczelni. Poza całą otoczką naukową, o której wspominasz, jest bardzo przyjemnie — atmosfera jest niesamowita. Przede wszystkim wykładowcy są „ludzcy”, można z nimi normalnie porozmawiać, nie ma sztucznych napięć czy wywyższania się.  Kadra dydaktyczna to fajni ludzie, którzy potrafią zrozumieć studenta, pomóc mu i doradzić w rozwiązaniu każdego problemu. Poza tym, na uczelni działa bardzo dużo organizacji studenckich, samorządów, kół naukowych, a to też bardzo pozytywnie wpływa na odbiór uczelni. 
meblarstwo 2

W takim razie co studenci mogą robić na uczelni poza obowiązkowymi zajęciami? Wspomniałaś o kołach naukowych — należysz do któregoś z nich?

Oczywiście! Pochwalę się, że jestem przewodniczącą Koła Naukowego Projektantów Mebli. Naszym głównym zadaniem jest organizacja kursów oraz wyjazdów. Wraz z innym kołem naukowym - Technologów Drewna byliśmy w firmie edWood w Białej Podlaskiej. Wyjazd ten pokazał nam, jak funkcjonuje firma z branży przetwórstwa drewna. Udało się nam zaobserwować maszyny i technologie, które są tam wykorzystywane. Odwiedziliśmy Barlinek też po to, żeby poznać specyfikę tej branży i kolokwialnie mówiąc wejść w buty pracowników, którymi niedługo sami się staniemy. Jako koło naukowe zorganizowaliśmy szkolenie z programu graficznego SketchUp.

Domyślam się, że studiując technologię drewna macie sporo zajęć praktycznych?

Tak, meblarstwo i projektowanie mebli to przede wszystkim sporo ćwiczeń praktycznych. Na zajęciach z programów komputerowych uczymy się danego programu od podstaw. Prowadzący pokazuje nam na rzutniku jak wykonać pewne elementy, a my powtarzamy to na komputerach. Następnie mamy zadania, dzięki którym realizujemy rzeczy, których właśnie się nauczyliśmy. Bardzo lubię prace manualne więc przygotowywanie makiet i modeli jest dla mnie najciekawsze. 

meblarstwo projektMożesz opowiedzieć, jak wygląda cały proces projektowania mebli na zajęciach? Czy różni się on od projektowania w profesjonalnych firmach?

Na zajęciach pracujemy tym samym „rytmem”, jakim pracuje się w największych firmach meblarskich na świecie. Dlatego nie ukrywam, że projektujemy od podstaw. Przechodzimy każdy krok stworzenia nowego produktu. Zaczynamy od pierwszych szkiców nowego projektu, który wykonujemy na papierze — stąd ważne są zdolności manualne. Następnie „przenosimy” te modele do programów graficznych, czyli przerysowujemy projekt już za pomogą rysików i myszek na ekran komputera. Kolejnym krokiem jest wykonanie modelu i makiety projektowanego produktu w mniejszej skali. Musimy wiedzieć, jak dany produkt będzie wyglądał. Komputer to niesamowite narzędzie, które pozwala zaprojektować produkt dużo lepiej, niż umożliwia to kartka papieru. Aczkolwiek model lub makietę, którą wykonujemy można dotknąć, obejrzeć z wielu stron i ostatecznie przetestować. Gdy cały projekt, model lub makieta zostaje zaakceptowana przez nas i wykładowcę to mamy możliwość wykonać go w skali 1:1. To jest niesamowite, gdy pomysł, który mam w głowie staje się gotowym produktem, który mogę dotknąć i wykorzystać w życiu codziennym. 

Wspomniałaś, że odwiedziliście kilka firm w ramach koła naukowego. A czy miałaś okazję odbycia praktyk w którejś z firm z branży meblarskiej?

Praktyki odbyłam w salonie meblowym, moim głównym zadaniem było projektowanie kuchni u klientów salonu. Udało mi się być w miejscu, które bardzo dużo mnie nauczyło i pokazało specyfikę pracy, którą za jakiś czas będę wykonywać. Jeździłam robić pomiary bezpośrednio do klientów i sporządzałam projekty kuchni. Następnie wykonywałam dokumentację techniczną. Cieszę się, że zajęcia komputerowe na uczelni pozwoliły mi przyswoić najważniejsze programy do projektowania. Dzięki temu mogłam już pierwszego dnia zacząć projektować w programie, który był wykorzystywany w tej firmie, czyli CadKuchnie.
meblarstwo 3

Słyszałem, że brałaś udział w międzynarodowym projekcie badawczym — możesz mi o nim opowiedzieć?

Tak, przygotowaliśmy wystawę w ramach realizowanego przez Wydział Technologii Drewna projektu BaltSe@nioR. Naszym zadaniem było zaprojektowanie produktu dla osób starszych, który pomoże im w ich codziennym życiu. Skupiliśmy się na stworzeniu „kombinezonu wieku”, zaprojektowanym w taki sposób, że gdy go założymy, to możemy poczuć się jak osoba starsza. Nie ukrywam, że na rynku istnieją takie kombinezony, jednakże nasz wykonaliśmy nietypowo — w technologii druku 3D. Dzięki temu, stworzenie tego produktu jest dużo tańsze niż konkurencyjne rozwiązania, przez co będzie on dostępniejszy dla producentów i przedsiębiorców. Na targach testowaliśmy i sprawdzaliśmy jak to zrobić, żeby jak najlepiej oddać sytuację osób starszych. Nasza „przygoda” zaczęła się na targach Arena Design w Poznaniu, później trafiliśmy na Łódź Design Days. Następnym krokiem były prestiżowe targi Stockholm Furniture & Light Fair. Po nich dostaliśmy zaproszenie na największe targi designu do Mediolanu. Ten sukces był to dla nas wielkim zaskoczeniem. 

Stworzyliście kombinezon dla osób starszych, nie ukrywam, że nie do końca rozumiem jak można wykorzystać go podczas projektowania i produkowania mebli.

Doskonale Cię rozumiem, na pierwszy rzut oka połączenie kombinezonu dla osób starszych i produkcji mebli może być niezrozumiałe. Wyobraź sobie, że projektant mebli zakłada taki kostium, a dzięki niemu jest w stanie „wczuć” się w osobę starszą. Może poczuć i zwizualizować sobie ograniczenia wynikające z wieku, a dzięki temu stworzyć mebel dostosowany do takiej osoby. 
meblarstwo kostium

O, teraz rozumiem całą ideę tego projektu. Lada moment zaczynasz piąty rok studiów i niedługo zaczniesz karierę zawodową, orientujesz się już jak wygląda rynek pracy?

Już podczas studiów możemy znaleźć bardzo dużo ogłoszeń od firm, które poszukują technologów drewna i projektantów. Uniwersytet zamieszcza je w biurze karier oraz na swoich profilach w mediach społecznościowych. Nie ukrywam, że na rynku jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów. Uczelnia współpracuje z wieloma firmami, nie tylko z regionu Wiielkopolski, ale i z całej Polski. Dzięki temu studenci, którzy przyjeżdżają do Poznania z najdalszych zakątków kraju, mogą znaleźć na uczelni ofertę pracy ze swojego rodzinnego miasta. Muszę przyznać, że jestem spokojna o moją dalszą karierę zawodową. 

Jesteś spokojna o swoją przyszłość, czyli pewnie masz już nakreślone plany zawodowe? Możesz się nimi podzielić?

Rozważam, że zostanę na uczelni i zrobię doktorat. Chcę nauczać, ale też otworzyć własną firmę projektową. Chciałabym dalej projektować meble lub wnętrza, oferując klientowi kompleksową pomoc w stworzeniu całego wnętrza. Kto wie, może uda mi się pogodzić te dwie rzeczy. 

meblarstwo 4Projektowanie mebli to ciekawa praca, a przede wszystkim całkiem dobrze płatna. Orientujesz się, jak wyglądają zarobki w tym zawodzie?

Jak już wspomniałam, na rynku pracy jest bardzo duże zapotrzebowanie na technologów drewna i projektantów. Wiem, że „na start” można otrzymać pensję dużo wyższą niż średnia krajowa — uważam, że to bardzo ciekawa perspektywa.

I już ostatnie pytanie — jakie umiejętności lub cechy charakteru pomocne są w tym zawodzie?

Na pewno zacięcie artystyczne połączone z ambicją. Z doświadczenia wiem, że duża doza cierpliwości też jest bardzo pomocna. Ten zawód kierowany jest do osób kreatywnych, więc jeśli jesteś taką osobą, to na pewno się w nim odnajdziesz! 

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->